Siły zbrojne

Polska „w tej chwili” nie będzie dostarczać broni Ukrainie

Sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski. Fot. MAC
Sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski. Fot. MAC

Sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski stwierdził w wypowiedzi dla radia RMF FM, że Polska „w tej chwili” nie będzie dostarczać uzbrojenia na Ukrainę.

Rafał Trzaskowski w wypowiedzi dla audycji Kontrwywiad RMF FM zwrócił uwagę na możliwość wystąpienia nieprzewidzianych konsekwencji w wypadku podjęcia decyzji o dostawach broni dla Ukrainy, wynikających z potencjalnej reakcji Kremla. Sekretarz stanu w MSZ podkreślił, iż w ramach przekazania tego typu pomocy wojskowej przez USA konieczne byłoby rozmieszczenie na terytorium kraju instruktorów, w celu szkolenia żołnierzy ukraińskich.

Natomiast my w tej chwili broni nie będziemy [na Ukrainę] dostarczać, chociaż tak jak mówię - Ukraina nie jest objęta embargiem.

Rafał Trzaskowski w wypowiedzi dla RMF FM

Wcześniej szef BBN Stanisław Koziej informował, że polskie władze są w pełni otwarte na sprzedaż broni Ukrainie. We wrześniu 2014 roku w podobnym tonie wypowiedział się szef resortu obrony Tomasz Siemoniak który stwierdził, iż „Polska jest otwarta na sprzedaż broni Ukrainie”. Na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport nie podjęto jednak decyzji o wsparciu ukraińskiej armii dostawami uzbrojenia, pozostawiając omawianą kwestię w gestii państw członkowskich.

Wiele państw europejskich, w tym Niemcy, opowiada się przeciwko dostawom broni dla sił rządowych na Ukrainie. Do chwili obecnej decyzji o przekazaniu władzom w Kijowie uzbrojenia nie podjęły także Stany Zjednoczone, choć amerykańska administracja nie wyklucza takiej możliwości. Według dostępnych informacji dostawy broni na Ukrainę poparł dowódca sił NATO na Starym Kontynencie generał Phillip Breedlove. Wiadomo, że Litwa przekazała Ukrainie elementy uzbrojenia w ramach pomocy wojskowej.

Komentarze