Reklama

Siły zbrojne

Polskie drony FlyEye trafią do Indii?

Fot. WB Electronics.
Fot. WB Electronics.

Indie zamierzają zakupić dla swoich sił zbrojnych ok. 600 mini bezzałogowych statków powietrznych (mini-bsp). W postępowaniu weźmie udział między innymi polska firma WB Electronics - donosi AIN Online.

Jak donosi AIN Online, WB podejmie starania o rynek indyjski we współpracy z tamtejszym Kadet Defence Systems. Jej współpraca z WB Electronics jest wręcz wymagana, gdyż władze w Nowym Delhi otwarcie zaznaczają, że zagraniczni kontrahenci muszą ściśle współpracować z jednym z lokalnych producentów.

Jest to bezpośrednio związane z obecną rządową strategią wobec krajowego przemysłu, zakładającą położenie nacisku na pojawianie się w Indiach najnowszych technologii, w tym także tych wojskowych. Jak zaznacza w wypowiedzi dla AIN Online przedstawiciel potencjalnego partnera polskiego WB Electronics, wybór ich oferty może oznaczać znaczny transfer technologii do Indii.

Oferty od zainteresowanych firm mogą pojawić się w drugiej części 2016 r. Każdy z systemów ma zawierać trzy maszyny mini-bsp, przenośne naziemne centrum sterowania aparatami w powietrzu, narzędzie umożliwiające start i lądowanie maszyny, trzy zestawy czujników, umożliwiających bsp operowanie w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień jak i w nocy. Oczywiście oferta będzie musiała zawierać odpowiedni system dwukierunkowego przekazu informacji i sygnałów z, jak i do, bezzałogowców.  

WB Electronics ma zaoferować Hindusom bsp FlyEye, przeznaczone do bliskiego rozpoznania. Są one obecnie wykorzystywane w Wojsku Polskim. Zostały również zakupione między innymi przez Straż Graniczną. Ich produkcja mogłaby odbywać się, w przypadku uzyskania kontraktu, najpewniej w zakładach zlokalizowanych w samych Indiach.

W postępowaniu wezmą udział również inne podmioty. Mówi się chociażby o izraelskim Aeronautics Defense Systems, oferującym Orbitera, Elbit Systems wspólnie z Hindustan Aeronautics, mającego w swojej ofercie Skylarka, AeroVironment z Dynamatic Technologies, oferujący rozwojową wersję bsp Cheel oraz Boeingu wraz Tata Advance Systems, który zaoferuje zapewne bsp Scan Eagle.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. miki

    Powiem bez ogródek-taka firma powinna być wspierana przez polski rząd. Raz że nasza, po drugie w branży bardzo rozwojowej, z szansami na eksport i tym samym z szansą na znaczne wpływy z podatków. A co znaczy wspierana? Wspierana znaczy dostająca zamówienia.

    1. asdf

      Na brak zamówień WB E chyba nie narzeka

    2. Zorba

      jak nasz rząd wspiera produkcję produkcję w naszych zakładach widać po ostatnich zakupach ... jakiej trzeba było ofensywy medialnej i nacisków "opinii publicznej" aby dać szansę naszym firmą chodzby w przetargu na Gryfa

    3. w

      Wystarczy nie przeszkadzac. Lepiej niech nie wkladaja swoich brudnych lap w ten biznes, bo bedzie wygladal jak wszystko co panstwowe.

  2. Krzysiek

    Popieram WB. Japonia kiedyś produkowała najgorsze samochody a teraz.

  3. mike

    Wystarczy porównać z kim konkurują - nawet jeśli nie wygrają, znaczy że i tak dostarczają produkt na poziomie światowym. A to oznacza że nasz rząd jeszcze mocniej powinien wspierać WB w rozwoju, który pozwoli na rozwój w kraju jeszcze bardziej zaawansowanych produktów.