Reklama

Siły zbrojne

Polscy piloci przeszkoleni na Bayraktary

Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Pierwsi piloci, operatorzy i personel techniczny z Mirosławca zakończył szkolenie z obsługi bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2 – poinformował na Twiterze Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował na swoim koncie na Twiterze, że pierwsza grupa polskich pilotów, operatorów i personelu technicznego z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, obsługująca rozpoznawczo-bojowy bezzałogowy statek powietrzny Bayraktar TB2, zakończyła szkolenie w tureckim centrum treningowym koncernu produkującego maszyny.

Polska podpisała umowę w maju ubiegłego roku na zakup bezzałogowców Bayraktar TB2 dla Wojska Polskiego. Umowa obejmuje dostawę czterech zestawów, czyli 24 statków powietrznych wraz z uzbrojeniem: pociskami szybującymi kierowanymi laserowo MAM-L i MAM-C. Kontrakt obejmuje także mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory, pakiety części zamiennych, szkoleniowy i logistyczny.

Reklama

Ponadto, jak informował wtedy resort obrony, w ramach kontraktu zostanie udzielona 24-miesięczna gwarancja, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Czytaj też

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r. Koszt jednego zestawu bezzałogowców to 67 mln dolarów, całość kosztowała więc około 260-270 mln USD. Turcja posiada około 180 tych maszyn. Najprawdopodobniej komunikat Sztabu Generalnego dotyczy pierwszej grupy operatorów bezzałogowców.

Na początku września tego roku 17 Terenowy Oddział Lotniskowy w Gdańsku poinformował, że poszukuje podmiotu na potrzeby postępowania o udzielenie zamówienia publicznego mającego na celu dostosowanie budynku hangaru nr 125 do potrzeb systemu Bayraktar TB2 Mirosławiec.

Czytaj też

Specyfikacja bezzałogowca

Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, z czego około 150 kg ma stanowić ładunek, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Bezzałogowce będą przeznaczone zarówno do wykonywania misji ISR (rozpoznanie, nadzór, wywiad), jak i do pełnienia zadań bojowych. Poza Polską na pozyskanie tych maszyn zdecydowały się Turcja, Azerbejdżan, Katar, Libia i Ukraina. Drony te były używane bojowo, m.in. na Ukrainie, ale też, w Libii, Górskim Karabachu i Syrii.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Pucin:)

    @Valdi - a co trafiło w World Trade Center NY oraz spadło w pobliżu Shanksville w Pensylwanii. :0 Przestań pisać bzdury!!!!! :0

  2. Valdi

    Symulatory B2 są w stanie wyszkolić operatora w 2 tyg Nie potrzeba oblatania w powietrzu To ruska doktryna z orlana Po prostu szkoda pilotów Przypomnijmy Ben laden szkolił swoich na Florydzie Tylko symulator 727 I trafił w Pentagon

Reklama