Reklama

Siły zbrojne

Pociski precyzyjnego rażenia do Krabów i K9

Pocisk APR 155 (Amunicja Precyzyjnego Rażenia kalibru 155 mm) opracowany przez ZM Mesko, CRW Telesystem-Mesko, Wojskową Akademię Techniczną i ukraińskie biuro konstrukcyjne "Progres".
Pocisk APR 155 (Amunicja Precyzyjnego Rażenia kalibru 155 mm) opracowany przez ZM Mesko, CRW Telesystem-Mesko, Wojskową Akademię Techniczną i ukraińskie biuro konstrukcyjne "Progres".
Autor. CRW Telesystem-Mesko

Agencja Uzbrojenia informuje o rozpoczęciu wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie pozyskania amunicji precyzyjnego rażenia kalibru 155 mm dla haubic samobieżnych Wojska Polskiego.

W dokumencie opublikowanym w piątek 19 lipca Agencja Uzbrojenia informuje, że zamierza pozyskać informacje o potencjalnych wykonawcach, dostawcach, użytkownikach, a także zagadnieniach technicznych, użytkowych, szkoleniowych i logistycznych związanych z zakupem amunicji precyzyjnego rażenia. Szczególnym obszarem zainteresowania są możliwości spełnienia wymogów AU (wymienionych w załączniku nr 1), zabezpieczenie logistyczne, cena zakupu i eksploatacji, a także bezpieczeństwo dostaw zamówionych środków bojowych.

Reklama

Nie sprecyzowano systemu naprowadzania ani ładunku, który ma przenosić pocisk. Można więc wysnuć przypuszczenie, że celem nie jest sporządzenie krótkiej listy dostępnych środków bojowych do określonych zadań (np. przeciwpancernych, samocelujących), lecz pozyskanie informacji o wszelkiego typu amunicji o podwyższonej celności w stosunku do standardowych, niekierowanych pocisków. Wskazówki o pożądanych parametrach taktyczno-technicznych nie stanowią również pytania kierowane do potencjalnych oferentów w załączniku nr 1.

Czytaj też

To oznacza, że lista potencjalnych oferentów jest dość długa. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić (między innymi):

  • BAE Systems Bofors i RTX z amunicją precyzyjnego rażenia M982 Excalibur naprowadzaną satelitarnie i bezwładnościowo;
  • BAE Systems Bofors i KNDS France z przeciwpancerną amunicją samocelującą BONUS;
  • Diehl i Rheinmetall z przeciwpancerną amunicją samocelującą SMArt 155;
  • KNDS France (dawniej Nexter Arrowtech) z amunicją precyzyjnego rażenia KATANA naprowadzaną satelitarnie i bezwładnościowo;
  • ZM Mesko i CRW Telesystem-Mesko z naprowadzanym na plamkę lasera APR 155 (opracowanym na bazie ukraińskiego pocisku Kwitnyk z biura konstrukcyjnego "Progres").

Co ciekawe, pytania w załączniku nr 1 dotyczą nie tylko spodziewanych zagadnień takich jak parametry taktyczno-techniczne i eksploatacyjne, logistyka i szkolenie, ale również o możliwość przekazania licencji do produkcji pocisków w Polsce.

Informacja dotyczy amunicji, a nie podzespołów. Jeśli więc Agencja Uzbrojenia jest zainteresowana produktami takimi jak zapalniki z modułem korekcyjnym (choćby M1156 Precision Guidance Kit produkowany przez Northrop Grumman), to będą one przedmiotem osobnych konsultacji i postępowania zakupowego.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 sierpnia br. Same konsultacje zostaną przeprowadzone we wrześniu, jednak w razie potrzeby mogą zostać wydłużone.

Pokaz dynamiczny na okoliczność święta 1 Mazurskiej Brygady Artylerii. Na zdjęciu armatohaubice samobieżne K9A1 Thunder.
Pokaz dynamiczny na okoliczność święta 1 Mazurskiej Brygady Artylerii. Na zdjęciu armatohaubice samobieżne K9A1 Thunder.
Autor. st. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Jędrzej

    Pan Kosiniak-Kamysz ma szansę dokonać właściwej decyzji i kupić wreszcie APR 155 i 120. Być może to utoruje drogę do zakupu Pirata vide zakupione na potrzeby APR wskaźniki laserowe. Byłoby super ...

    1. user_1064815

      Z tego co kojarzę to ma być przetarg czyli postępowanie w oparciu o merytoryczne kryteria, to jest nawet więcej niż decyzja określonej grupy osób, a już na pewno nie prywatna decyzja ministra bądź innej pojedynczej osoby.

  2. michmu

    Czyli co, standardowo? OPracowaliśmy swoje, a kupimy od innych?

  3. Ambasador

    Tu nie powinno być żadnych negocjacji,mamy apr 155 który został sfinansowany przez rząd RP to jak można rozpisywać przetarg.

  4. oops

    Polska ma jeszcze jakieś kraby w ogóle?

  5. Vixa

    No i super! To dla wszystkich, którzy zajadle atakują nowy rząd za to że nic nie robi - jest! Mamy to! MON BĘDZIE SIĘ ZASTANAWIAŁ!!! I co, frajerzy, można? Można!

  6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    MON i AU - jak dzieci we mgle - najpierw zamawia się i wdraża WŁASNĄ amunicję precyzyjną Szczerbiec - na która wydało się tyle pieniędzy w B+R - i to zarówno 155 mm do Kraba i K9 , jak i 120 mm do Raka. I to zamawia się przynajmniej rząd wielkości więcej. Dopiero POTEM - mając zabezpieczone własne dostawy - robi się przetarg z obcymi podmiotami - ustawiając ich od razu w roli nie "pana sytuacji" - ale petenta, bez którego można się obejść. Podstawy negocjacji się kłaniają... Swoją drogą - czy to znowu pomysł na uwalenie naszego Szczerbca? Jak wygra podmiot zagraniczny....no comment....

  7. szczebelek

    Nie napisali o zasięgu, żeby APR155 mógł wziąć udział w przetargu. Potem się jakoś wytłumaczy.

  8. Essex

    Proponuję aby MON najpierw zaczał od zbadania do czego takie pociski mogą słuzyć, jakie są zasięgi? co takim pociskiem można zniszczyc? zacznijmy od podstaw podstaw, pitem juz z górki 10 lat konsultacji i już za 20 lat kupimy partię testową u tego co da kredyt....proponuję aby MON jeszcze zebrał dane z rynku dotyczace dronów bo pewnie nie wiedza iż cos takiego istnieje, o broni laserowej z litości nie wspomnę

Reklama