Siły zbrojne

Pierwszy lot izraelskich F-35. Gotowość operacyjna już za rok [WIDEO]

Fot. Mjr Ofer/IAF
Fot. Mjr Ofer/IAF

Jak podały Israeli Air Force, dwa dostarczone 13 grudnia samoloty F-35I Adir odbyły już następnego dnia pierwszy lot, w którym za sterami zasiedli izraelscy piloci. Uzbrojona w nowe maszyny 140. Eskadra ma już w grudniu 2017 osiągnąć gotowość operacyjną. 

Zgodnie z informacjami jakie na swojej stronie internetowej zamieściły siły powietrzne Izraela, dwa samoloty F-35i Adir (hebr. „Mocarz”), będące lokalną odmianą samolotu F-35A Lightning II, już w dzień po dostarczeniu rozpoczęły loty treningowe. Samoloty zostały oficjalnie odebrane 13 grudnia w bazie lotniczej Newatim, a już 16 godzin później znów poderwały się w powietrze, dzięki pracy izraelskiej obsługi wspieranej przez personel Lockheed Martin i USAF. Za sterami po raz pierwszy zasiedli piloci izraelscy - dowódca 140. eskadry ppłk Yotam i jego zastępca mjr D'. W powietrzu towarzyszyły im samoloty F-16I Sufa.

W odróżnieniu od pilotów innych krajów, które zdecydowały się na zakup F-35, Izraelczycy nie latali tymi maszynami w amerykańskim ośrodku szkoleniowym. Cały proces kształcenia był realizowany teoretycznie i wirtualnie, z użyciem rozwiniętych symulatorów samolotu F-35. Podczas czteromiesięcznego szkolenia w Bazie Lotniczej Luke każdy z izraelskich pilotów odbył 32 „loty” na symulatorze, w różnych warunkach pogodowych w dzień i nocą. Jednymi z istotnych powodów dla których zrezygnowano z lotów samolotami w USA był czas oraz różnice pomiędzy standardowymi F-35A i wersją F-35I.

Czytaj też: Pierwsze F-35 dla Izraela

Samolot F-35I Adir różnią się od standardowych samolotów zastosowaniem unikalnych, izraelskich systemów walki elektronicznej, wyświetlaczy nahełmowych oraz możliwością przenoszenia produkowanego na miejscu uzbrojenia. F-35I ma utrzymać przewagę jakościową obrony Izraela na Bliskim Wschodzie. Mają to umożliwić zdolności przeciwstawienia się pojawiającym się zagrożeniom, m.in. zaawansowanym systemom przeciwlotniczym czy siłom powietrznym potencjalnych przeciwników. Izraelczycy chcą również, by ich siły zbrojne i przemysł mogły same zajmować się obsługą techniczną zamówionych maszyn. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.