Reklama

Siły zbrojne

Polsko-niemieckie ćwiczenia pancerne

Fot. kpt. Adriana Wołyńska, por. Krzysztof Gonera, szer. Natalia Wawrzyniak
Fot. kpt. Adriana Wołyńska, por. Krzysztof Gonera, szer. Natalia Wawrzyniak

Przez cały październik 10. Brygada Kawalerii Pancernej prowadzi ćwiczenia wspólnie z niemieckim batalionem zmechanizowanym pod nazwą German Detachment-16.

Żołnierze 2. kompanii zmechanizowanej SON 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów, dowodzeni przez porucznika Artura Turka, rozpoczęli wspólne działanie z sojusznikami z 3. kompanii zmechanizowanej 401 niemieckiego batalionu zmechanizowanego.

Czytaj więcej: Ruszają manewry Czarnej Dywizji i Bundeswehry

Polacy i Niemcy odbyli już wspólne strzelania z bojowych wozów piechoty – ze strony polskiej z BWP, natomiast ze strony niemieckiej z Mardera. Sojusznicze współdziałanie wspierały 120mm moździerze z kompanii wsparcia świętoszowskiego batalionu zmechanizowanego. Żołnierze pod dowództwem podporucznika Przemysława Bladego, praktycznie realizowali zadania ogniowe.

W ramach wspólnych ćwiczeń bataliony będą realizowały jeszcze między innymi: zajęcia z taktyki, przemieszczenia i rozmieszczenia wojsk, doskonalone będą elementy zabezpieczenia bojowego i działania w specyficznych środowiskach walki. Jak informuje kpt. Adriana Wołyńska, nie zabraknie też szkolenia ogniowego, w tym kierowania ogniem, ćwiczeń przygotowawczych z wozu bojowego oraz broni strzeleckiej.

Współdziałając żołnierze mają możliwość zapoznania się ze sprzętem, uzbrojeniem i wyposażeniem sojuszników. Zwieńczeniem polsko-niemieckich działań będzie udział w ćwiczeniu Borsuk-16, gdzie do 401 niemieckiego batalionu zmechanizowanego przyłączą się także czołgiści z 1 batalionu czołgów. Wspólne zajęcia na poligonach, pasach taktycznych i strzelnicach zaowocują wymianą doświadczeń oraz umożliwią zapoznanie się z procedurami stosowanymi przez sojuszników zza zachodniej granicy.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. gość

    Te nasze BWP to jeszcze ze 30 lat w linii będą.

    1. Plush

      No i dobrze bo czym mają się poruszać? Transitem? Modernizacja armii to wg założeń lata 20 ale pewno na 30 przełożą. Żal normalnie