Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze Poprady symbolicznie przekazane do 8 pplot

Fot. MON/Twitter
Fot. MON/Twitter

Pierwszych siedem samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad zostało w piątek symbolicznie przekazanych do 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Stało się to podczas obchodów stulecia polskiej broni przeciwlotniczej połączonych ze świętem wojsk obrony przeciwlotniczej.

W ceremonii uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak. – To jest niezwykle istotne, że dziś przekazałem żołnierzom z 8 Pułku nowoczesny sprzęt. Sprzęt polskiej produkcji. Zestawy Poprad to sprzęt, który został przygotowany, zaprojektowany, ale także wykonany przez polski przemysł zbrojeniowy. Te zestawy do najnowocześniejszy sprzęt tej kategorii. To dowód tego, że polski przemysł zbrojeniowy stać na to, żeby produkować nowoczesny sprzęt – powiedział minister.

Odnosząc się do programu budowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew, szef MON podkreślił, że będzie on realizowany w oparciu o polską zbrojeniówkę.

Umowa na pozyskanie samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Poprad została podpisana w grudniu 2015 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a producentem zestawów, spółką PIT-RADWAR. Wartość umowy to 1,083 mld zł. Obejmuje dostawę 77 nowych zestawów oraz dostosowanie dwóch z partii próbnej.

Założono, że zestawy przeciwlotnicze będą przekazywane do wojska w latach 2018-2021. W czerwcu Błaszczak powiedział, że do końca 2019 roku do sił zbrojnych trafi 36 zestawów Poprad.

Zestaw Poprad ma za zadanie zwalczanie celów na wysokości do 3,5 km i na odległości do 5,5 km. Jest uzbrojony w cztery wyrzutnie zestawów przeciwlotniczych Grom/Piorun i wyposażony w głowicę optoelektroniczną z kamerami termowizyjną oraz telewizyjną. Dysponuje też systemem identyfikacji swój-obcy IFF. Ma możliwość działania autonomicznego lub w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Został osadzony na podwoziu AMZ Żubr 4x4 – podobnie jak radary Soła i Bystra, z którymi mogą współpracować Poprady.

Reklama
Reklama

Komentarze (22)

  1. czepialski

    Panie Sławek a nie wstyd kłamać lub mieć kłopot z czytaniem artykułu, cytat „Umowa na pozyskanie samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Poprad została podpisana w grudniu 2015 roku „ tak na marginesie mam to gdzieś, kto podpisuje ważne, że jest i że będzie rozwijany i jeszcze raz mam w głębokim poważaniu, jakie głąby będą przy władzy ważne, aby rozwijać własne zdolności produkcyjne i własną myśl techniczną SIC.

  2. Gts

    Zawsze cos, choc jedna jaskolka wiosny nie czyni. Ile to juz lat sa wprowadzane te zestawy i dalej bez nowej rakiety ktora nie chce przejsc kontroli jakosci? Czemu ten caly zestaw jest tak toporny i posadzony na tak wielkim podwoziu? Nie sa sie rakiet wsadzic w jakis kontener tylko trzeba cala wyrzutnie groma przyspawac do cokolu na obrotnicy?

  3. Harry 2

    Brzdąc i JSM podzielam wasze zdanie. Na dachu kabiny powinien być zamontowany ZSMU 12,7mm z Tarnowa. Czytam właśnie artykuł https://www.defence24.pl/dostarczono-pierwsze-bmp-3-dla-iraku i widzę jak silnie uzbrojony jest BMP. Na to Rosjanie nie żałują pieniędzy. Może ich sprzęt nie jest tak celny, precyzyjny, starannie wykonany jak zachodni, ale nadrabiają to siłą ognia w produkowanym u siebie sprzęcie. Trzeba brać z nich przykład.

  4. BRZDĄC

    @JSM....tak duży nośnik jakim jest ŻUBR powinien mieć wielolufowy km ( ja tu rzuciłem propozycję 12 ,7 mm WLKM z Tarnowa bo to produkt polski bo jego waga jest niewielka oscyluje 50 kg i potężna szybkostrzelność ) druga sprawa chyba nie będziesz strzelał do drona których chce ci strzelić fotkę z rakiety czy do roju dronów wabików które chcą określić twoją pozycję .. lub do grup specjalnych które nagle znikąd ( a grupy specjalne mają do tego że specjalizują się w pojawianiu znikąd...sarkazm czy prawda) znalazły się w strefie systemu to tak na marginesie ..powtórzę POPRAD fajnie że jest ..ale mam nadzieje że będzie ewoluował nie tylko o lepsze efektory i software ale również o dodatkowe uzbrojenie

  5. K.

    Marek@ No i dobrze , że wiesz bo pisaliśmy o tym wielokrotnie . Nie zapomnieli o amunicji , zlecono opracowanie nowej w 2012 roku , obecnie kończy testy , ma trafić do wojska w przyszłym roku i oczywiście Twoim zdaniem będzie to pełna zasługa obecnie rządzących .

  6. Marek

    @Sławek Liczy się, że wchodzą do linii i guzik mnie obchodzi, kto co podpisał. I tak na marginesie. Wymienieni przez ciebie \"podpisywacze\" do wybuchu konfliktu na Ukrainie mieli całą armię głęboko gdzieś. Poza tym umknęło ci podpisanie kontraktów na Raki i Kraby. Tak wiem, wiem. Przygotowali to oczywiście poprzednicy. Choć podczas \"przygotowywania\" moździerza, \"zapomnieli\" o amunicji. Ale skoro dla ciebie liczy się kto podpisał, to proszę. Kilka innych rzeczy znalazło by się też. Nie żebym był zadowolony z tego co dzieje się obecnie, ale propaganda też powinna mieć jakieś granice.

  7. JSM

    POPRAD w tej konfiguracji jest niedopracowany!!! Brak broni lufowej do niszczenia \"dobiazgu\" i obrony własnej, 4 rakiety to mniej niż minimum!

  8. bmx

    Super ! cieszy każdy zakup polskiego sprzętu opartego na polskiej technologii ale 12 lat od projektu w kształcie obecnego Poprada do pierwszej dostawy to trochę za dużo biorąc pod uwagę że efektory już były. Co więcej zakupiono zestawy bez całej otoczki jak wozy systemu dowodzenia i kierowania ogniem. I znowu efektory będą oderwane od całości podobnie jak Langusty i Kraby. Integracja z KDA 35 oznacza potrzebę zakupu radarów Bystra bo system musi mieć funkcjonalność CRAM, amunicja programowalna wkrótce będzie, Bystra oznacza integrację z Narwią. Zręby systemu są ale wszystko idzie zbyt powoli. Brakuje lepszego efektora, nie ma nawet Pioruna a posiadane Osy to tylko 1 kanał celowania i niskomanewrowe efektory. Kiedyś padła propozycja szwedzkiego Bamse (CLOS) z przyzwoitym zasięgiem potem IRIS TSL (IIR) ale rozumiem że polski przemysł chce sam wyprodukować rakietę. I znowu super tylko czy coś konkretnego się dzieje ? Jest projekt PK6, Grota, jest rozpracowana 9M33M3, ponad 2 lata temu D24 pisał że MESKO w 3 lata jest w stanie dostarczyć efektor. Zmieniają się koncepcje co do naprowadzania ale wymagania gestora co do zasięgu już chyba nie powinny. Ciągle słyszymy że PGZ ma kompetencje (to wiadomo że ma je Telesystem, Gamrat, PCO, WZE Zielonka i Grudziądz, a z zewnętrznych firm oczywiście WB Electronics) ale czy coś z nowym efektorem się dzieje ? I znowu D24 słusznie pisał o luce w koncepcji obrony przeciwlotniczej między Narwią (SHORAD) a VSHORAD. Dziś mamy wyrwę nie lukę bo 3.5/5 km zasięgu (Biała, Poprady, Pilice) to mało by likwidować np. drony IMINT klasy MALE a nieliczne Osy to dziś obrona krótkiego zasięgu i osłona zgrupowań. PRzeciwnik zna nasze możliwości i ograniczenia i będzie trzymał się z dala od zasięgu ognia MANPADS tylko używał bezpilotowców i systemów klasy Tornado lub śmigłowców z rakietami o zasięgu ponad 10km. Wtedy to teoretycznie i Osa nie pomoże.

  9. BRZDĄC

    powtórze jeszcze raz.....zestawy przeciwlotnicze Poprad..montowane na tak dużym nośniku powinny mieć zamontowany dodatkowo o 12,7 mm WLKM z Tarnowa ( mówię o tym karabinie bo ma realatywnie małą masę i potężną siłę ognia ,jest z Polski i łatwy do konfiguracji )..w układzie gdzie z jednej strony obrotowego wspornika zamontowano by np 4 rakiety a z drugiej strony 12,7 mm wielolufowy karabin maszynowy i to wszystko w układzie zamkniętej lekkiej obrotowej konstrukcji -wieży ( tu chodzi mi o desing a co za tym idzie zainteresowanie kontrahentów , no i odporność na czynniki typu deszcz czy duże zapylenie piaskiem ) i byłby do plot niszczenia większego i mniejszego rozmiaru środków latających ..z uwzględnieniem małych dronów czy szybujących bomb ..a karabin maszynowy miałby dodatkowo zastosowanie do ochrony własnej i ostrzału przedpola ...POPRAD w tej konfiguracji jest nie dopracowany... następne partie widzę poprawione o zamontowany 12.7 mm WLKM i skonfigurowane z komputerem rakiet

  10. Sławek

    Tylko nie ma się czym chwalić gdyż kontrakt został podpisany za PO . A co podpisał PiS

  11. Marek

    @R Czyli martwi ciebie, że Poprad wchodzi do linii, choć powoli?

  12. Levi

    Danisz, przeciez chwile temu byly przekazane drony. Nawet tu o tym bylo...

  13. Paweł P.

    \"Obejmuje dostawę 77 nowych zestawów\" no to już będzie coś – pracować na rakietami i sprzęt się przyda.

  14. Janek

    Co to znaczy, że one są przekazane symbolicznie? Symbolicznie, czyli nie faktycznie? Bo nie rozumiem...

  15. gosc222

    slaby sprzęt

  16. spec

    Z tego co rozumiem jednostka ogniowa VSHORAD ma mieć e po 4 pojazdy. Do tego 6 armat 35mm i kilka gromów. Bateria to dwa takie jednostki. Na poziomie pułku wydaje sie iz takich baterii pewnie beda ze 2 szt to daje 48szt na poziomie dywizji. Zostaje wiec 31 sztuk. Byc moze jednostka zostanie okrojona do 3 pojazdów + 1na poziomie baterii 7x3 co dałoby 21 szt na pułki a pozostałe 58 to 19 batalionów 11 pancernych i 8 KTO Rosomak (po 3 pojazdy). Pasuje ?

  17. n@ti

    @GPAS- jest to wykonalne. I nie tylko w Suwałkach.

  18. Danisz

    Bardzo fajnie, że tego programu też nie skasowali. Szkoda tylko, że nie mogą przekazać wojsku jakichkolwiek śmigłowców czy dronów, nie mówiąc już o okrętach.

  19. Lubuszanin

    7 sztuk? czy to wszystkie do 8 pplot czy etat? byłoby to 11 jednostek ale jak je podzielić mamy 11 ciężkich brygad zmech i panc i by pasowało dla każdej z brygad (poza 6 z Krakowa 25 z Tomaszowa) ale pułk koszaliński jest na szczeblu dywizji czyli 3 jednostki dywizyjne (Gołdap i Czerwieńsk) i zostały by 8 jednostek po 7 ale czy jeden dwa powinny trafić do CSSP w Koszalinie czy WAT i AWL Chyba że etaty są różne dla szczebla dywizyjnego i brygadowego? Ktoś coś wie Pozdrawiam

  20. Luke

    Zawsze cos jakis procent daje kropke bezpieczenstwa niz nic!

  21. R

    Symboliczne przekazanie po którym nastąpą symboliczne zaślubiny z niegotowym jeszcze długo pociskiem typu Piorun stanowiącym efektor Poprada.

  22. GPAS

    A gdyby na takiego żubra wrzucić spike nlos i wysłać do dywizjonu ppanc. w Suwałkach ?