Reklama

Siły zbrojne

Polsko-węgierska współpraca ws. Leopardów

Fot. 1 WBPanc./Twitter
Fot. 1 WBPanc./Twitter

Do garnizonu w Wesołej przybyli przedstawiciele Węgierskich Sił Zbrojnych. Węgierscy żołnierze spotkali się z dowództwem brygady oraz zapoznali ze sprzętem wojskowym przez nią eksploatowanym, w szczególności z czołgami Leopard 2, podobnymi do tych jakie wprowadzają sami Węgrzy. Wizyta może więc stanowić początek polsko-węgierskiej współpracy w eksploatacji tych czołgów.

Głównym celem tej wizyty miała być wymiana doświadczeń w zakresie szkolenia załóg czołgów podstawowych Leopard 2, a także zapoznanie węgierskich kolegów z systemem obsługi wozów bojowych eksploatowanych przez Wojsko Polskie. Węgierska delegacja odbyła rozmowy z polskimi oficerami w dowództwie 1. WBPanc., a następnie odwiedziła poligon brygady, gdzie miała okazję zapoznać się z polskimi czołgami Leopard 2A4/A5/2PL i ich załogami.

W rozmowie z Defence24.pl ppor. Jacek Piotrowski z 1 WBPanc. poinformował, że było to spotkanie inicjujące dalszą współpracę, a jej szczegóły zostaną określone.

Węgierska armia od niedawna jest kolejnym użytkownikiem czołgów Leopard 2. Węgierski resort obrony w grudniu 2018 roku zawarł kontrakt z niemieckim koncernem Krauss-Maffei Wegmann na dostawy 44 czołgów podstawowych Leopard 2A7+ oraz 24 armatohaubice samobieżne Panzerhaubitze 2000 z których wszystkie mają być nowo wyprodukowane.

Reklama
Reklama

Dodatkowo pozyskano także 12 egzemplarzy używanych Leopardów 2A4, które mają być przeznaczone do szkolenia załóg. Pierwsze z tych "szkoleniowych" Leopardów 2 dotarły już na Węgry w lipcu ub.r., co rozpoczęło cykl szkolenia węgierskich załóg. Działania te są prowadzone w oczekiwaniu na dostawy pierwszych partii egzemplarzy nowych Leopardów 2A7+, które mają trafić do węgierskiej armii w 2023 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama