Siły zbrojne
Plecaki ratunkowe dla lotników i nie tylko
8. Baza Lotnictwa Transportowego poszukuje 474 sztuk plecaków ratunkowych z wyposażeniem. Mają one umożliwić przetrwanie w środowisku wroga, na wypadek izolacji od własnych wojsk. Trafią one do wielu jednostek, w tym licznych baz lotnictwa taktycznego i transportowego, jak również i do JW GROM.
Jak czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, przedmiotem zamówienia jest dostawa 474 plecaków ratunkowych wraz z wyposażeniem, służącym do przetrwania we wrogim środowisku, do momentu przybycia wojska i ekip ratowniczych.
Czytaj też: Miejskie SERE w Toruniu [WYWIAD]
Zamówienie zostanie zrealizowane w 2 etapach: pierwszy, tegoroczny, będzie polegał na fazie przygotowawczej, szyciu, kompletowaniu elementów wyposażenia oraz dostawie 256 plecaków. Natomiast etap drugi, przewidziany na 2022 rok, pozbawiony będzie tylko fazy przygotowawczej i zakończy się dostawą 218 plecaków. Termin wykonania wszystkich prac upłynie 25 marca 2022 roku.
Plecaki trafią do sześciu Wojskowych Oddziałów Gospodarczych w Ustce, Toruniu, Poznaniu, Koszalinie, Wejherowie i Zgierzu, trzech Baz Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, Malborku i Mińsku Mazowieckim, trzech Baz Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Warszawie i Balicach, do Jednostki Wojskowej 2305 GROM w Warszawie oraz do Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie. Najwięcej egzemplarzy trafi do baz transportowych w Krakowie, Powidzu i do WOG w Zgierzu.
Plecaki ucieczkowe mają posiadać wyposażenie ratunkowe dla załóg statków powietrznych, które w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak katastrofa, awaryjne lądowanie czy zestrzelenie samolotu, znalazły się na terytorium wroga. Wyposażenie ma zapewnić przetrwanie użytkownikom do momentu ewakuacji przez własne wojska z terenu nieprzyjaciela. Zawartość plecaków powinna składać się z szeregu urządzeń takich jak nawigacja GPS, narzędzi typu nóż survivalowy, piły składanej, lusterek, latarek, oraz medykamentów. Na wszystkie elementy powinna zostać udzielona 24-miesięczna gwarancja. Cały plecak z wyposażeniem powinien ważyć od 15 do 18 kilogramów i powinien zapewnić wsparcie przetrwania 10 osób przez co najmniej 3 doby.
Oferty można składać do 4 sierpnia br., do godziny 10:00. Ich otwarcie zostało przewidziane na godzinę 10:10. Jedynym kryterium wyboru wykonawcy jest cena, która ma być możliwie jak najniższa, pod warunkiem wypełnienia wymagań eksploatacyjno-technicznych.
Czytaj też: Sprzęt i wyposażenie do szkoleń SERE
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie