Reklama

Siły zbrojne

Podchorążowie z WAT-u wymienili krzyże na „Łączce”

Fot. Mariusz Maciejewski/WAT
Fot. Mariusz Maciejewski/WAT

Według informacji udzielonych przez WAT podchorążowie akademii uczestniczyli w symbolicznej akcji wymiany brzozowych krzyży poświęconych poszukiwanym i odnalezionym bohaterom podziemia antykomunistycznego, pogrzebanym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Żołnierze poprzez swoją pracę oddali hołd bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę.

Kwatera na "Łączce" to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie po II Wojnie Światowej grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Egzekucje Żołnierzy Wyklętych często miały miejsce w więzieniu mokotowskim. Straceni, uśmiercani najczęściej strzałem w tył głowy, wrzucani byli do nieoznakowanych dołów, bez zapisów w księgach cmentarnych.

Przez lata rodziny nie znały miejsc pochówku swoich bliskich. Przełomem były rozpoczęte w 2012 r. prace poszukiwawcze, prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Do 2017 r. zespół kierowany przez dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka w kolejnych etapach wydobył szczątki kilkuset osób. Część z nich spoczęła w wybudowanym w 2015 r. na terenie Kwatery „Ł” Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Historia brzozowych krzyży w Kwaterze Ł sięga 2013 roku. Wtedy to, po drugim etapie prac ekshumacyjnych, na miejscu dawnego pomnika usypano kurhan kamieni i kawałków drewna, a w miejscu odnajdywania szczątków wstawiano kijki oraz małe krzyże z nazwiskami ofiar zbrodni komunistycznej. Między grobami wstawiano też krzyże z podpisem "N.N. – ofiara zbrodni komunistycznej". W ten sposób podkreślano, że w tamtym czasie nie odnaleziono wszystkich miejsc sekretnego pogrzebania ofiar.

image
Fot. Mariusz Maciejewski/WAT

Wojskowa Akademia Techniczna angażuje się bardzo aktywnie w wydarzenia upamiętniające naszych narodowych bohaterów. Wiemy, jak ważne, zwłaszcza wśród młodych pokoleń, jest krzewienie pamięci o poległych w obronie Ojczyzny oraz pielęgnowanie patriotycznych postaw w Wojsku Polskim. Z chwilą otrzymania informacji o akcji wymiany krzyży na Łączce, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że nasi podchorążowie powinni wziąć w niej udział. Podchorążowie WAT doskonale wykonali swoje zadanie, godnie reprezentując mundur żołnierza polskiego.

rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak

W akcji, która odbyła się 17 września 2021 r. wzięło udział 40 podchorążych oraz jeden oficer WAT. Zaangażowali się też harcerze oraz inni wolontariusze. „To dla nas zaszczyt, że mogliśmy się stać jednymi z wolontariuszy kwatery Łączka. To wyraz naszego hołdu dla pomordowanych bohaterów” – podkreślają podchorążowie WAT. Prace na terenie Kwatery „Ł” trwały od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia. Wymieniono na nowe 80 brzozowych krzyży.

Reklama
Reklama

Akcja wymiany krzyży w Kwaterze Ł to wydarzenie, które stało się wymownym świadectwem pamięci o niezłomnych bohaterach podziemia antykomunistycznego. Ciężka i bezinteresowna praca naszych podchorążych, harcerzy i wolontariuszy przyczynia się do tego, że kolejne pokolenia Polaków pamiętają o Żołnierzach Wyklętych.

prorektor ds. wojskowych płk Grzegorz Kaliciak

Wydarzenie odbyło się w 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. „To dla nas ważna lekcja historii o polskich bohaterach, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce” – dodają podchorążowie.

image
Fot. Mariusz Maciejewski/WAT

Po wymianie krzyży, żołnierze z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, na temat historii „Kwatery Ł” oraz poszukiwań szczątków pogrzebanych tam ofiar.

W obecności przedstawiciela kancelarii Prezydenta RP podchorążowie Akademii zapalili znicze na grobie śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego pseud. „Gryf”, upamiętniając 101. rocznicę jego urodzin.

image
Fot. Mariusz Maciejewski/WAT
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. Palmel

    dlaczego nie ma mojej odpowiedzi dla atomka może by się czegoś nowego dowiedział nazwał mnie świnią chyba mam prawo mu odpowiedzieć ( gdyby było tak jak miało być po wyborach w 2015 roku to byście nie wychodzili z mojego gabinetu )

  2. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

    naród który traci pamięć traci sumienie....umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią im się płaci

  3. bropata

    Parodia patriotyzmu...

    1. Wiktor

      Sam jesteś parodią...

    2. Wawiak

      Parodią patriotyzmu to były komunistyczne "akademie ku czci" wielbiące komunistycznych zdrajców Polski.

    3. bropata

      Zapewne wywieszasz Narodowe Barwy przez calutki rok...

  4. Palmel

    bandytów którzy nie wykonali rozkazu gen Okulickiego z 19.01.1945 o rozwiązaniu Armii Krajowej m,gę tak pisać bo to ja miałem w domu Przew. Światowego Związku Żołnierzy AK ( mam w domu jeden z egzemplarzy tego rozkazu - bo do mojego miasta poszły 3 szt. różnymi drogami ), a co jest za niewykonanie rozkazu podczas wojny ściana

    1. Atomek

      @Palmel to naucz się czytać, bo gówno wiesz i tylko jak czerwona świnia obrażasz tych co walczyli o Polskę. Okulicki 19 stycznia 1945 roku wydał rozkaz rozwiązujący AK, jednocześnie w tym samym dniu skierował do najwyższych dowódców AK tajny rozkaz, w którym polecił im nie ujawniać się.

  5. Micho

    Ciekawe WAT zajmuje się tym czym powinna zajmować się "młodzież" z klas pierwszych średnich szkół. Wzmacniamy obronność zwarci, silni, gotowi.

  6. antyprawacki skaner myśli

    Do kompletu powinni jeszcze dołączyć do marszu nacjonalistów w Hajnówce. Byłoby to wspaniałe ukonorowanie całego procesu edukacji politycznej. Dzięki niej przedstawiciele mniejszości zamieszkujących Polskę, będą długo pamiętać bohaterstwo tych żołnierzy wyklętych. Ja się dowiedziałem o ich istnieniu już w III RP. Rodzina i znajomi woleli jakoś o tym nie mówić jeszcze 50 lat po wielkim zwycięstwie żołnierzy wyklętych nad mieszkańcami kilku nieistniejących już wsi. Dziękuję, iż cały czas przypominacie mi o ich istnieniu.

    1. VMX

      Nie mieszkasz na Podlasiu nie wiesz co myślą ludzie tu żyjący. Szanujemy i czcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych bo oni mieli odwagę postawić się bolszewikom i ich poplecznikom usiłującym zrobić z Polski kolejną republikę radziecką. Ci ludzie polegli niszcząc komunizm i chwała im za to. Jeśli mieszkający w Warszawce neokomunistyczni aktywiści z bogatych domów chcą czcić stalinizm albo faszyzm albo hitleryzm to niech wyjadą do Vietnamu, Chin albo Koreii Płn. Tam jest wasze miejsce, nie w Polsce.

    2. Eee tam

      99% ich odwagi brali na klatę bezbronni cywile

    3. Micho

      Wy na tz. Podlasiu musicie zdać sobie sprawę że historia nie jest czarno - biala. Polska ma wspaniałą historię ale i ciemne znaki na niej. Musimy to wszystko przyjąć na " klatę" Na Podlasiu wskazane jest więcej wiedzy i mniej propagandy.

  7. Roshedo

    No i fajnie. Ale coś to poprawia względem obronności kraju? Żeby następne pokolenia nie musiały budować kolejnych poletek z brzozowymi krzyżykami..mmm?

  8. Woj

    Brawo i szacunek!!!

  9. Krzys

    I ?

  10. Kuna Bojowa

    no nie to takie budujące obronność !!!!

Reklama