Reklama

Siły zbrojne

Plan ochrony całości terytorium Izraela. "Największy program w historii IDF"

Fot. IDF
Fot. IDF

Rząd Izraela zamierza rozpocząć program o wartości ponad 8,2 mld USD, którego celem jest objęcie całości państwa ochroną przeciwpowietrzną w perspektywie dziesięciu lat. Ma być to największy program obronny w historii izraelskich sił zbrojnych.

Zgodnie z planem, o którym piszą media w Izraelu, w tym gazeta The Times of Israel, w ciągu dziesięciu lat całe terytorium kraju ma być chronione przed pełnoskalowym atakiem rakietowym. Koszty programu są w tej chwili szacowane na ok. 8,2 mld USD, ma on rozpocząć się w przyszłym roku, a jego koniec przewidziano na rok 2028. Do jego zatwierdzenia ma dojść w niedzielę 29 lipca, podczas posiedzenia gabinetu bezpieczeństwa rządu izraelskiego.

Głównym elementem programu jest znaczące, kilkukrotne zwiększenie liczby wyrzutni systemów przeciwrakietowych - analitycy izraelscy spodziewają się bowiem, że w przyszłości ataki rakietowe skierowane na Izrael będą miały charakter masowych, pełnoskalowych bombardowań rakietowych, w czasie których wykorzystane zostaną jednocześnie setki zaawansowanych i celnych pocisków.

Założenia ogólne programu, nad którymi pracowano ostatnie kilka miesięcy, to dzieło premiera Binjamina Netanjahu, ministra finansów Mosze Kahlona, ministra obrony Avigdora Libermana i szefa sztabu izraelskich sił zbrojnych Gadiego Eizenkota.

Anonimowy, wysoko postawiony urzędnik administracji izraelskiej, cytowany przez The Times of Israel, twierdzi, że nigdy wcześniej w historii Izraela nie zajmowano się programem o takim rozmachu. Jego zdaniem powstanie systemu ochrony całego terytorium państwa pozwoli siłom zbrojnym Izraela na stawianie oporu na kilku frontach jednocześnie, "zdecydowanie zwiększy i poszerzy możliwości ochrony cywilów i da IDF głębię strategiczną, potrzebną do uzyskania szybkiego i pewnego zwycięstwa wojskowego".

Program będzie miał też niewątpliwie wpływ na gospodarkę Izraela, zwiększając liczbę miejsc pracy w sektorach zbrojeniowym i nowych technologii

Finansowanie programu w przyszłym roku odbywać się będzie w połowie z funduszy zarezerwowanych już wcześniej na ten cel w budżecie obronnym (ok. miliarda USD), natomiast pozostałe środki będą pochodzić z planowanej nowelizacji budżetu obronnego, zwiększającego jego wysokość. Nie ujawniono jednak, które resorty otrzymają w związku z tym finansowanie w mniejszej wysokości, stwierdzając jedynie, że środki przeznaczone na "zdrowie, edukację i opiekę społeczną" nie zostaną zmniejszone.

Informacje o zamierzeniach rządu ujawniono dzień po pierwszym operacyjnym wykorzystaniu systemu obrony przeciwpowietrznej średniego zasięgu Proca Dawida, którego użyto w celu przechwycenia dwóch syryjskich pocisków ziemia-ziemia SS-21. Proca Dawida to część wielowarstwowego systemu obrony Izraela, w którego skład wchodzą też system Żelazna Kopuła (przeznaczony do zwalczania pocisków krótkiego zasięgu, małych bezzałogowców i niszczenia pocisków moździerzowych), oraz systemy Arrow 2 i 3, mające za zadanie ochronę przed pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.