Siły zbrojne

Pociski AMRAAM dla australijskiego systemu obrony powietrznej NASAMS

Odpalenie pocisku AMRAAM z wyrzutni systemu NASMAS w Andoya Space Center w Norwegii / Fot. Raytheon
Odpalenie pocisku AMRAAM z wyrzutni systemu NASMAS w Andoya Space Center w Norwegii / Fot. Raytheon

Departament Obrony USA poinformował Kongres o udzieleniu zgody na  sprzedaż ponad 108 rakiet AIM-120C-7 AMRAAM do Australii. Pociski mają stanowić uzbrojenie systemu obrony powietrznej NASAMS. 

Zgoda, o którą wnioskował rząd w Canberze obejmuje 108 rakiet AIM-120C-7 AMRAAM (Advanceed Medium Range Air-to-Air Missle), 6 rakiet testowych, 6 dodatkowych systemów naprowadzania oraz standardowy pakiet wyposażenia, części zamiennych i usług szkoleniowych. Maksymalna wartość sprzedaży została oszacowana na 240,5 mln USD. Transakcja realizowana jest według reguł procedury FMS (Foregin Military Sales). Należy więc mieć na uwadze, że zgoda Departamentu Stanu nie jest równoznaczna z podpisaniem kontraktu, a wartość sprzedaży może być przedmiotem dalszych negocjacji. W ramach umowy nie jest przewidziany offset. Dostarczycielem pocisków będą zakłady Raytheon Missile Systems w Tucson w stanie Arizona.

Pociski AMRAAM będą elementami wyposażenia systemu ziemia-powietrze NASAMS. Jego wprowadzenie i w konsekwencji pozyskanie efektorów którymi będą AMRAAM-y (program LAND 19, Faza 9B) jest częścią programu unowocześnienia Australijskich Sił Zbrojnych. System NASAMS pod względem zasięgu działania klasyfikowany jest jako krótkiego zasięgu. Trzeba też zwrócić uwagę, że pociski dostarczy Raytheon, za stanowisko dowodzenia FDC/BCV (Fire Distibution Center/ Battery Command Vehicle), za całkowitą integrację systemu odpowiada  Kongsberg, a Rheinmetall dostarcza głowicę optoelektroniczną MSP500. Wiele elementów NASAMS będzie też produkowane na miejscu - mobilność ma gwarantować pojazd Hawkei w układzie 4x4, a w skład systemu wejdzie też m.in. radiolokator australijskiej firmy CAE Technologies.  Warto wspomnieć, że system NASAMS oferowany przez Kongsberga i Raytheon jest jedną z propozycji w polskim programie Narew.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.