Siły zbrojne
Polskie okręty wracają z manewrów na Bałtyku
Okręty należące do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, trałowce ORP „Wicko”, ORP „Necko” i ORP „Wigry”, okręty transportowo-minowe ORP „Lublin” i ORP „Toruń”, niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Flaming” oraz zbiornikowiec Z-8 zakończyły szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej i powróciły do Portów Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W czasie trwających cztery dni ćwiczeń okręty zrealizowały zadania minowe, szereg strzelań artyleryjskich oraz uzupełniania zapasów.
Jak informuje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, szkolenie sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczęło się we wtorek 18 października od opuszczenia w trybie alarmowym okrętów z Portu Wojennego w Świnoujściu. Zorganizowane w Okrętową Grupę Zadaniową jednostki - okręty transportowo – minowe, trałowce oraz niszczyciele min i zbiornikowiec Z-8 udały się na wody Zatoki Pomorskiej gdzie zrealizowały pierwsze zadania.
Załogi ćwiczyły osłonę szlaków komunikacyjnych. Strzelano zarówno do celów powietrznych jak i nawodnych, prowadzono również zadania związane z osłoną przeciwdywersyjną okrętów. Ogień prowadzono z armat okrętowych oraz wielkokalibrowych karabinów maszynowych. Doskonalono procedury łączności pomiędzy jednostkami na morzu, załogi trenowały także całokształt przedsięwzięć związanych z obroną przeciwawaryjną. Podczas ćwiczeń zrealizowano ponadto zadania minowe – na zorganizowanym przez siły Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu punkcie załadunku min, pod osłoną nocy i w ciszy radiowej, na pokłady okrętów załadowano zapas min. Następnie zostały one postawione na jednym z poligonów morskich na wysokości Dziwnowa.
W kolejnych dniach trałowce oraz niszczyciele min z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców prowadziły rozpoznawcze poszukiwanie min. Używały w tym celu stacji hydrolokacyjnych oraz trałów okrętowych. W trakcie ćwiczeń, z pokładu okrętu transportowo - minowego zrealizowano również strzelanie z wyrzutni ładunków wydłużonych dużych. Uzbrojenie to przeznaczone jest do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym, za pomocą ładunku wybuchowego przed planowanym podejściem okrętu do brzegu. Ładunek taki potrafi wykonać bezpieczny „tor podejściowy” o długości około 100 metrów. Jednym z końcowych epizodów szkolenia było uzupełnianie zapasów na morzu. Na pokłady okrętów, ze zbiornikowca Z-8, podawano materiały pędne oraz wodę. Szkolenie OGZ 8 FOW zakończyło się w piątek 11 września.
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP informuje, że manewry miały na celu zgranie działania wydzielonych do składu Okrętowej Grupy Zadaniowej sił. Tego typu ćwiczenia pozwalają na doskonalenie wyszkolenia sił 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Obecnie, od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki morskiej. Drogą morską transportowany jest bowiem największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej. Podobne działania jednostki Marynarki Wojennej realizują także podczas ćwiczeń i operacji w ramach współpracy międzynarodowej pod auspicjami NATO i Partnerstwa dla Pokoju.
D
Patrząc na zdjęcie to klub rootniczy a nie marynarze ...