Reklama

Siły zbrojne

Polska dołączy do programu budowy systemu przeciwrakietowego MEADS?

Start pocisku MEADS podczas testów w 2012 roku - fot. Lockheed Martin
Start pocisku MEADS podczas testów w 2012 roku - fot. Lockheed Martin

Włochy są zainteresowane współpracą z Polską nad produkcją i rozwojem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MEADS.MEADS (Medium Extended Air Defense System) to projekt finansowany w 58% przez USA,  Niemcy (25%)  i  Włochy (17%).  Waszyngton obiecał utrzymać jego finansowanie w roku fiskalnym 2013, jednak nie zdecydował się na uruchomienie produkcji. To powoduje, że Niemcy i Włochy są zainteresowane pozyskaniem nowego partnera, wśród których wymienia się przede wszystkim Polskę i Japonię.

Więcej: Udany test systemu MEADS

Jak powiedział magazynowi Aviation Week gen. Claudio Debertolis, sekretarz generalny obrony i dyrektor uzbrojenia Włoch, Polska jest "bardzo zainteresowana" pozyskaniem opracowywanego przez konsorcjum złożone z firmy Lockheed Martin Missiles & Fire Control, MBDA Italia oraz MBDA Deutschland GmbH systemu.

MEADS to rakietowy mobilny system przeciwrakietowy i przeciwlotniczy krótkiego i średniego zasięgu. Zaprojektowano go do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących oraz samolotów, helikopterów oraz bezzałogowych statków powietrznych.

Więcej: USA: Nowa wersja rakiet systemu Patriot przeszła pomyślnie testy

W stosunku do swojego poprzednika, systemu Patriot cechuje się ulepszonym radarem, nową wyrzutnią rakiet, ulepszonymi pociskami przechwytującymi PAC-3 MSE i modułem dowodzenia i kontroli. System ma być zdolny do zwalczania zagrożeń z każdego kierunku jednocześnie oraz odznaczać się łatwością w transporcie - za pomocą samolotów Lockheed C-130 Hercules, Airbus A400M oraz helikopterów CH-47 Chinook i CH-53 Super Stallion.

(MMT)

 

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama