Reklama

Siły zbrojne

Podpisanie listu intencyjnego fot. MON

Polska rozwija współpracę z Niemcami w zakresie sił morskich. W planie wspólne manewry i operacje

W niemieckim porcie Warneműnde, na pokładzie polskiego okrętu ORP „Toruń”, ministrowie obrony narodowej Polski i Niemiec podpisali list Intencyjny o rozszerzeniu współpracy sił morskich obu państw. Jest to dokument obejmujący największy, jak dotąd, zakres współdziałania flot Polski i Niemiec.

Po podpisaniu dokumentu minister Tomasz Siemoniak podziękował obecnym podczas podpisania listu intencyjnego dowódcom marynarek wojennych Polski i Niemiec. „Dla nas to ważne porozumienie, zawierające elementy podnoszenia zdolności operacyjnych, wspólnych ćwiczeń, wymiany wiedzy - również z zakresu użycia i pozyskania nowego sprzętu” – powiedział szef polskiego MON. „To porozumienie można skwitować słowami: jesteśmy razem na Bałtyku” – dodał Tomasz Siemoniak.

Więcej: Koniec Marynarki Wojennej RP – pierwsze niepokojące wnioski z „Białej Księgi”

Thomas de Maiziere powiedział, że Bałtyk jest „wspólnym morzem”, był jednak przez dziesięciolecia faktycznie podzielony na Wschód i Zachód. „Dawno temu staliśmy się przyjaciółmi w NATO i UE, ale od dziś stajemy się konkretnymi partnerami, podejmującymi konkretne działania na Bałtyku i poza nim” – podkreślił szef niemieckiego resortu obrony.

Więcej: Rozpoczęły się największe na Bałtyku manewry ratownicze Baltic Sarex 2013

Treść listu intencyjnego nawiązuje do wartości i dążeń na rzecz pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. List zakłada rozszerzenie współpracy w zakresie prowadzenia operacji morskich, koncepcji rozwojowych, procesu szkolenia, szkolnictwa morskiego, zabezpieczenia logistycznego, uzbrojenia i zaopatrzenia. Chodzi m.in. o wspólne planowanie, przygotowanie i szkolenie do udziału w misjach międzynarodowych. Przyszła współpraca ma obejmować różne aspekty działań operacyjnych na rzecz bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego oraz pozwolić na racjonalne wykorzystywanie i łączenie tzw. zdolności wojskowych obu flot np. w zakresie systemu kierowania i dowodzenia okrętami podwodnymi.

Więcej: Ćwiczenie 12. Dywizjonu Trałowców zakończone

W celu realizacji ustaleń listu intencyjnego strony powołają stałą grupę roboczą, która zajmie się nawiązaniem i rozwijaniem ścisłej współpracy obu flot w ogółem 28 obszarach, a ich realizacja wpisuje się inicjatywy Smart Defence (NATO) i Pooling and Sharing (UE), polegających na łączeniu zdolności bojowych i współdziałaniu na rzecz rozwoju technicznego sił morskich.

MON
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama