Reklama

Siły zbrojne

Podsumowanie roku w rosyjskiej armii. "61,5% nowoczesnego sprzętu"

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu oficjalnie poinformował, że „rosyjskie siły zbrojne przewyższają wszystkie światowe armie jeżeli chodzi o nowoczesne uzbrojenie”.

W czasie posiedzenie społecznej rady przy rosyjskim ministerstwie obrony 24 grudnia br. Siergiej Szojgu ocenił stan sił zbrojnych Rosji, uznając, że „w 2018 roku osiągnęły one bezprecedensowy poziom wyposażenia w nowoczesną broń, którego nie ma żadna armia na świecie”. Poziom nowoczesnego sprzętu w rosyjskiej armii wynosi bowiem obecnie 61,5%, a więc poziom, który „nie występuje w żadnej z armii dzisiejszego świata”.

image
Fot. mil.ru

 Według Szojgu ten stopień unowocześnienia ma jeszcze rosnąć i w 2019 r. osiągnąć 67%, a w 2020 r. przekroczyć 70%. Jest to efekt „konsekwentnie i bez zakłóceń” realizowanego planu modernizacji na lata 2010-2020. Oczywiście skutki tych działań są różne w zależności od rodzaju rosyjskich sił zbrojnych.

W przypadku atomowych wojsk strategicznych poziom nowoczesnego sprzętu przekroczył 82%. Pomogło w tym wprowadzenie w 2018 r. do dyżurów bojowych pułku rakietowego uzbrojonego w rakiety balistyczne „Jars”, jednego zmodernizowanego samolotu Tu-160, czterech samolotów Tu-95MS, wprowadzenie na uzbrojenie lotniczego systemu rakietowego „Kindżał” (samoloty MiG-31 uzbrojone w ten system wykonały 89 lotów bojowych w rejonie Morza Kaspijskiego i Czarnego) oraz rozpoczęcie 1 grudnia 2018 r. próbnej eksploatacji mobilnego systemu laserowego dużej mocy „Pierieswiet”.

Za największy sprawdzian nowej techniki uznano: jednoczesne wystrzelenie czterech rakiet balistycznych „Buława” z zanurzonego okrętu podwodnego „Jurij Dołgorukij” typu Boriej, w sumie dwunastu rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Ch-101 z bombowców Tu-160 oraz test lądowej rakiety balistycznej nowej generacji „Sarmat”.

Gorszy poziom nowoczesnego sprzętu osiągnięto w rosyjskich wojskach lądowych, który w 2018 r. doszedł do 48,3% (a więc o 2,3% więcej niż zakładano). W 2018 roku  wprowadzono tam ponad 2,2 tysiąca nowych i zmodernizowanych systemów uzbrojenia. Poinformowano również, że sformowano dziesięć nowych jednostek wojskowych nie podając przy tym, ile takich jednostek rozformowano lub przeformowano.

Siły powietrzno-kosmiczne otrzymały 126 nowoczesnych śmigłowców i samolotów, 120 sztuk techniki wojskowej obrony przeciwlotniczej (np. stacji radiolokacyjnych) oraz dziewięć obiektów kosmicznych. W samych siłach powietrznych poziom nowoczesnego sprzętu to 64% a w całych siłach powietrzno-kosmicznych to aż 74%. Stopień unowocześnienia w marynarce wojennej osiągnął 62,3%. Wzbogaciła się ona o czternaście okrętów i kutrów, jedenaście statków zabezpieczenia oraz cztery baterie rakiet nabrzeżnych „Bał” i „Bastion”.

W 2019 r. rosyjskie siły strategiczne mają zostać wzmocnione przez 31 wyrzutni rakiet systemu „Jars” i „Awangard”, cztery zmodernizowane bombowce Tu-95MS oraz jeden okręt podwodny z rakietami balistycznymi („Kniaź Władimir”). Wojska lądowe planuje się doposażyć w 719 pojazdów bojowych, jedną brygadę rakiet „Iskander-M”, oraz dwie brygady rakiet przeciwlotniczych „S-300W4” i „Buk-M3”. W przypadku sił powietrzno-kosmicznych wzmocnienie w 2019 r. ma polegać na wprowadzeniu dwóch pułków rakiet przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-400 „Triumf”, jednego zestaw S-350 „Witjaź”, siedmiu kompletów dywizjonowych „Pancyr” oraz 143 nowych lub zmodernizowanych statków powietrznych.

image
Fot. mil.ru

Marynarka wojenna Rosji ma natomiast otrzymać dwanaście okrętów nawodnych i kutrów, dwa okręty podwodne, dwa statki zabezpieczenia oraz cztery baterie rakiet nabrzeżnych „Bał” i „Bastion”. Zupełną nowością w rosyjskiej armii w 2019 r. mają być pierwsze bezzałogowe aparaty latające średniego zasięgu wyposażone w uzbrojenie „powietrze-ziemia”. Liczba mniejszych dronów wykorzystywanych w siłach zbrojnych Rosji osiągnęła już 2100 sztuk.

System kadrowy i szkolenie

Szojgu za sukces uznał również działanie systemu uzupełniania kadr. Obecny procent żołnierzy poborowych uznano za optymalny i będzie on utrzymywany na podobnym poziomie do 2025 r. „Podobnym”, ponieważ Rosjanie z roku na rok zmniejszają liczbę osób powoływanych obowiązkowo do wojska. Przykładowo w 2018 roku w rosyjskiej armii pozyskano 118 tysięcy poborowych, a więc o półtora tysiąca mniej niż dwanaście miesięcy wcześniej. Szojgu obiecuje, że każdorazowy pobór będzie powoli ale systematycznie ograniczany.

Z roku na rok zwiększa się natomiast liczba żołnierzy kontraktowych (którymi udało się obsadzić już 95% przyznanych im etatów), jak również ich poziom wykształcenia (przybywa ludzi z wykształceniem wyższym i średnim). W 2025 roku liczba żołnierzy kontraktowych ma osiągnąć 475,6 tysięcy (obecnie to 393,8 tysiąca). W tym samym czasie liczba poborowych ma się zmniejszyć do 220 tysięcy (w 2013 roku było ich 278 tysięcy).

Wprowadzanie nowoczesnej techniki oraz wymiana kadr jest związana z intensywnym szkoleniem. Podsumowując 2018 r. Szojgu wskazał, że przeprowadzono w tym czasie w rosyjskiej armii ponad 18000 treningów różnego rodzaju i poziomu (w tym 25 międzynarodowych ćwiczeń).

W 2019 r. tych treningów ma być jeszcze więcej, bo aż ponad 18500 - w tym strategiczne ćwiczenie „Cientr-2019”.

image
Fot. mil.ru

 Arktyka – cel Minoborony „specjalnej troski”

Co ciekawe szczególną uwagę w podsumowaniu 2018 roku Szojgu zwrócił na sposób budowy wojskowej infrastruktury w Arktyce. Według jego opinii, dzisiaj za kołem polarnym, „żaden kraj na świecie nie posiada tak nowoczesnej infrastruktury, jaką posiada Rosja”. Zadanie realizuje się poprzez modernizację i uruchamianie już istniejących lotnisk oraz baz, jak również przez rozpoczynanie zupełnie nowych inwestycji. Prace trwają przede wszystkim: na wyspach Ziemia Franciszka Józefa, Aleksandry, Kotielnyj, Średniej, Wrangla, Nowosybirskiej oraz w okolicach miejscowości Mys Szmidta (w Czukockim Okręgu Autonomicznym). Szojgu przypomniał także o inwestycjach realizowanych na Wyspach Kurylskich.

Rosjanie pochwalili się przy tym postępami w usuwaniu złomu z regionów arktycznych, który zresztą wcześniej sami pozostawili. Od 2015 r. miano oczyścić ponad 104 tysiące kilometrów kwadratowych usuwając z nich 15,5 tysiąca złomu. Operacja ta ma się zakończyć w 2019 roku i obejmie 9000 kilometrów kwadratowych, na których bazują rosyjskie siły zbrojne.

Reklama

Komentarze (41)

 1. Zajcew

  Takie nowe a tak jakby bez zmian od ZSRR, nawet brak nowych pomysłów od tamtych dni i ta sama propaganda, ta sama polityka... okres Piotra I i ZSRR to jedyne okresy postępu na terenie tego dziwnego tworu jakim jest Federacja Rosyjska...

  1. Andrzej

   Propaganda sukcesu to mamy dziś w Arabii Saudyjskiej oraz w rosyjskiej bazie w Syrii, gdzie wszystkie atakujące rakiety i drony są niszczone

 2. ktos

  Moze chodzilo o nowy sprzet, bo nowoczesny to kwestia dyskusyjna. Wszystkie kolejne SU to klony Su-27 z nowa elektronika (co nie moze dziwic bo trudno zeby w 2019 produkowali samoloty z elektronika z lat 70'). O T-72 sami Rosjanie mowia ze to modernizacja starych czolgow. Obecne okrety podwodne sa budowane na bazie prototypow z poczatku lat 90', rakiety ICBM sa modernizacja obecnych wersji uzbrojenia. Gdzie tu nowoczesnosc?

  1. Andrzej

   Jak dojdzie do zakłóceń elektroniki to właśnie tylko stare czołgi będą na chodzie. Poza tym dzisiejsza wojna to nie czołgi tylko rakiety. Jaki rosyjski sprzęt uzbrojenia to jest na fakcie w rosyjskiej bazie w Syrii, która to wielokrotnie atakowana przez drony i rakiety. Wszystko zostało odparte i zniszczone. Sprzęt uzbrojenia USA to przykład Arabii Saudyjskiej.

 3. Paczek

  70% nowoczesnosci? Ale jaki jest punkt odniesienia? Rok 1955?

 4. Okręcik

  Zbroją się i modernizują, pewnie znów wybierają się do kogoś z wizytą?

  1. Miciek

   Nie , zabezpieczają sie by ktoś ich nie chciał odwiedzić -

 5. arokey

  Fikcyjne państwo posiada 10 czołgów z przed 40 lat i 5 samolotów z przed 30 lat. Państwo te dorobiło się na exporcie opakowań tekturowych i stać ich na wymianę sprzętu wojskowego. Kupują 10 funfel nuwka czołgów i 5 jak wyżej samolotów. I co mamy? 100 % nowoczesnego uzbrojenia. :-)

 6. M.M

  Szojgu, jak każdy polityk chwali się sukcesami. Nie należy się tym przesadnie przerażać, ale spokojnie obserwować i robić swoje. Rosja raczej nie zamierza wszczynać żadnej nowej otwartej wojny ( o czym świadczy to, że nie skupia się na wojskach lądowych, ale na systemach rakietowych). Tyle, że może się to zmienić. Nie możemy zostać za bardzo w tyle. II RP też rozpoczęła forsowny program modernizacji wojska, ale zrobiła to za późno i nie zdążyła.

 7. MAZU

  Podobno zamierzają wprowadzić kamery cofania do BTR-ów, bo zdarzały się wypadki, że kierowca cofną i rozjechał "bojca". A tak na poważnie, to że modernizują armię to fakt, ale oczywiście wyolbrzymiony propagandowo. Może to jednak i dobrze, bo może się w MON przestraszą i wreszcie wezmą do roboty. Oby. M

 8. tadek

  nowoczesność to pokazali Rosjanie w Syrii zestrzeliwując swój własny samolot i to wielki jak stodoła IŁ18 i próbując zwalić winę na Izrael ,teraz też Putin oskarża Izrael że ich ostatni atak na SYRIĘ mógł doprowadzić do zestrzelenia przez syryjską obronę plot samolotów pasażerskich..czyli sprzęt rosyjski nadal strzela na ślepo ,gdzie ta modernizacja ?

 9. Łatom

  Tylko na koszarach nadal strzecha. Nowoczesna, bo teraz juz zaimpregnowana.

 10. xd

  widzę tutaj w tzw. komentarzach "małych zawistnych i podłych" dodam że jest to cytat z jednego z filmów a co do szkolnictwa ( jeden z w/w o tym zagadnął) to proponuję porównać zakresy materiału w ich szkołach i tzw. zachodu szczególnie ameryki i dostępność tych szkół w rosji i usa ps. nawet ostatnio tvn którego nie można oskarżyć o prorosyjskie sympatie zauważył że ich systemy rozpoznawania są najlepsze na świecie co wynika z wysokiego poziomu nauczania matematyki i też należy zauważyć że to robią rosjanie a nie podkupieni naukowcy z całego świata tak więc proponuję przed wylaniem do sieci własnych frustracji poczytać trochę co dzieje się na świecie i dowiedzieć się kto co wynalazł czy zbudował i jakiej był narodowości dość wspomnieć tutaj dla przykładu przywolywanego już przez jednego z komentujących pentkowskiego

 11. dim

  A nie podał towarzysz Szojgu ile rosyjskich mieszkań w tym czasie dostało toaletę, z bieżącą wodą, że nie wspomnę o całej łazience i to z ciepłą wodą ? Podejrzewam, że to zainteresowałoby naród rosyjski bardziej - w którym roku czy dziesięcioleciu wszystkie rodziny mieć będą swą łazienkę ? Kraj o rzekomym dochodzie rzędu 20 tysięcy USD na głowę rocznie, czyli rodzina 4-osobowa, rzekomy statystyczny PKB 80 tysięcy dolarów i brak własnej ubikacji z bieżącą wodą ? Bajki, bajki, bajki, bajki, bajki... Toteż podejrzewam, że z faktycznym stanem armii jest podobnie. A jak było w czerwcu 1941, w przededniu katastrofy - według raportów o stanie armii ? Oni po prostu tak mają. Trzeba na nich uważać, ale nie ma co cytować, bo i tak we wszystkim, zawsze kłamią.

 12. MiP

  Większość tego to zapewne propagandowa gadka ale fakt,faktem modernizują swój sprzęt a u nas co ??? dialog techniczny na kuchnie polowe i grające ławki a raczej to są grające sarkofagi po 30 tysięcy od sztuki

 13. lotri

  Rosjanie maja też nowoczesne drogi w swoich miastach, nowoczesne drewniane domki a'la lata 1905-1908, trubki gazowe wzdłuż wysokich płotow no... i najlepsze pomniki lenina

 14. Infernoav

  Nowoczesny sprzęt? W większości jest to modernizacja już posiadanego sprzętu. Pancyr w Syrii udowodnił jaki to nowoczesny sprzęt, to samo S-300. Nie mówię, że Rosjanie nie modernizują armii, jednak te wskaźniki to czysta propaganda. Poza tym jest armia na Świecie z o wiele nowocześniejszym sprzetem i jest to USA. Patrząc na pojazdy gąsienicowe są one o generację młodsze i cały czas modernizowane, lotnictwo to wogole inna liga dla Rosji. Obrona rakietowa, tutaj chyba przewagę mają Rosjanie, jednak nie przeceniał bym możliwości ich S-400. Artyleria? Obie strony używają porównywalnej klasy sprzętu, przy czym artyleria rakietowa USA ma większy zasięg i tutaj mają przewagę. To samo drony i bezzałogowe, przewaga USA. Pociski rakietowe wystrzeliwane z samolotów/manewrujące, przewaga USA. Tak więc Rosjanie mają dużo sprzętu zmodernizowanego i doprowadzonego do wysokiego poziomu nowoczesności, jednak to nie to co w USA. Poza tym nik nie obawia się jakości sprzętu Rosyjskiego, a jego ilości. Obecnie na stanie około 3000 czołgów i o wiele więcej pojazdów opancerzonych, liczna artyleria. To siła armii Rosji, a nie czołg Armata. Lotnictwo Rosyjskie nie jest na tyle silne by swobodnie operować nad dobrze chronionym obszarem, patrząc na zdolność wystawienia około 200 samolotów bojowych, to strata nawet 30% byłaby ciosem nie do nadrobienia.

 15. Urko

  Tu chyba chodzi o jakiś błąd w tłumaczeniu. Nowy w sensie niedawno wyprodukowany i mało zużyty nie musi być nowoczesny. Gdyby było inaczej, można by dla potrzeb defilady, uzbroić jakąś kompanie reprezentacyjną w repliki karabinów skałkowych i później powiedzieć, że jest to najbardziej nowoczesne uzbrojenie...

 16. xyz

  - Największy wskaźnik umieralności na świecie na HIV i AIDS po krajach afrykańskich. - Alkocholizm. - Najniższa średnia emerytura w Europie. - Poza okręgiem Moskiewskim i Sank Petersburga bieda. Brak podstawowych warunków socjalnych( szpital,szkoła, prąd, woda). - Korupcja. - Napływ ludności azjatyckiej na wschodnie tereny Syberii. - Odsetek muzułmanów w Rosji wyższy niż we Francji. Ale rosyjska propaganda powie, że kraj jest miodem i mlekiem płynącym.

 17. jes

  szkkoda, że jedynym zajęciem Rosjan jest produkcja sprzętu do mordowania ludzi. Przykre to.

 18. Gustlik

  Szojgu kłamie w żywe oczy. Na początku grudnia szef sztabu generalnego SZ FR generał Walerij Gierasimow na spotkaniu z attache wojskowymi w Rosji stwierdził, że (...) liczba żołnierzy kontraktowych sięgnęła 384 tys., nie 394 tyś. a i tak pewnie zawyżył dane.

 19. Sternik

  Rosyjskie wydatki na "obronność": 2015- 71 mld usd, 2016- 63 mld usd, 2017- 47 mld usd. W 2018 raczej nie przekroczą 40 mld usd. Co roku trafia do rosyjskiej armii 5% poborowych mniej i NIC tego procesu nie zmieni bo Rosja wymiera. Rosjanki wolą nawet Chińczyków niż Rosjan bo ci nie piją, nie biją i kochają rodzinę. W dodatku Rosja prowadzi 2 wojny które skutecznie pożerają jej zasoby finansowe. Rosja to trup i doskonale o tym wie, dlatego próbuje się jak najdrożej sprzedać Amerykanom.

 20. Logik

  Takie wskaźniki nie jest wcale trudno osiągnąć, dobrze ten "nowoczesny sprzęt" widać na przykładzie czołgów: za ZSSR mieli niby w linii 20 tys tanków i drugie tyle w rezerwie, teraz zmniejszyli to do 2 tys w linii więc wystarczyło wycofać wszytskie najstarsze sztuki, zostawić te 10% najnowszych i wychodzi że jest 100% nowoczesnego sprzętu :). No ale oni podają tylko koło 50% więc żeby nazwac stare T72, który konstrukcyjnie wywodzi się z lat 60 tych to robią mu lekki remont, przemalują, dodadzą celownik termowizyjny i voala jest "nowoczesny" T72M3+++, a że pod spodem i tak rupieć z lat 70tych to tego pisać w raporcie nie trzeba :). Cały ich nowoczesny sprzęt tak wygląda, doda się do nazwy samolotu parę liter i powie że to generacja 4+++ i już jest "nowocześnie" :).

 21. Maciek

  W latach 80-89 sowiecka armia była o krok za NATO jakościowo i dwa kroki przed ilościowo. Teraz jakościowo jest o dwa kroki z tyłu a ilościowo... też dwa kroki z tyłu. Tyle się zmieniło w tym czasie.

 22. mietek

  @roSSja to stan umysłu - Stg44? A widział ktoś stg44 ze składaną kolbą? A o ile stopni obraca się zamek przy ryglowaniu w stg44? Większość broni XX wieku to kompilacja różnych wcześniej zastosowanych rozwiązań.

 23. -CB-

  @roSSja to stan umysłu - mylisz się i to potrójnie. Na uzbrojeniu nigdy nie było AK-47, na zdjęciu jest wersja 74, a AK nie jest kopią StG44.

 24. OMO

  Im gorzej z kasą, tym większe rojenia o potędze...Rosja, która od czasów Stalina ma w genach utajnianie wszystkiego - od kilku lat ochoczo informuje wszystkich zainteresowanych o swoim sprzęcie. Widocznie jest gorzej niż planowano. Lipa.... ale robi wrażenie, np. na Madziarach. Kupują zachodni sprzęt, Rosjanie tenże testują, a potem robią swoje wynalazki. Spryciarze?

 25. KrzysiekS

  Pytanie w co gra Rosja militarnie wzmacnia się gospodarczo to państwo upadłe, ewidentnie gra na przesilenie i profity od USA musi być z nimi przeciwko Chinom pytanie co zrobią Chińczycy i ile odda USA za sojusz z Rosją przeciwko Chinom?

Reklama