Reklama

Siły zbrojne

Ponad dwie setki miejsc w Legii Akademickiej

Fot. 9. BKpanc
Fot. 9. BKpanc

Do 31 styczna 2022 roku można składać wnioski o przyjęcie na moduł oficerski w uruchomionej już po raz piąty edycji programu „Legia Akademicka”. Tym razem na ochotników czeka 250 miejsc. Wnioski należy składać na adres Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

Jak poinformowało Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej, moduł oficerski w programie Legia Akademicka jest rozwiązaniem dla studentów, którzy ukończyli moduł podoficerski w poprzednich edycjach programu. Mogą do niego zapisać się również studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy. Nabór do modułu oficerskiego prowadzi komisja powołana przez dyrektora Biura.  Kandydaci na oficerów w przeciwieństwie od dwóch dotychczasowych modułów (podstawowego i podoficerskiego) kształceni są wyłącznie w uczelniach wojskowych podczas letniej przerwy międzysemestralnej.

Program jest realizowany od 2017 roku. Dotychczas organizowany był w dwóch modułach: podstawowym, po którym ochotnicy zostają szeregowymi rezerwy, oraz podoficerskim. W czterech poprzednich edycjach ponad 16 tys. studentów z około 70 uczelni ukończyło z sukcesem część praktyczną – stając się żołnierzami rezerwy.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało 24 stycznia 2020 roku. Jest instytucją powołaną do zoptymalizowania procesu rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Misją Biura jest wsparcie tej części społeczeństwa, która jest zainteresowana wstąpieniem w przyszłości w szeregi Wojska Polskiego lub chce ściśle współpracować z jednostkami wojskowymi jako strona społeczna. Dla wszystkich zainteresowanych wojskiem przygotowany jest szereg programów i projektów. Na wsparcie instytucji mogą liczyć m.in. uczniowie klas o profilu wojskowym, studenci, członkowie organizacji proobronnych oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Reklama
Reklama

Biuro informuje również o sposobie dołączenia do Legii Akademickiej:

  • Należy wypełnić wniosek o przyjęcie do LA, który znajduje się tutaj,
  • Później trzeba załączyć oświadczenie RODO i dokumenty potwierdzające dodatkowe kompetencje,
  • Także wymagane jest zapoznanie się z ankietą kwalifikacyjną,
  • Po tym wszystkim należy dokumenty wysłać pocztą tradycyjną na adres: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa, z dopiskiem: MODUŁ OFICERSKI - LEGIA AKADEMICKA,
  • Wybór kandydatów do modułu oficerskiego, odbędzie się w trakcie posiedzeń komisji kwalifikacyjnej.

Więcej szczegółów znajduje się w decyzji nr 122/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 września 2021 r. w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Możliwe jest także uzyskanie informacji za pośrednictwem infolinii pod nr tel. 261 877 733. Funkcjonuje ona od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 15:00.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. Piłsudski

    Człowiek skończył 5 letnie studia, dyma w Monie 14 lat jako szeregowy, kilka misji za sobą , a potem przyjdzie taki po legii, chuja wie o wojsku i wydaje komendy "baczność, koniec baczności" Bosz... Gdzie tutaj logika...

    1. Serce w kolorze bordo

      Jak kolego z wyższym wykształceniem jesteś 14lat szeregowym.....to problem leży po twojej stronie a nie systemu. pozdrawiam

    2. Juras

      A co Ty wiesz o wojsku, oprocz “ bacznosc, koniec bacznosci “ …??? A Te 5 letnie studia to jakie i gdzie …???

    3. marian

      To jakieś słabe studia, że lepiej "dymać w MONie jako szeregowy" niż pracować w zawodzie.

  2. Herr Wolf

    Magazynki ładuje się w schronach dla zabicia czasu a nie na polu bitwy. .

    1. Xyz

      Jak wystrzelasz DOS to gdzie je będziesz ładował?

  3. Eee tam

    Kevlar już w latach 90 był standardem na Zachodzie 25 lat później Trójmorska Potęga dalej w stali...

    1. ---

      Kevlar ma resurs, a stal nie. Oto odpowiedź. Oszczędzamy :)

  4. St.sierzant WP

    Służę w wojsku 18 lat jako podoficer.Zatrzymajcie tą 2 miesięczna produkcję oficerów proszę. To są jakieś jaja.Nie da się wyszkolić szeregowego w takim czasie a co dopiero oficera.W taki sposób nie buduje się armii. Liczy się nie tylko ilość.

    1. Pucin :0

      Ideologicznie TAK - praktycznie NIE!!!!

    2. Herr Wolf

      To jeszcze przed Tobą 27 lat pracy!

    3. Juras

      To majac takie doswiadczenie, podasz Nam tu malutkim… co to jest “ officer” w wojsku…? Po co jest “ officer” w wojsku…? Czy potrzebny jest “ oficer “ w wojsku …? Jakie minimalne kwalifikacje musi posiadac “ oficer “ w wojsku …?co musi Czlowiek zrobic/dokonac/osiagnac by zostac “oficerem” w wojsku …?

  5. True

    Dopoki beda wymagac od sluzb mundurowych przymusu szczepienia na sars cov to nie koniecznie bedzie tylu chetnych do sluzby co bez tych bezsensownych obowiazkow..

    1. Olo

      I bardzo dobrze, że wymagają. Głupich nikt w wojsku nie potrzebuje.

    2. Herr Wolf

      I tu się mylisz! Właśnie potrzebują ..

  6. Tadeusz

    Legia akademicka to jakiś absurd dla plecaków

  7. Stalowy lepszy niż kevlarowy...osłona taka sama a jeszcze wode możesz ugotować

  8. Herr Flick

    Widzę wyraźny postęp! Stare, stalowe hełmy obleczono materiałem maskującym. Wizerunek medialny wojaka poprawił się o ok. 50%.

    1. Melworn

      Maskirowka pełną gębą ;-) Kevlary nadal dla wybrańców... Pudrowanie trupa ciąg dalszy...

    2. Ja Sam

      A tPo do szkolenia muszą być kevlary?

    3. Melworn

      Po co udawać i rozróżniać? Szkolenie ma symulować warunki bojowe. Oporządzenie ma być jednolite, na czas wojny i pokoju. Na focie widać, że kevlar ma tylko prowadzący zajęcia.

Reklama