Siły zbrojne

Pierwsze tankowanie powietrzne z samolotu A330 Voyager

Przeprowadzono pierwsze tankowanie powietrzne z wykorzystaniem samolotu A330 Voyager i bojowych samolotów Tornado – fot. RAF
Przeprowadzono pierwsze tankowanie powietrzne z wykorzystaniem samolotu A330 Voyager i bojowych samolotów Tornado – fot. RAF

Samolot A330 Voyager przeprowadził pierwsze tankowanie powietrzne z udziałem bojowych samolotów RAF Panavia Tornado. Stało się to możliwe po wydaniu 16 maja br. długo oczekiwanego certyfikatu przez brytyjskie, wojskowe władze lotnicze MAA (U.K. Military Aviation Authority).O tym wydarzeniu poinformowała firma AirTanker, która w wielkiej Brytanii zabezpiecza samoloty tankowania powietrznego dla potrzeb brytyjskich sił zbrojnych. Firma ta nadal jednak nie otrzymała od MAA certyfikatu zezwalającego na współdziałanie z samolotami Eurofighter Typhoon, co tym samym blokuje proces udostępniania Voyagerów dla jeszcze innych typów statków powietrznych.

Czas nagli, ponieważ AirTanker ma przejąć całość zadań związanych z tankowaniem w powietrzu brytyjskich samolotów już w maju 2014 r. Uzyskanie odpowiednich świadectw od MAA było planowane wcześniej, ale władze lotnicze nie były zadowolone z systemu kotwiczenia do przewodów tankowania HSVDD (High Speed-Variable Drag Drogue) zamontowanych oryginalnie na Voyagerach. Sytuacja się zmieniła dopiero po ich zamianie na wcześniej wykorzystywane na starszych tankowcach powietrznych VC-10 i Tristar podczepy według standardu Sergeant-Fletcher.

Przeczytaj również: Dwóch muzułmańskich fanatyków zabiło brytyjskiego żołnierza

W swój pierwszy lot „bojowy” A330 wystartował z głównego lotniska firmy AirTanker w bazie RAF Brize Norton w Oxforshire 20 maja br. i współdziałał z jak to określono „kilkoma” samolotami Tornado. Samoloty te przygotowywały się do tej operacji od wielu miesięcy, jednak bez odpowiedniego certyfikatu Voyagery mogły być wcześniej wykorzystywane jedynie do transportu strategicznego i do realizowania zadań związanych z ewakuacja medyczną.

Firma AirTanker ma w sumie zakupić w ramach programu Strategiczny Tankowiec Powietrzny Przyszłości FSTA (Future Strategic Tanker Aircraft) 14 samolotów A330 Voyager. Maja one zastąpić starzejącą się flotę obecnie wykorzystywanych samolotów Vickers VC-10 i Lockheed Tristar. Pierwsze z nich maja być wycofane do września br., drugie - latem 2014 r.

Zobacz także: Wielka Brytania kupuje pół tysiąca rakiet Hellfire

Obecnie firma AirTanker ma na stanie trzy samoloty A330 w wersji tankowca i jeden, który ma być przystosowany do tego zadania później. Piąty samolot jest już malowany i dołączy do pozostałych czterech w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Maksymilian Dura

Komentarze