Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 polecą nad Syrię?

W patrolowaniu obszarów objętych konfliktem w Syrii mogą uczestniczyć cztery polskie myśliwce F-16 - powiedział szef BBN Paweł Soloch w radiowej Trójce. Samoloty nie brałyby udziału w atakach na cele naziemne, ale w działaniach patrolowych i rozpoznawczych. 

"Jest taka deklaracja z naszej strony, że jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących i zgłosiliśmy cztery nasze samoloty" - zaznaczył szef BBN, pytany o udział polskich myśliwców w patrolowaniu przestrzeni powietrznej Syrii. "Szczegóły będą uzgadniane na poziomie technicznym, w każdym razie taka deklaracja z naszej strony padła" - dodał. Soloch przypomniał również, że prezydent Andrzej Duda mówił o zaangażowaniu Polski w konflikcie z ISIS jako o "wyrazie solidarności z resztą naszych sojuszników". Zapewnił też, że "na razie nie ma mowy o wysyłaniu żołnierzy".

 

W ostatnią środę minister obrony Antoni Macierewicz zapowiadał, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego. „W najbliższych tygodniach zostaną ustalone szczegóły, wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych” - oświadczył. Natomiast Prezydent Andrzej Duda w sobotę w Monachium, pytany o deklarację ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza ws. udziału Polski w koalicji przeciwko ISIS, odparł, że obecnie nie ma absolutnie takich postanowień, a kwestie te będą dyskutowane na forum NATO. Podkreślił, że są różne formy wspierania Sojuszu - "Pan minister (Macierewicz) mówił swego czasu o tym, że moglibyśmy wysłać tam jakąś niewielką liczbę naszych myśliwców F-16 do wsparcia misji obserwacyjnych w rejonie konfliktu w Syrii"

Jestem jak najdalej od jakiekolwiek decyzji, by gdziekolwiek wysyłać polskich żołnierzy. Natomiast pamiętajmy o tym, że jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli chcemy, by nas w NATO poważnie traktowano, by respektowano nasze oczekiwania wobec Sojuszu to musimy rozumieć, że inne państwa członkowskie Sojuszu również mają swoje obawy i interesy w innych częściach Europy czy świata.

Andrzej Duda, prezydent RP

Zasobniki rozpoznawcze DB-110 Raptor znajdują się na wyposażeniu polskich samolotów F-16 Jastrząb. Jest to sprzęt wyposażony w głowice optoelektroniczną, umożliwiającą obserwację terenu w wysokiej rozdzielczości oraz w zakresie promieniowania podczerwonego. Zasobnik umożliwia wykonanie zobrazowania setek obiektów podczas jednej misji, może operować autonomicznie i rejestrować zapisane wcześniej cele, lub zostać przeprogramowany ręcznie na potencjalne cele które się pojawią się w zakresie obserwacji sięgającym 60 km. Obraz z zasobnika jest dostępny dla załogi, ale też w czasie rzeczywistym przesyłany jest również do dalszej obróbki przez systemy dowodzenia i zarządzania polem walki. 

Ewentualne wykorzystanie myśliwców F-16 do działań w Syrii byłoby równocześnie pierwszym użyciem maszyn tego typu, należących do polskich Sił Powietrznych w operacji bojowej. Polska dysponuje 48 maszynami w wersji F-16C/D Block 52+, dostarczonymi w latach 2006-2008.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (32)

 1. Afgan

  Proszę zrozumieć kilka istotnych spraw. Nasze położenie jest równie niestabilne jak sytuacja na Bliskim Wschodzie. U naszej wschodniej granicy mamy Ukrainę, gdzie toczy się tak na prawdę wojna domowa, która tylko pozornie przygasa i może wybuchnąć z pełną mocą z dnia na dzień. Problem w tym że na Ukrainie mieszka kilka razy więcej ludzi niż w Syrii i jest tam kilka razy więcej uzbrojenia po obu stronach konfliktu, poza tym są tam 4 czynne elektrownie atomowe. Poza Ukrainą mamy Białoruś zarządzaną przez nieobliczalnego autokratę, oraz Mołdawię, która obecnie też jest na progu wojny domowej. Wzmożone zaangażowanie Rosji w Syrii jest chwilowe i właśnie ma na celu odciągnięcie uwagi NATO od właściwego problemu, czyli Europy Środkowo-Wschodniej !!! PROSZĘ PAMIĘTAĆ, ŻE DLA ROSJI URUCHOMIENIE WŁAŚCIWYCH MECHANIZMÓW W DONBASIE, OBWODZIE ODESKIM, NADDNIESTRZU I GAGAUZJI TO KWESTIA NAWET NIE DNI ALE GODZIN I MAMY POD NOSEM BAŁAGAN PRZY KTÓRYM SYRIA TO PIKUŚ !!!

 2. Hammer

  I właśnie upadła nadzieja związane z nowym rządem oraz kierownictwem MON-u Teraz wiem że w Polsce nie ma żadnego ugrupowania godnego uwagi PROPolskiego. Zamiast umacniać siły zbrojne wydamy kasę na bzdurną misję która nic wnosi dobrego a może tylko wiele skomplikować na gorsze.

  1. Darek

   Prezydent nie wyraził zgody na misję polskich pilotów i samolotów.W sumie żadnych jednostek

 3. yaro

  A może ktoś powiedzieć POCO nam to ??? Znów pchamy się w gówniany konflikt ....

 4. viper

  przyda im się jakiś trening nie tylko ruskich zawracają

  1. tarzan

   tylko że efektem tego treningu może być wywołanie otwartego konfliktu z Rosją i zamachy terrorystyczne w Polsce, to zbyt wysoka cena

  2. zLoad

   zgadzam sie, armia jak nie jest aktywna to rdzewieje

 5. Tnuuz

  Gdzie będą stacjonować ??...i co będzie gdy trafią na rosyjskie su, lub przypadkiem zestrzeli je s-400.....?

  1. Boruta

   Albo X-wing?

 6. Dziki kraj

  W najgorszym z możliwych momencie... Czy dobrze rozumiem? Czyli jeśli Saudowie wejdą do Syrii a Rosja nie blefuje wlatujemy w sam środek konfliktu Rosja - NATO dając pretekst na przekroczenie polskiej granicy przez rosyjskie wojska okręgu Kaliningradzkiego?

  1. Hammer

   Dokładnie tak kolego. Od 26 lat rządzą nami "inteligenci" których niestety my "inteligenci" wybieramy. NATO Polsce i krajom nadbałtyckim nie pomoże bo samo jest Słabe! Mamy tylko spowolnić Rosjan przy okazji wykrwawiając się przy tym! W imię czego i dla kogo?

  2. Marek

   Tyle tylko, że jeśli dojdzie do konfliktu NATO-Rosja to i bez wysyłania tam naszych samolotów, czy będziemy tego chcieli, czy też nie, wylądujemy w samym jego środku. Chyba, że ja nie umiem czytać mapy i nie graniczymy ani z Rosją, ani z Białorusią. Jak dla mnie zresztą Rosjanie dawno już solennie pracują nad tym, by dostać od NATO solidnego psztyczka w nochal. Powinien być im już dany przy okazji Gruzji. A, że go nie dostali, to są coraz bardziej bezczelni.

  3. Boruta

   Kiedy Saudów do NATO przyjęli? Dziś w nocy?

 7. racjus

  Nie rozumiem tej logiki. W końcu jesteśmy sojusznikami czy nie. My wam podeślemy wojsko na ćwiczenia jak wy wyślecie je na wojnę? Przecież nikt nie wymagał od Turcji wysyłania wojsk do nas gdy miała konflikt w Syrii. Niebezpieczeństwo ataku FR na wschodnią flankę jest co najmniej takie samo jak nie większe jak atak sił syryjskich na Turcję. Więc czym się te sytuacje różnią? My jesteśmy państwem frontowym NATO a i tak musimy wysyłać swoje siły do Syrii? To nie jest żaden sojusz. Nie zrozumieliśmy jeszcze po Afganistanie i Iraku gdzie ma nas NATO. Tylko z uwagi na uczestnictwo w tych operacjach należy nam się wsparcie NATO jak psu kość i nie mówię tu o misjach szkoleniowych (które są niby wsparciem).

  1. Boruta

   Nikt nie mówi o Turcji.

 8. Ignorant

  Nie bardzo kumam. Czy to oznacza, ze Syria poprosila Polske o pomoc w patrolowaniu jej terytorium z powietrza, czy tez, ze Polska zamierza Syrii wypowiedziec wojne?

  1. zLoad

   Jesli opozycja syryjska o to poprosila to nie ma powodu zeby odmowic.

 9. zLoad

  I bardzo dobrze, po to zostaly kupione te samoloty, zeby wspierac polityke rzadu. Tak jak juz podalem kiedys w innym przykladzie, ze na koncu swiata jeden polski krazownik moze wystarczyc do zapobiezenia pewnym dzialaniom , o tyle kiedy one przybeda do naszych granic moze byc potrzeba uzycia calej armii a nawet to moze nie wystarczyc , tak tutaj te samoloty moga przyniesc dla nas duzo wieksze korzysci bedac tam. A jak cos im sie stanie to zaraz bedzie mozna odreagowac na Ukrainie.

 10. spartakus

  No i dobrze niech lecą . Wojsko musi być zaprawione w boju .

  1. Tomasz Stelmach

   Tylko przeciwko komu i za kim? Nie chcę by polscy żołnierze walczyli po stronie islamistów przeciwko Jazydom, Kurdom, Alawitom i wspierającym ich Rosjanom.

 11. Tomasz Stelmach

  Co się stanie jeżeli polski F-16 rozbije, się albo zostanie strącony przez Rosjan, Kurdów, Alawitów, Turków albo Islamistów? Myślał ktoś nad tym zanim rzucił taka propozycję? A w ogóle to na czyją rzecz i przeciw komu polskie samoloty będą prowadzić rozpoznanie. Skoro Turcja jest w NATO to rozumię, że na rzecz Turków i organizacji Islamistów przeciwko Kurdom i Alawitom prezydenta Asada.

 12. Stańczyk76

  Witam.Trudno. mi to przyznać, ponieważ liczyłem na obecny Rząd - "Dobrą Zmianę", a nie kontynuację "Starych błędów. Po raz kolejny Popełniamy Ogromny błąd... Angażując się w kolejny raz w konflikt BW. Kolejne Koszty, Straty przedtem Irak, Afganistan, Ranni, Zabici - renty Żadnych Zysków (brak kontraktów na odbudowę infrastruktury gospodarczej). Tylko Tworzymy kolejne Zagrożenia- potencjalni terroryści (wśród uchodźców) i inni ekstremiści islamscy nie są wbrew temu co Mówi Nam państwowa TV Idiotami. Będą atakować Polaków np. turystów Jak tylko będzie Ku temu Okazja. Żadnych pozytywów - Zysków. Baz NaTO W Polsce nie będzie, ponieważ Woli politycznej Brak... Niemcy (IV Rzesza pakt z Rosją - Nord Stream 1.2). Będzie To tylko ewentualnie powtórka z Historii Polski z lat 1939-89 Zostaniemy "Sprzedani jak tylko Będzie Okazja" przez "Sojuszników". Jak Poprzednio ....USA, W. Brytania, Francja."Wielka Brytania Zawsze walczy do ostatniego Żołnierza Swego Sojusznika". Trzeba Po prostu zacząć wyciągać nauczkę z Własnych Błędów. Obronić się Możemy tylko My Sami Nikt Nam Nie Pomoże... W razie Jakiegokolwiek konfliktu np. Z Rosją... A kwestia Misji To OPŁATA....Ewentualnie Najpierw Kasa,.... Sprzęt,... Odszkodowania, a dopiero potem...Wysyłamy Wojsko Polskie...To tylko Wycinek... bo temat jest szeroki... cześć.

 13. Kołacz

  Do Syrii? A gdzie oni będą stacjonować?

  1. Rocco

   Irak chociażby, bazy w Turcji, kilka możliwości jest. Tam gdzie stacjonują maszyny już biorące udział w operacji

 14. Alosza

  A te F16 mają jakieś bomby gdyby trzeba było coś zbombardować?

  1. Rocco

   Oczywiście, zarówno Paveway jak i JDAM. Dodatkowo jeszcze Mavericki

 15. Łukasz L.

  Może Su-22 w ,,Nasza Armia" przedstawiają je jako bardzo groźnego przeciwnika więc może udowodnią to w Syrii :)

  1. Jo

   Byłbym za ale pilotów szkoda

  2. Nickel

   Suki są utrzymywane zapewne do przenoszenia (Polskich) bomb termobarycznych LBPP-100 „Teisy”. Z tego co wiem inne nasze samoloty nie sa przystosowane do ich przenoszenia, więc niech sobie latają i czekają na godnych następców. Lepsze takie niż żadne...

  3. Rocco

   Wbrew pozorom, nisko i szybko lecące Su-22, w środowisku bez zaawansowanej OPL mogą spowodować spore zniszczenia (bardzo krótki czas reakcji dla obsługi ewentualnych przenośnych zestawów plot). Inna sprawa, że taki nalot nie będzie zbyt celny.

 16. Tomasz Stelmach

  PS. W artykule deklarowana jest współpraca w walce przeciwko ISIS. Ciekawe co na to sunnicka Arabia Saudyjska i Turcy. Wojska Arabii Saudyjskiej wybierają się do Syrii a Turcy już wspierają islamistów ostrzeliwując i bombardując Kurdów. Każdy kto działa przeciwko prezydentowi Asadowi, Alawitom, Kurdom i wspierającym ich Rosjanom działa na korzyść Państwa Islamskiego. Wiadomo że chodzi o projekt połączenia Turcji i Arabi Saudyjskiej rurociągami z ropą przez terytorium Syrii oraz o utworzeniu w Syrii państwa Sunnitów. To nie nasza wojna. My tam nie mamy żadnych interesów. Nikt nam nie każe się wtrącać w nie nasze sprawy i ściągać na siebie problemów. Możemy tylko dostać po łapach, bo sami się prosimy.

  1. vvv

   rosja nie walczy z isis tylko z bojowkami walczacymi z rezimem. ruscy zrzucaja fosfor, bomby kasetowe i wala rakietami balistycznymi po dzielnicach cywilnych. tak wyglada pomoc ruskich. zrownac z ziemia wszystko i zabic wszystko co sie rusza i nie jest po ich stronie.

  2. nikt2

   W uproszczeniu: Polskie F16 w koalicji z mułzumanami atakować będą Chrześcjan ? Kto w Polsce, kto IMIENNIE podjął taka decyzję ?

 17. Rustanistawol

  Lepiej tam wysłać jabłka,ziemniaki, fasole, kapustę, mleko , wódkę, piwo , kawior, namioty, kuchnie polowe , bandaże , leki itd.

 18. marek!

  nie kwetionuje slow ani Pana Prezydenta, ani Pana Ministra.....ale my na stanie mamy 48, a nie 148 szt F16, angazujemy sie w praktycznie w kazdz misje NATO, kto i z jakich srodkow pokryje ew straty?, uzupelni zuzyce srodkow bojowych.....chyba, ze zamiast bomb i rakiet - zaatakujemy czekoladowymi kroliczkami i obrazkami z okazji swiat WIELKIEJ NOCY. Pragne tez zwrocic uwage, ze pare tygodni temu, kraje NATO, w ramach dobrych stosunkow i ku pokrzepieniu naszych serc podeslaly nam Patrioty bez rakiet, Eurofightery bez uzbrojenia (ponoc wszystkie, ktorymi dysponuje Luftwaffe....Rafaele, szybko zmieniono na Mirage.......a mniej "zamozni" sojusznicy wszystko co mogli, a moga niewiele.....

  1. m

   Podesłali nam także samoloty AWACS, których sami posiadają niewiele, a które stanowiły z całą pewnością poważne wsparcie dla naszej słabej OP. Jestem zwolennikiem silnej polskiej armii i realnego patrzenia na sojusze, a bądźmy precyzyjni w ocenach ....

  2. racjus

   Zgadzam się. F-16 są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i powinny cały czas być u nas (poza okresowymi ćwiczeniami, na które i tak leci najczęściej para). Nie po to podatnicy wydawali tyle kasy aby teraz tracić resursy na latanie nad Syrią. Jak już bardzo chcą przypodobać się (niby)sojusznikom niech wyślą SU-22, nie będzie to duży ubytek dla naszych sił zbrojnych a Daesh i tak ich nie zestrzeli (chyba, że same się rozpadną w locie).

 19. Janek 26

  Polskie maszyny mogą stać się celem rosyjskich prowokacji, które pogorszyły by i tak złe stosunki z Rosją. Co polskie władze zrobiły by gdyby "przez przypadek" rosyjski myśliwiec zestrzelił polską maszynę?

  1. wolfgang

   Taki scenariusz jest bardzo pewny. Rosjanie tylko na to czekają. Czego im nie można odmówić to umiejętności przygotowywania prowokacji.

  2. vvv

   to wtedy latające przy granicy tureckie f-16tki by skutecznie uziemily su-30/35

  3. bolo

   Może być odwrotnie

 20. Z punktu widzenia prawa

  Jedno proste pytanie: Czy rząd RP uzyskał zgodę od rządu SRA na dostęp do przestrzeni powietrznej tego państwa przez maszyny wojskowe? Jeśli takiej zgody nie ma, to Polska znów jako wespół z USA będzie dokonywać agresji na obce państwo.

  1. wolfgang

   Tym się nie przejmują ani w Nato ani w Rosji, więc co to za problem?

 21. Wafel

  Niech lecą, zobaczą na własne oczy ten bajzel. Cenne doświadczenia, a misje patrolowe stosunkowo niegroźne. Pewnie mieliby stacjonować w Jordanii.

 22. gripsen

  Teraz wiadomo po co do israela polecały ostatnio nasze efy. Potrzebne było zapoznanie z terenem.

 23. Piotr

  Jaka jest podstawa prawna do latania Polaków w syryjskiej przestrzeni powietrznej? Jest jakaś rezolucja ONZ? Może rząd syryjski poprosił o pomoc? Czy polskie F-16 mają dokonywać rozpoznania pozycji kurdyjskich na północy Syrii i wskazywać cele dla tureckiej artylerii? Kto ma finansować tą akcję? Gdzie będą stacjonować nasze F-16 i pod czyje rozkazy oddajemy naszych pilotów? Mam nadzieję, że nie trafią pod komendę Turków

 24. patriota

  Zadaniem precyzyjne niszczenie celów w porcie w Taurusie i na lotniskach Latakia, Szairat?

 25. WojtekMat

  Po co ? Mamy ich a tyle aby bezsensownie je tracić w Syrii ? I nie mówię tu o ryzyku zestrzelenia (ot tak , całkiem "przypadkowo" przez Rosjan) tylko o eksploatacji w warunkach pustynnych.

Reklama