Reklama

Siły zbrojne

Bojowy debiut Procy Dawida

Fot. United States Missile Defense Agency

Izraelski system obrony przeciwrakietowej David’s Sling 23 lipca br. miał swój debiut bojowy. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Izraelczyków, pierwsze wykorzystanie operacyjne związane było z próbą przechwycenia dwóch syryjskich pocisków. 

Dwa pociski, zidentyfikowane jako syryjskie Toczki (kod NATO: SS-21), wycelowane miały być w rejon Jeziora Tyberiadzkiego, znajdującego się w północnej część Izraela. Według relacji, jeden z pocisków izraelskiego systemu - Stunner, uległ samozniszczeniu w trakcie lotu, co związane miało być ze zmianą statusu zagrożenia. Dowództwo IDF podjęło decyzję o uruchomieniu alarmu ostrzegającego przed atakiem rakietowym, obawiano się bowiem, że odłamek może uderzyć w osiedle.

Jak podają izraelskie media, w tym Ynet, do samozniszczenia doszło ok. 25 sekund po wystrzeleniu pocisku systemu David's Sling. Drugi pocisk miał natomiast kontynuować lot w kierunku celu, jaki stanowiły dwa syryjskie pociski ziemia-ziemia, uzbrojone w półtonowe głowice. Nie wiadomo jednak, co działo się dalej z drugim pociskiem systemu i czy udało mu się dosięgnąć rakiety 9K79 - ani władze, ani media nie udostępniają informacji na ten temat. 

Ostatecznie oszacowano, że uderzenie syryjskich pocisków nastąpiło jeszcze na terytorium Syrii, a dokładnie ok. kilometra od granicy z Izraelem. W połowie lotu doszło bowiem do zmiany punktu uderzenia. 

Jak podaje Ynet, ze wstępnego śledztwa sił powietrznych Izraela wynika, że oba syryjskie pociski, które początkowo według obliczeń trafić miały w terytorium Izraela, to zbłąkane SS-21. Najprawdopodobniej wystrzelone zostały w ramach walk prowadzonych między siłami Baszara Asada a rebeliantami. 

SS-21, czyli Toczka, to taktyczny zestaw rakietowy 9K79 wykorzystujący rozmaite typu pocisków balistycznych klasy ziemia-ziemia, w tym zdolne do przenoszenia głowic jądrowych, na lądowej platformie samochodowej, przeznaczony jest do rażenia celów punktowych, takich jak środki ogniowe i rozpoznawcze, stanowiska dowodzenia, zgrupowania wojsk.

Wraz z wprowadzeniem do służby w drugim kwartale 2017 roku systemu Proca Dawida Izrael dysponuje pełną trzystopniową tarczą antyrakietową. David's Sling pełni w nim funkcję systemu średniego zasięgu zdolnego do zwalczania celów powietrznych, w tym rakiet balistycznych i artyleryjskich pocisków rakietowych o zasięgu ok. 40 do około 250-300 km i na pułapie przekraczających 50 km (dokładne parametry nie zostały przekazane do publicznej wiadomości).

Proca Dawida stanowi pośredni element izraelskiej tarczy umieszczony pomiędzy zestawami Arrow 2 i 3 mogącymi służyć do zwalczania celów, w tym międzykontynentalnych rakiet balistycznych i satelitów w przestrzeni kosmicznej oraz używanymi już wielokrotnie w warunkach bojowych systemami Iron Dome, zdolnymi do przechwytywania pocisków artyleryjskich i moździerzowych oraz rakiet na dystansie od ok. 4 do ok. 70 km.

Reklama

Komentarze (56)

 1. Davien

  Majster, ale to co cytujesz to nie oficjalne dane izraelskeigo MON, tylko fragment artykułu w którym autor powołuje sie na tajemnicze żródła w rządzie Izraela wiec kosmiczna wpadka:) Częśc danych o Stunnerze miałes ujawnione na targach uzbrojenia, m. innymi zasieg zwalczania celów, część nieoficjalnie podawały gazety Izraelskie, a jedyne pewne to zasięg zwalczanych celów wynoszący 70-300km więc ładnie znowu przeczysz sam sobie:)

 2. Majster

  Davien, przecież ty, jak każdy z nas zresztą, oficjalnych danych technicznych Stunnera nie widziałeś na oczy. Z tego względu raczej uwierzę oficjalnym komunikatom izraelskiego MON.

 3. Davien

  Panie DSA, zawsze podawałem osiagi Stunnera jak tutaj i dalej twierdze ze zasieg zwalczania celów wynosi ponad 160km, a zasieg zwalczanych celów 70-300km. Manewrowanie Iskandera przytoczyłem jako kontre na twierdzenie pana maja że tylko pociski sktzydlate manewrują. Iskander-M nie jest zdolny jak twierdzą rosjanie do takich manewrów z racji samej konstrukcji i faktu że silnik nie pracuje do końca( trajektoria balistyczna) może natomiast manewrować w ograniczonym stopniu ułatwiającym trafienie w cel(stery aerodynamiczne). PAC-3MSE zdaje sie uzywa tez oprócz sterowania gazodynamicznego pierścieni silniczków manewrowych(180 sztuk) co daje mu manewrowość rzedu 50-60G nawet pod koniec lotu

 4. Davien

  Majster ja jakos wierzę bardziej podanym danym technicznym pocisku a te wykluczaja przechwycenie Iskandera-M, natomiast może przechwytywac eksportowe Iskander-E o zasięgu 290km, a cytat króry podałes nie jest z Izraela ale z WB z artykułu Davida Allisona wiec raczej wierze danym technicznym Stunnera.

 5. DSA

  Pierwszy raz widzę, że Pan Davien przyznał się na forum do błędu (chodzi o osiągi Stunnera). Oceniam to zdecydowanie pozytywnie. Chodzi przecież o to, aby informacje na forum były rzetelne, a nie \"longetst dick contest\". Czy Toczka może manewrować? Kwestia definicji. Może korygować lot dzięki grid fins wysuwanych po starcie. Czy to oznacza, że manewruje? Można uznać, że tak pytanie jak duży jest zakres. Co do manewrów Iskandera z 30g to byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby miał podobne rozwiązania jak PAC-3 MSE czyli sterowanie gazodynamiczne. Wówczas wykonanie gwałtownego manewru nawet na dużej wysokości jest możliwe.

 6. DSA

  @Fanklub Daviena W autodestrukcji chodzi przede wszystkim o to, by nie doszło do zniszczenia przypadkowych (głównie własnych) celów. Pocisk bez głowicy (zwłaszcza głowicy fragmentacyjnej) nie jest zbytnio groźny, a jego strefa \"rażenia\" jest niewielka. Pocisk rakietowy po zakończeniu pracy silnika lub jego elementy spadają swobodnie na ziemię i ze względu na opory powietrza te prędkości nie są wcale duże. Tak samo elementy przechwyconych rakiet balistycznych docierają do powierzchni ale poza przypadkiem gdy bezpośrednio nie spadną komuś \"na głowę\" nie stanowią większego zagrożenia.

 7. Davien

  Say, nawet jak tak było to z pocisku uderzajacego w ziemię z predkością ok 2km/s raczej niewiele zostało a po głowicy samonaprowadzajacej to w szczególności.

 8. Majster

  Tja... Zacytuje tutaj izraelski MON: \"According to the Israeli government, David’s Sling will protect areas ‘above the short-range Iron Dome and under the upper-atmospheric Arrow-2, particularly against threats like the Russian 9K720 Iskander tactical ballistic missiles, the Syrian Khaibar-1 302 mm rockets and the Iranian Fateh-110 used by Hezbollah’.\" Komu wierzymy bardziej? Izraelskiemu rządowi czy forumowym ekspertom?

 9. say69mat

  Debka - izraelski anglojęzyczny portal militarny - podaje info, że w przypadku jednego z wystrzelonych przeciwpocisków, nie zadziałał system autodestrukcji. A w efekcie pocisk ... Stunner, stał się łupem syryjskiego/rosyjskiego wywiadu ;))) Hmmm f-news i jakaś gra operacyjna i-służb???

 10. tylko Uzupełniam

  Cytuję: Erdogan: Iran jest zarówno naszym sąsiadem, jak i naszym strategicznym partnerem a zerwanie więzów z Teheranem w sprawie amerykańskiego kaprysu jest sprzeczne z tureckim rozumieniem suwerenności. Kto ogrzeje mój kraj przez całą zimę?

 11. Davien

  Panie maj, no popatrz a taki Iskander-M podobno może manewrowac z 30G wg Rosjan i twoich kumpli na forum:))

 12. Davien

  Yaro, dawno wiedziałem że nie masz żadnego pojęcia o czym piszesz ale włąsnie dałeś wszystkim na to dowód czarno na białym:))

 13. Davien

  Panie zaintrygowany, pocisk Iskander leca po torze balistycznym a ich maksymalny pułap wynosi 50km. PAC-3MSE zwalcza balistyczne w tzw stadium terminalnym na zasięgu maks do 60km. Jak pan uważa że w takiej odległości od celu Iskander leci na 50km to PAC-3 nawet nei musi strzelac bo w broniony przez niego cel Iskander nie trafi.

 14. Davien

  Majster, chodzi o pułap i prędkość celów przechwytywanych przez efektory. Od Stunnera nikt nie wymagał takich zdolności i może jedynie przechwytywac pociski o zasięgu 70- 300km, tymi o wyzszych osiagach zajmuje sie albo Arrow albo Patriot, tymi o mniejszym zasiegu Iron Dome.

 15. yaro

  @Zaintrygowany ..... Davien ma proste wyjaśnienie które działa, nazywa to się bonus, kupujesz bonusy i nagle twoje rakiety maja o 1/3 większy zasięg a jak dokupisz bonu do dowódcy do ich celność zwiększa sie o 1/5 .... rozumiesz jak to działa ... masz rakietę, kupujesz bonus i masz podwójną super rakietę :-), cały schemat @Daviena ....... Pozdrawiam

 16. Majster

  Pytanie: dlaczego system Proca Davida miałby być przeznaczony do niszczenia balistycznych Toczek, ale już balistycznych Iskanderów nie? Przecież to ta sama klasa pocisków. To twierdzenie nie ma sensu. A informacje o przejęciu przez Rosjan drugiego pocisku podały źródła izraelskie, wiec...

 17. rotor

  Może to rzeczywiście Ruscy się bawią jeśli tak tu ugrali absolutnego maxa. Wystrzeliwuje się 2 \"syryjskie\" Toczki celując w punkt na granicy Izraela żeby nie uderzyć w osiedla ale uruchomić systemy bezpieczeństwa. Być może Toczki były modyfikowane i dostały zdolność zmiany trajektorii. Zarejestrowano odpalenie Stunnerów, zmiana wysokości Toczek i natychmiastowe uruchomienie zagłuszarek sygnału. Green Pine nie jest jammowany ale nie jest w stanie przesłać korekty, Toczki są w innym miejscu niż spodziewały się ich Stunnery. Z powodu zagłuszania nie zadziałał system zdalnej destrukcji jeden ze Stunnerów nie odnotował minięcia celu i nie uruchomił autodestrukcji. Rakieta z 2 seekerami, radarem AESA, impulsowym silnikiem spada na terytorium Syrii. Rosja dostała Stunnera na tacy Izrael uda że nic się nie stało tuszując blamaż Procy Dawida.

 18. maj.

  Panie Davien znów pudło, system manewrowania to mają rakiety skrzydlate a nie te rakiety balistyczne. Toczki mają system sterowania, który działa co prawda na całej długości lotu, niemniej żadnego manewrowania to on im nie zapewnia a jedynie pomaga dolecieć w pobliże celu.

 19. Zaintrygowany

  @Davien - a jak ten PAC-3, o maksymalnym pułapie zwalczania celów 36km, ma trafić Iskandera, lecącego na 50km? Możesz nam przybliżyć temat?

 20. pytajnik

  Może to efekt uzycia przez Rosjan swoich systemów walki elektronicznej, że jedna poleciała w nieznanym kierunku i eksplodowała a sygnał do drugiej został zagłuszony i Rosjanie sobie spokojnie w nia popatrzą ...

 21. Davien

  Do tylko uzupełniam: Jak na razie nie wiadomo czy Toczki zmieniły kurs czy zawiódł radar Green Pine, natomiast Izrael jakby chciał to mógłby tego Su-22 zestzrelic nawet nad centrum damaszku zgodnie z prawem i legalnie: sa z Syria w stanie wojny wywołanej przez Syrie. A co do mijania sie z prawda to akurat Syryjczycy i Rosjanie maja tu długa tradycje wiec...

 22. Davien

  I znowu funku kłamiesz na całego. Stunner w swojej oryginalnej postaci nie jest w stanie zwalczac Iskanderów, od tego jest zestaw Arrow który nie ma najmniejszego problemu ze stracaniem nawet rakiet ziemia powietrze. No ale jak nie rozrózniasz nawet PAC-3 od Stunnera to jaki sens ma dyskusja z takim ignorantem jak ty?

 23. Piotr

  @Fankub Daviena - po co strzelać do iskanderów - te złomy same pospadają po odpaleniu - lepiej zróbcie pralkę na światowym poziomie, bo te wasze bajki o super- extra-tech broni to wiesz gdzie możesz sobie... :P P.S. - Davien - pozdrawiam, świetnie się czyta jak punktujesz te ich baje :) a oni się wiją i jęczą na forum :)

 24. Fanklub Daviena

  @DSA: systemy autodestrukcji zawsze mają sens, bo właśnie w Izraelu jest afera, że jeden z systemów autodestrukcji nie zadziałał i wrak rakiety wpadł w ręce Rosjan (Izrael nie odważył się ich zbombardować) i jest narada jakie informacje mogą z niego Rosjanie pozyskać. Ponadto jednak jest różnica czy spada kilkaset kg w jednym kawałku z prędkością kilkuset m/s czy jak najmniejsze szczątki, przy których można liczyć, że opór powietrza je wyhamuje do prędkości nie pozwalających na przebicie ściany domu... Polska ma np. problem, bo mamy subamunicję 23mm do ZU-23-2 i Szyłek i mamy problem gdzie tym bezpiecznie strzelać, bo w przeciwieństwie do oryginalnych sowieckich nabojów 23mm ta sabotowa nie ma oczywiście samolikwidatora i nawet przy strzelaniu do celów naziemnych potrafi niebezpiecznie i daleko rykoszetować.

 25. Fanklub Daviena

  \"Proca\" nie potrafi trafić w Toczkę a Davien snuje bajki jak bez problemu radzi sobie z Iskanderem. :)

Reklama