Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze nocne loty bojowego X-47B. Kolejny etap wdrażania bezzałogowych samolotów na lotniskowce

Amerykanie przeprowadzili pierwsze loty nocne dronu bojowego X-47B – fot. US Navy
Amerykanie przeprowadzili pierwsze loty nocne dronu bojowego X-47B – fot. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzenie 10 kwietnia br. pierwszego lotu nocnego dronu bojowego X-47B.

Jest to kolejny etap na drodze do wprowadzenia bojowych, bezzałogowych samolotów na wyposażenie lotniskowców. Dron X-47B jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem tej klasy i w 2013 r. wykonał jako pierwszy w historii serię operacji lotniczych (np. osiem startów z pokładu lotniskowca z wykorzystaniem katapulty i siedem lądowań z wykorzystaniem lin hamujących).

Obecnie rozpoczęte loty nocne nie zostały jeszcze przeprowadzone z pokładu okrętu, ale z lotniska w bazie lotnictwa morskiego Patuxent River w Maryland.

X-47B jest jednym z kilku kandydatów do prowadzonego przez amerykańska marynarkę programu pokładowego, bezzałogowego samolotu uderzeniowego UCLAS (Unmanned Carrier-launched Surveillance and Strike program). Program ten ma się zakończyć wprowadzeniem pierwszego, bojowego dronu operacyjnego przed 2020 r.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ito

  Jak dla mnie jest to kierunek, w którym należałoby iść. Nie przez kupowanie na ura hamerykańskich- samych łuczszych w mirie (pod tym względem nie różnią się od Ruskich ani ciut- wszystko mają samoje łuczsze) a raczej przez rozwijanie własnych- pewnie w kooperacji z podmiotami zewnętrznymi ale tak, żeby od początku robić pod swoje potrzeby i mieć status twórcy, a nie pokornego klienta. Za parę (raczej -naście) lat powinno to dać system w pełni operacyjny, dostosowany do naszych potrzeb i w akceptowalnej cenie, a do tego w pełni obsługiwany na miejscu.

  1. JW

   "samoje łuczsze"? Rosja i Izrael zawarli kilka lat temu umowę dotyczącą sprzedaży bezzałogowych samolotów rozpoznawczych. Wartość porozumienia to około 400 milionów dolarów. W ramach kontraktu został zbudowany zakład, w którym Rosjanie składają bezzałogowce z części dostarczanych z Izraela. Drony mają trafić do wszystkich rosyjskich służb i wojska. Wcześniej w 2009 roku Rosjanie zakupili w Izraelu 63 rozpoznawcze bezzałogowce za około 200 milionów dolarów. Jednakże Żydzi otwarcie powiedzieli im, że mogą im sprzedać trochę jakiś starych i niechodliwych bezpilotowców, ale o żadnym transferze nowoczesnych technologii nie ma mowy bo USA nie pozwalają. Natomiast X-47B to dron najnowszej generacji implementujący tak zaawansowaną technologię, że raczej na eksport nie będzie przeznaczona. USA jest krajem w którym projektowanie dronów jest niemal na porządku dziennym.

 2. Dron

  Dron w dopełniaczu to chyba drona.

  1. ito

   drona, dronu- obie formy poprawne jak czołga (trąci myszką, ale nie jest błędem. W starszych dokumentach nawet dominowała)- czołgu, karabina- karabinu.

 3. karo

  Tego nam potrzeba na zastępstwo Su-22 i MiG-29. Ewentualnie x-45 lub Taranis

  1. Black

   Jasne, i co jeszcze?

 4. andy_70

  a kiedy drony w Polsce? w wersji obronnej / uzbrojonej byłyby bardzo przydatne, szczególnie w obecnym kontekście politycznym.

 5. Dron

  A nie powinno być "drona" zamiast "dronu"?

Reklama