Siły zbrojne
Raki i Poprady z muzyką. Święto 16 Dywizji Zmechanizowanej
Od 16 do 19 września w Olsztynie uroczyście obchodzono święto 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Korzenie i tradycje związku taktycznego sięgają 1919 roku. Obchodom 102. rocznicy powstania jednostki towarzyszyła wizyta ministra obrony narodowej, dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy oraz dzień otwarty i piknik wojskowy.
Uroczystości związane z obchodami święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka zainaugurowano w czwartek 16 września. O godzinie 19:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Olsztynie odprawiona została Nasza Święta w intencji żołnierzy i pracowników dywizji oraz poległych w misjach poza granicami kraju. Następnie przy pomniku Orła Białego na olsztyńskim placu Konsulatu odbył się uroczysty capstrzyk.
Kulminacyjnym punktem obchodów święta 16. DZ były uroczystości z udziałem Ministra Obrony Narodowej, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Zastępcy Dowódcy Generalnego RSZ, Inspektora Szkolenia, dowódców i komendantów zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz innych gości. 19 września w niedziele na terenie kompleksu wojskowego przy ulicy Saperskiej w Olsztynie zorganizowano dzień otwartych koszar połączony z uroczystym apelem, otwarciem sali tradycji oraz piknikiem wojskowym.
Osoby, które zdecydowały się odwiedzić koszary przy ulicy Saperskiej miały okazję do wspólnego świętowania z żołnierzami jednostek wchodzących w skład dywizji, a są to: 9. Brygada Kawalerii Pancernej (Braniewo), 15. Brygada Zmechanizowana (Giżycko), 20. Brygada Zmechanizowana (Bartoszyce), 11. Pułk Artylerii (Węgorzewo), 15. Pułk Przeciwlotniczy (Gołdap), 16. Pułk Logistyczny (Elbląg) oraz 9. Batalion Dowodzenia (Olsztyn).
Obecni byli także żołnierzy i pracownicy pozostałych jednostek i instytucji stacjonujących w Olsztynie (m.in. 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, RCI Olsztyn, 22. WOG, WSzW i WKU Olsztyn), a także żołnierze z batalionowej grupy bojowej reprezentujący siły zbrojne USA i Rumunii. Tradycyjnej uroczystości wojskowej i defiladzie towarzyszyły dynamiczne pokazy - musztry i musztry z pojazdami oraz pokazy lotnicze - przelot samolotów MiG-29 i F-16, śmigłowców Mi-24 i Mi-17 oraz pokaz desantowania z pokładu śmigłowca.
Podziękowania, odznaczenia i awanse
Dostojnych gości i uczestników święta powitał gen. dyw. Krzysztof Radomski, Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Podczas uroczystości odczytano decyzję ministra obrony narodowej oraz okolicznościowy rozkaz dowódcy dywizji. Żołnierzom przyznane zostały odznaczenia oraz awanse. Wśród odznaczonych był m.in. gen. bryg. Bogdan Rycerski, Dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej, a wśród awansowanych kapelan dywizji ks. mjr Marek Rycio.
Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej skierował do żołnierzy i pracowników słowa podziękowania z ich zaangażowanie w realizację zadań służbowych, służbę na terenie kraju i poza jego granicami oraz udział w działaniach wspierających zabezpieczenie granicy państwowej z Białorusią.
Min. @mblaszczak i podziękowania dla żołnierzy @16Dywizja za służbę w Polsce oraz działanie na granicy z Białorusią i w misjach zagranicznych pic.twitter.com/IMLDFRKD3q
— Piotr Jaszczuk (@JaszczukPiotr) September 19, 2021
Pokazy
Uroczystościom towarzyszyła tradycyjna defilada wojskowa oraz pokazy musztry, pokazy dynamiczne, pokaz musztry z pojazdami, pokaz desantowania z pokładu śmigłowca M-17 oraz przelot samolotów odrzutowych i śmigłowców.
Pokaz musztry z pojazdami, któremu towarzyszył przelot śmigłowców Mi-24 z 1. Brygody Lotnictwa Wojsk Lądowych zaprezentowali żołnierze wywodzący się z 15. Brygady Zmechanizowanej. Przy akompaniamencie muzyki zatańczyły Raki i Poprady oraz motocykle.
I jeszcze inny ciekawy punkt programu - musztra z pojazdami cz1 pic.twitter.com/5SBvLennAn
— Piotr Jaszczuk (@JaszczukPiotr) September 19, 2021
Musztra z pojazdami cz 2 pic.twitter.com/KT9l49G8nD
— Piotr Jaszczuk (@JaszczukPiotr) September 19, 2021
Musztra z pojazdami cz3 pic.twitter.com/WhpZ0zjyKt
— Piotr Jaszczuk (@JaszczukPiotr) September 19, 2021
Dynamiczny pokaz desantowania z pokładu śmigłowca zaprezentowali żołnierzy z jednostek wchodzących w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Pokaz ten oraz przelot samolotów odrzutowych (MiG-29 i F-16) z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego zabezpieczono z wykorzystaniem oficera JTAC z Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP).
Pokaz bardzo dynamiczny @25BKPow pic.twitter.com/DsMcvjq2tr
— Piotr Jaszczuk (@JaszczukPiotr) September 19, 2021
Święto i tradycje
Święto 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 14 września i związane jest z tradycjami bojowymi 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. 14 września nawiązuje do dnia, który został okupiony krwią poległych żołnierzy 16. Dywizji Piechoty w walce o Łowicz w 1939 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 79 z dnia 24 września 1992r. 16. Dywizja Zmechanizowana przejęła dziedzictwo i z honorem kultywuje tradycje:
- 4. Dywizji Strzelców Wielkopolskich 1919
- Pomorskiej Dywizji Strzelców 1919-1920
- 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty 1920-1939
- 16. Pomorskiej Brygady Piechoty 1944-1947
16. Dywizja Zmechanizowana przyjęła imię Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz nazwę wyróżniającą „Pomorska”.
Patron
Król Kazimierz Jagiellończyk pochodził z dynastii jagiellońskiej, był synem Władysława Jagiełły, pierwszego władcy z tego rodu. W 1440 r. został Wielkim Księciem Litewskim. Po śmierci brata Władysława Warneńczyka został koronowany na króla Polski w katedrze wawelskiej przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Wincentego Kota.
Historia
Historia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Obecnie w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia. Od 2 grudnia 2019 roku Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej funkcjonuje w Olsztynie.