Reklama

Siły zbrojne

Polski kamuflaż - nadchodzi czołg-kameleon?

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie są bliscy stworzenie inteligentnego kamuflażu, samodzielnie dostosowującego się do barw tła. Wynalazek ten został zauważony również za granicą – otrzymał złoty medal podczas wystawy ITEX (Internatinal Innovention & Technology Exhibition) 2014 w Kuala Lumpur.

Praca inżynierów z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. J. Kosackiego we Wrocławiu została dostrzeżona w Malezji wśród setek innych innowacyjnych konstrukcji. Wynikiem była nie tylko prestiżowa nagroda, ale również zainteresowanie potencjalnych klientów zagranicznych. 

Możliwość stałego dostosowywania barw kamuflażu do otoczenia to nie tylko zwiększenie możliwości bojowych, ale również znaczące oszczędności czasu i pieniędzy. "Tradycyjny" kamuflaż  tworzą zwykle malowane na powierzchni plamy w dominujących kolorach typowego otoczenia. W dobie operacji prowadzonych w różnych warunkach klimatycznych i terenowych, oznacza to potrzebę przemalowania pojazdu.

Stworzony i opatentowany przez wrocławski instytut system nazwany przez naukowców „kameleon”, to inteligentny układ, który za pomocą kamery cyfrowej bada dominujące barwy występujące w otoczeniu, a następnie powoduje zmianę kolorów powłoki na możliwie zbliżoną. 

Powierzchnię pokrywają tzw. okna elektrochromowe - elementy które zmieniają barwę pod wpływem przepływającego przez nie prądu. W wersji badawczej wymagają zewnętrznego zasilania, ale w planach jest uzupełnienie powierzchni ogniwami fotowoltaicznymi (bateriami słonecznymi), które zapewnią zasilanie. Zostanie również rozszerzona paleta barw. Obecnie "polski kameleon" operuję jedynie w zakresie barw od żółci do ciemnej zieleni, gdyż jako bazy użyto błękitu pruskiego.

Jest to rozwiązanie wyjątkowe w skali światowej. Obecnie stosowane aktywne materiały i powłoki masujące działają jedynie w podczerwieni, maskując termiczną sygnaturę. Polski „kamuflaż kameleonowy” budzi zrozumiałe zainteresowanie odbiorców zagranicznych. Obecna wersja kolorystyczna (żółto-zielona) odpowiada warunkom występującym przede wszystkim w Azji i Ameryce Południowej. Naukowcy Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. J. Kosackiego pracują nad rozszerzeniem dostępnej palety, aby umożliwić użycie systemu w dowolnym środowisku. Przyszłość tego systemu to nie tylko zmieniające kolory pojazdy czy sprzęt ciężki. W planach są również miękkie osłony, namioty, czy nawet mundury.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

  1. Marek

    Wszystkiego najlepszego tym Panom życzę. Oby tak dalej!

  2. Marek

    Wszystkiego najlepszego tym Panom życzę. Oby tak dalej!

  3. olbe

    Kameleon - oby nie na zasadzie że "niby jest, ale go nie ma (w produkcji)". Czego naszej armii i wynalazcom nie życzę

  4. czemu mój komentarz nie przeszedł ?

    to napiszę go jeszcze raz: znając życie i "patriotyzm" "elit", będzie to wyglądało tak: - wynalazek polskich naukowców bedzie testowany za nasze pieniądze, - w ostatnim momencie "zabraknie środków i prace będą wstrzymane", a rezultaty badań wraz z prototypem będą przekazane pewnym krajom za złotowkę, - jak inne kraje będą to już użytkowały parę lat i będą miały kolejną generację, to ktoś wycofywaną generację zaoferuje Polsce z marżą kilkaset procent , jakby naukowcy się burzyli, to samobójstwa się zdarzają , wypadki drogowe też

    1. Znudzona markietanka

      Następnym razem nie pisz drugiego komentarza, biadolenia mamy dosyć, a tym bardziej kiepskich teorii spiskowych.

  5. Elf

    Oby określenie "Polski kamuflaż" nie stało się powodem do szydery tak jak określenie "polski przetarg" - jako synonim czegoś o czym dużo się tylko mówi a nie dochodzi do skutku lub do skutku dochodzi ale w fatalny sposób..

  6. Wilk

    PREDATOR MIAŁ NAJLEPSZY CLOAK

  7. MB

    Jak zwykle pod koniec prac zabraknie pieniędzy... ech te polskie elyty.

  8. ito

    Tak sobie myślę- "predator" od Pięknego Arnolda mniej może kicający po drzewach za to z 12cm armatą i pancerzem jak... no- czołg. To dopiero byłby film. Gdybyż nasi jeszcze byli w stanie doprowadzić sprawę do końca (znaczy do pokrycia tym przynajmniej sprzętu)...

  9. Wojtekus

    "Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie są bliscy stworzenia inteligentnego kamuflażu" Za dwa lata pojawi sie nastepny artykul: "Polscy naukowcy nadal pracuja nad kamuflazem przeprowadzajac badania poligonowe,a w miedzy czasie WP zakupuje kameleona za granica"!

    1. Jac

      To tak samo jak z grafenem, niby polski i w ogóle najlepsi jesteśmy ale jakby się mocniej przyjrzeć to już nie jest tak kolorowo.

  10. Wodzu

    Powłoki masujące mogą się przydać :)

  11. cisi

    bravo..tak trzymać wymyślać , wdrażaći sprzedawać, rozwijać się i inwestować..bravo bravo...oby tak dalej

  12. Paweł

    Brawo! Mam nadzieję że zostanie użyty na PL-01 Concept oraz nowych pojazdach pancernych, ew. też na rosomakach. Przy okazji zapraszam na stronę poświęconą wojsku polskiemu: http://wojsko-polskie.jimdo.com/

  13. Elf

    są bliscy stworzenia... ale jeszcze nie stworzyli... dobrze, że nad tym pracują.. ale jeszcze nie ma się co cieszyć wielce..