Siły zbrojne

Pilot Super Horneta katapultował się podczas lądowania w Bahrajnie

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Awaryjne lądowanie samolotu US Navy typu F/A-18E Super Hornet z lotniskowca USS Nimitz w Bahrajnie skończyło się katapultowaniem pilota z maszyny znajdującej się na ziemi. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była awaria silnika myśliwca. Uszkodzony samolot zablokował jeden z pasów startowych w Bahrain International Airport powodując zakłócenia cywilnych lotów. 

Pilot F/A-18E Super Hornet należącego do eskadry VFA-146 „Blue Diamonds” z lotniskowca USS Nimitz (CVN 68) zgłosił problemy z silnikiem podczas lotu nad Zatoką Perską w dniu 12 sierpnia 2017 roku. Samolot został skierowany do bazy lotniczej Sheik Isa w Bahrajnie, jednak z przyczyn technicznych nie był w stanie dotrzeć do niej. Maszyna awaryjnie lądowała na jednym z pasów Portu Lotniczego Bahrajn.

Czytaj też: Przyszłe myśliwce dla US Navy. "Kluczowe zasięg i prędkość"

Maszyna zdołała bezpiecznie dotknąć pasa, ale w wyniku awarii silników pilot nie był w stanie zatrzymać samolotu ani utrzymać nad nim kontroli i katapultował się, gdy Super Hornet zjechał z pasa startowego i prawdopodobnie złamał goleń prawego koła.

Pilot bezpiecznie znalazł się na ziemi, nie ucierpiały również osoby postronne, ale uszkodzona maszyna zablokowała na kilka godzin jeden z pasów startowych portu lotniczego w Bahrajnie, zakłócając komunikacje powietrzną w regionie.

Amerykańska Marynarka Wojenna poinformowała, że bada przyczyny awarii. Brak jest natomiast informacji czy maszyna brała udział w locie bojowym czy ćwiczebnym oraz na temat obecności uzbrojenia na pokładzie samolotu.

Komentarze