Reklama

Siły zbrojne

Pioruny lecą na eksport

Autor. 1 Warszawska Brygada Pancerna/Twitter

Należąca do PGZ spółka Mesko podpisała kontrakt na dostawę zestawów Piorun do jednego z krajów nadbałtyckich.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O podpisaniu kontraktu Mesko poinformowało w ostatnim dniu 2022 roku. Polskie zestawy przeciwlotnicze trafią do „jednego z krajów nadbałtyckich". Wiadomo, że jest to nowa umowa dla nowego klienta spółki. Szczegóły nie są jednak znane.

To już czwarty kontrakt eksportowy na polskie przenośne zestawy przeciwlotnicze nowej generacji. Wcześniej zostały one zamówione przez Stany Zjednoczone, a także Estonię oraz Norwegię, gdzie rywalizowały z światowymi potentatami w ramach otwartego postępowania.

Reklama

Ukraina otrzymała natomiast Pioruny w ramach pomocy wojskowej. Zestawy te są z powodzeniem używane bojowo, służyły m.in. do zwalczania śmigłowców bojowych Ka-52 i Mi-24/35, samolotów uderzeniowych Su-25 i Su-34 oraz bezzałogowców Orłan-10.

Czytaj też

Na zwiększenie zakupów Piorunów zdecydowała się też Polska. W czerwcu 2022 roku podpisano aneks do umowy zwiększający jej zakres o 600 mechanizmów startowych i aż 3,5 tys. pocisków, za 3,5 mld zł brutto. Pierwotne zamówienie z 2016 roku obejmowało 420 mechanizmów startowych i 1300 pocisków. Spółka Mesko stopniowo zwiększa zdolności produkcyjne. Docelowo będzie dostarczać nawet 1500 tych pocisków rocznie, przy czym do 2021 roku produkowano ich około 300 rocznie, w 2022 roku - około 600.

Czytaj też

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun powstał w ramach pracy rozwojowej realizowanej przez Mesko (lider), CRW Telesystem-Mesko oraz Wojskową Akademię Techniczną, z wykorzystaniem doświadczeń z budowy zestawu Grom. Piorun cechuje się zwiększoną odpornością na zakłócenia oraz zdolnością zwalczania celów o niskiej sygnaturze termalnej.

Jest zdolny do niszczenia celów takich jak samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i bezzałogowce na dystansach od 400 m do 6,5 km oraz wysokości od około 10 m do 4 km. Mechanizm startowy może zostać wyposażony w celownik termowizyjny, co pozwala na działanie w dzień i w nocy. Pociski Piorun mogą być odpalane nie tylko z ramienia, ale też z zestawów przeciwlotniczych takich jak Pilica i Poprad.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Anty 50 C-cali

    Malkontenci dawajcie z wyciem. Dyżurny klakier od "Korei jakiejś" - przy okazji sukcesu Pioruna z listopada, w Norwegii!! Sprawdzony modeL

  2. Rainman184

    Milion złotych to powiedzmy 230 tys $ , a ile kosztuje śmigłowiec wojskowy lub myśliwiec ? Nawet jak skuteczność piorunów by wynosiła 50 procent , to taniocha , a skuteczność jest chyba dużo większa niż 50 procent

    1. Anty 50 C-cali

      Prawie 2 mln Euro - to ponad 8, 5 miliona pln, powiedzmy. Tyle kosztuje - Litwę- REMONT 2 przekazanych Ukrainie panzerhaubic. + takie gadżety jak oprogamowanie...a Sidematic "fachura" pomyka do ceny Jednej NOWEJ sztuki/rakiety

  3. Olender

    Nie zdziwił bym się gdyby poleciały do Finlandii... W porównaniu z RBS są przenośne, strzelasz praktycznie w biegu a co najważniejsze nie prowadzisz po wiązce tylko ładujesz następny ale Łotwa to prawdopodobny kandydat zwłaszcza, że pozostałe republiki mają to samo. Łatwiej sobie pożyczać.

    1. Artur

      Łotysze już w 2017 interesowali się mozliwością kupna Piorunów. Wtedy jednak nie były dostępne na eksport. Zresztą nasze wojsko też ich jeszcze nie miało na stanie. Więc poczekali z zamówieniem. Na to wygląda.

    2. Anty 50 C-cali

      Zażyczyli Sobie i Norwegowie.

  4. bc

    Nieźle, trzeba tylko pilnować jakości i będzie coraz większy hit exportowy.

    1. salvator

      O jakość nie ma co się bać, poradzą sobie. Dopilnować, to trzeba tego, aby związki zawodowe nie wtrącały się do zarządzania państwowymi firmami..

    2. hermanaryk

      To nie związki zawodowe, salvator, zamykały i wyprzedawały polską zbrojeniówkę, i to nie one skąpiły dla niej zamówień. Tam, gdzie jest dobry zarząd, zazwyczaj nie ma z nimi problemów.

  5. opozycja

    Gratulacje.; Tak trzymac

  6. sidematix

    3500 sztuk za 3500 mln to wychodzi MILION pln za sztukę. To jakiś kosmos.

    1. Matołek

      3500 sztuk plus 600 mechanizmów startowych za 3,5mld

    2. Negio

      @Matołek - to i tak kosmos. Całe szczęście, że kasa pójdzie do polskiej firmy. Może pozwoli jej to na szybsze dopracowanie Pioruna II.

    3. artureg

      Przecież to tylko oficjalne dane, rzadko podaje się prawdziwe liczby.

  7. Kalrin

    Jeśli nowy klient dla firmy to tylko Łotwa dużego wyboru nie ma.

    1. Pablix

      W szerszym znaczeniu kraje nadbałtyckie (w odróżnieniu od krajów bałtyckich, czyli Litwy, Łotwy i Estoni), to wszystkie kraje leżące nad Bałtykiem.

    2. Kalrin

      @Pablix jasne ale na innej stronie tematycznej było zawężone to do państwa Bałtyckich. Jak połączymy to z info że to nowy klient to zostaje tylko Łotwa.

Reklama