Reklama

Siły zbrojne

Pieskow: Szojgu „zmartwychwstał” i zaczyna być pokazywany [KOMENTARZ]

Siergiej Szojgu. Zdjęcie z odprawy Minoborony z 26 marca 2022 roku
Siergiej Szojgu. Zdjęcie z odprawy Minoborony z 26 marca 2022 roku
Autor. mil.ru

Chcąc zaprzeczyć pogłoskom o aresztowaniu Siergieja Szojgu, rzecznik Kremla Pieskow poinformował 24 marca br., że rosyjski minister obrony wziął udział w spotkaniu przedstawicieli kompleksu obronnego. Ostatecznym dowodem na uczestnictwo Szojgu w pracach rządu jest jednak fotoreportaż z odprawy Minoborony z 26 marca 2022 roku.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zgodnie z komunikatem prasowym przekazanym rosyjskim dziennikarzom 24 marca 2023 roku „Minister obrony Federacji Rosyjskiej generał armii Siergiej Szojgu wziął udział w spotkaniu na temat realizacji państwowych zamówień wojskowych przez przedsiębiorstwa przemysłu obronnego w obliczu nacisku sankcji państw zachodnich na przemysł zbrojeniowy Federacji Rosyjskiej". Celem odprawy było wypracowanie odpowiednich propozycji pozwalających na kontynuowanie dostaw pomimo ograniczeń nałożonych na Rosję przez państwa zachodnie.

Siergiej Szojgu. Zdjęcie z 9 maja 2021 roku
Siergiej Szojgu. Zdjęcie z 9 maja 2021 roku
Autor. mil.ru

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiadomił dodatkowo dziennikarzy, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu 24 marca osobiście „poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina i członków Rady Bezpieczeństwa o przebiegu operacji specjalnej mającej na celu ochronę Donbasu". Komunikat przekazany przez Pieskowa miał wyraźnie pokazać, że Szojgu nadal wykonuje swoje obowiązki i to nie tylko te, związane z wojną na Ukrainie. Pojęcie „wojny" zresztą w ogóle nie pada w informacjach spreparowanych przez Kreml. Coraz częściej wskazuje się w nich natomiast na tzw. operację wyzwoleńczą.

Reklama

Na spotkaniu, w którym uczestniczył Szojgu miały być np. „poruszane kwestie pomocy humanitarnej świadczonej przez rosyjskie wojsko oraz odbudowy infrastruktury na wyzwolonych terytoriach". Pieskow zwrócił też uwagę na „powolność strony ukraińskiej" w negocjacjach. Rzeczywistym celem alarmowej odprawy było jednak omówienie tzw. „polityki antysankcyjnej". Według Pieskowa „uczestnicy spotkania wymienili poglądy na temat aktualnej sytuacji makroekonomicznej w kraju".

Już samo to, że Pieskow wspomniał konkretnie o rosyjskim ministrze obrony (co zostało zresztą zauważone w mediach) świadczy o tym, że sytuacja dla Rosjan staje się coraz bardziej niezręczna. Czystki wśród generałów można jeszcze bowiem tłumaczyć polityką kadrową, ale pozbycie się ministra obrony w trakcie przegrywanej wojny zaczęło budzić coraz większe zainteresowanie.

Wideokonferencja z Putinem z 24 marca 2022 roku
Wideokonferencja z Putinem z 24 marca 2022 roku
Autor. kremlin.ru

Tymczasem od 11 marca 2022 roku słuch o Szojgu zaginął. Sprawę skomplikowała jego córka Ksenia, która pokazała się na Instagramie wraz ze swoją córką w barwach Ukrainy. Pierwszą próbą wyjaśnienia sytuacji był komunikat o meldunku rzekomo złożonym przez Szojgu Putinowi w dniu 18 marca 2022 roku. Informacja prasowa nie została jednak poparta żadnym zdjęciem, pomimo że wcześniej rosyjski minister obrony wszędzie pozował, najlepiej jak najbliżej Putina.

Zmiana nastąpiła dopiero w komunikacie z 24 kwietnia, gdy Kreml opublikował zdjęcie z wideokonferencji, na którym w prawym górnym rogu na ekranie umieszczonym przed Putinem, mógł być pokazany po raz pierwszy od dłuższego czasu Siergiej Szojgu. Jednak już 25 marca 2022 roku w czasie oficjalnego briefingu ministerstwa obrony na temat „operacji specjalnej", na żadnej z oficjalnych fotografii nie było ministra obrony – tylko jego najbardziej „betonowi" generałowie – w tym Konaszenkow oraz Mizincew.

Ostatecznym zaprzeczeniem plotkom stał się dopiero fotoreportaż z odprawy kierownictwa rosyjskiego ministerstwa obrony z 26 marca 2022 roku, w którym powrócono już do „normy" i na wszystkich czterech zdjęciach zaprezentowano gen. Szojgu.

Brifing Minoborony na temat „operacji specjalnej” z 25 marca br. – bez Szojgu
Brifing Minoborony na temat „operacji specjalnej” z 25 marca br. – bez Szojgu
Autor. mil.ru

W tym całym zamieszaniu zwraca uwagę fakt, że pomimo ponoszonych ogromnych strat przez wojska rosyjskie i zbrodni wojennych coraz częściej popełnianych przez rosyjskich żołnierzy, Kreml nadal nie zmienia sposobu przedstawiania wojny w Ukrainie.

Według Pieskowa problem rozpoczął się w połowie lutego 2022 roku, gdy „w związku z zaostrzeniem się sytuacji w Donbasie w wyniku ostrzału przez ukraińskie wojsko, Doniecka i Ługańska Republika Ludowa wystąpiły o uznanie ich niepodległości i ogłosiły ewakuację ludności cywilnej do Rosji". Kolejnym krokiem miało być podpisanie „odpowiedniego dekretu 21 lutego 2022 roku przez prezydenta Rosji Władimira Putina i rozpoczęcie 24 lutego 2022 roku przez Rosję specjalnej operacji ochrony ludności cywilnej Donbasu... Operacja specjalna ma dwa cele – demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy".

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Roger

    "Zgodnie z komunikatem prasowym przekazanym rosyjskim dziennikarzom 24 marca 2023 roku"

    1. Single Malt 50 g

      a później "Zmiana nastąpiła dopiero w komunikacie z 24 kwietnia,"

  2. Wewo

    Zwróćcie uwagę na miny uczestników spotkania. Pełen optymizm i radość jak na stypie lub przed własnym pogrzebem.

  3. Ptin-nahoj

    A gdzie jest generał denaturov? Szojgu po zawale jest kukłą. Za chwilę będzie miał gości i popełni drugi zawał.

    1. DIM

      A nie wystarczą komplikacje pozawałowe ?

    2. QVX

      A ostatnie słowa przed komplikacjami będą brzmisły: Druzja, nie strielajtie!

  4. Ptin-nahoj

    Akcja wyzwolenia Donbasu odbywa się poprzez atak rakietowy na Lwów. Typowa rosyjska logika. Mordowanie ludzi i zbrodnie wojenne jako element kampanii wyzwoleńczej. Rosja to współcześni naziści.

Reklama