Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze Patrioty dla Szwecji dostarczone

Fot. Anders Fall/Forsvarsmakten
Fot. Anders Fall/Forsvarsmakten

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji, szwedzka Administracja ds. Materiałów Obronnych (FMV) w ostatnim czasie odebrała pierwsze elementy nowego szwedzkiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Luftvärnssystem 103. Pod tą lokalną nazwą kryje się system Patriot w wersji PAC-3 osadzony na wojskowych samochodach ciężarowych z rodziny RMMV.

W kwietniu br. amerykański koncern Lockheed Martin dostarczył pierwsze elementy składowe systemu Patriot takie jak systemy dowodzenia, radary, wyrzutnie czy same pociski rakietowe ziemia-powietrze. Z kolei niemiecka spółka joint venture Rheinmetall MAN Military Vehicles dostarczyła pierwsze ciężarówki z rodziny RMMV HX 8 × 8, które będą nośnikiem poszczególnych elementów tego systemu. Według wstępnych planów pierwszy kompletny zestaw ma trafić do służby w Pułku Obrony Powietrznej szwedzkich wojsk lądowych już jesienią br. po zakończeniu odbiorów i integracji w FMV.

Szwedzki resort obrony otrzymał zgodę Departamentu Stanu USA na pozyskanie systemów Patriot w ramach procedury FMS w lutym 2018 roku bez dodatkowego offsetu o łącznej maksymalnej wartości ok. 3,2 mld USD. Szwecja wnioskowała wtedy o zakup 4 zestawów ogniowych Patriot PAC-3+/PDB-8 z 12 wyrzutniami (po 3 każdy), czterema radarami sektorowymi i stacjami kontroli ESC oraz innych systemów wsparcia, a także 200 pocisków rakietowych PAC-3 MSE i 100 PAC-2 GEM-T. Oddzielną umowę zawarto także z RMMV na dostawę 40 egzemplarzy RMMV HX 8x8 w trzech różnych wersjach, które będą nośnikiem poszczególnych elementów składowych baterii tych systemów.

image
Reklama

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3+ to produkt amerykańskiego koncernu Raytheon w kooperacji z koncernem Lockheed Martin, odpowiedzialnym za budowę pocisków PAC-3. Obecnie Patriot w różnych wersjach i konfiguracjach jest używany lub został zakupiony oprócz USA także przez 16 odbiorców eksportowych, a w tym państwa takie jak: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Grecja, Holandia, Hiszpania, Izrael, Japonia, Katar, Korea Południowa, Kuwejt, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W szwedzkiej armii systemy te zastąpią i pozwolą na wycofanie ze służby liniowej systemów obrony powietrznej MIM-23 Hawk znane pod lokalną nazwą RBS 97, które są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane.

Reklama
Reklama

Komentarze