Siły zbrojne

Pociski IRIS-T dla tajlandzkich F-5

Fot. www2.diehl.com
Fot. www2.diehl.com

Niemiecka firma Diehl Defence otrzymała kolejne zamówienie na dostawę pocisków IRIS-T dla sił powietrznych Tajlandii.

Diehl Defence podpisała kolejną umowę na dostawę produkowanych przez tę firmę pocisków powietrze-powietrze krótkiego zasięgu IRIS-T dla sił powietrznych Tajlandii. Wcześniej zakupione uzbrojenie wykorzystywane jest przez samoloty Saab Gripen (11 maszyn w wersji C/D na stanie tajskich sił powietrznych) i Lockheed Martin F-16A/B (53 maszyny), obecna transza ma zostać zintegrowana z samolotami F-5 nadal służącymi w lotnictwie Tajlandii.

Tajlandia nadal posiada bowiem ok. 30 myśliwców F-5E i cztery samoloty szkolno-bojowe F-5B/F. Nowoczesne pociski IRIS-T zostaną więc zintegrowane z samolotami mającymi od 30 do 40 lat, poddanymi jednak daleko idącej modernizacji. Pod koniec maja 2018 r. tajskie siły powietrzne otrzymały bowiem pierwsze cztery z czternastu zamówionych maszyn F-5ST Super Tiger, zmodyfikowane przez izraelską firmę Elbit Systems.

Samoloty otrzymały nowy radar, całkowicie zmienioną, nowoczesną awionikę, "szklany" kokpit, dysponują obecnie zaawansowanymi możliwościami zwalczania celów naziemnych i wysoką skutecznością w walkach powietrznych. Zmodernizowane samoloty określane są jako maszyny 4. generacji.

image
Fot. Elbit Systems

Rakieta IRIS-T to wynik współpracy w ramach kierowanego przez Niemcy międzynarodowego programu zmierzającego do opracowania nowego pocisku powietrze-powietrze krótkiego zasięgu. Ta mierząca 2,93 m. rakieta dysponuje zasięgiem 25 km, może lecieć z prędkością ok. 3 Ma i jest naprowadzana na cel termicznie z obrazowaniem w podczerwieni. Pierwsze IRIS-T weszły do służby w Luftwaffe w grudniu 2005 roku. Rakiety okazały się hitem eksportowym trafiając na wyposażenie sił powietrznych Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Austrii, Szwecji, Norwegii, Szwecji, Włoch, Belgii, Arabii Saudyjskiej, RPA i Tajlandii. Koszt jednego pocisku to ok. 0.38 mln Euro.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.