Wniosek do prezydenta, dotyczy przedłużenia obecności polskiego kontyngentu w Bośni i Hercegowinie, Macedonii i Kosowie. Obecnie wchodzą one w skład sił NATO (KFOR) oraz Unii Europejskiej (EUFOR MTT).
Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) KFOR PKW w Republice Kosowo realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. W ramach działalności operacyjnej PKW KFOR realizuje zadania, w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej - Wschód, polegające na monitorowaniu przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, w celu stworzenia warunków do zakończenia misji.
Obecnie zadania realizuje XXVI zmiana PKW KFOR pod dowództwem ppłka Adama Luzyńczyka. W sumie PKW KFOR liczy blisko 220 żołnierzy.
Do najważniejszych zadań mandatowych Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie należy:
- monitorowanie sytuacji w pasie przygranicznym z FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia);
- zapewnienie bezpieczeństwa na głównych drogach;
- prowadzenie patroli z zadaniem demonstrowania obecności militarnej wojsk KFOR;
- organizowanie tymczasowych posterunków kontrolnych, celem przeciwdziałania działalności przestępczej i kryminalnej w strefie odpowiedzialności batalionu;
- wspieranie pomocy humanitarnej;
- zabezpieczenie ewakuacji członków organizacji rządowych i pozarządowych w wypadku eskalacji zagrożenia.
1 grudnia 2010 r. zadania doradczo-szkoleniowe w Bośni i Hercegowinie rozpoczął Polski Kontyngent Wojskowy PKW EUFOR/MTT (ang. Mobile Training Teams), w którego skład wchodzą cztery Mobilne Zespoły Szkoleniowe oraz 2 Zespoły Łącznikowe-Obserwacyjne. Ponadto Polacy służą także w kwaterze Sił EUFOR oraz w Europejskim Oddziale Żandarmerii Wojskowej.
Do głównych zadań PKW EUFOR/MMT należą:
- szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny,
- monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa,
- współpraca z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w strefie odpowiedzialności.
(MMT)