Siły zbrojne

Pierwsze H145M już na Węgrzech. Do końca roku będą 4 [WIDEO]

Fot. Siły Zbrojne Węgier
Fot. Siły Zbrojne Węgier

W węgierskiej bazie lotniczej Szolnok wylądowały pierwsze śmigłowce wielozadaniowe H145M. Łącznie w bieżącym roku mają być dostarczone cztery maszyny. Węgry są drugim po Serbii użytkownikiem śmigłowców tego typu, wyposażonych w system HForce, umożliwiających użycie szerokiej gamy uzbrojenia.

W czerwcu 2018 roku Budapeszt zamówił 20 lekkich śmigłowców wielozadaniowych H145M, które mają zostać dostarczone do końca 2021 roku. Pierwsze dwie maszyny wylądowały 18 listopada w węgierskiej 86. Bazie Śmigłowcowej Szolnok, na południowy-wschód od Budapesztu. Węgierskie H145M noszą do czasu oficjalnego przyjęcia na wyposażenie zarówno oznaczenia sił zbrojnych tego kraju i numery boczne 01 oraz 02 jak też niemieckie, cywilne rejestracje.

Śmigłowce stanowią element szerszego programu modernizacji sił zbrojnych, w ramach którego zamówiono również 16 znacznie cięższych maszyn wielozadaniowych H225M Caracal. Oba typy dostarczane są przez koncern Airbus Helicopters i wyposażone są w system HForce, zapewniający możliwość użycia systemów optoelektronicznych i uzbrojenia.

W skład HForce wchodzi sterujący nim komputer centralny Rockwell Collins Deutschland (RCD) FMC-4212, nahełmowy system celowniczy HMSD Thales Scorpion, głowica elektrooptyczna (EOS) firmy Wescam i pulpity do sterowania uzbrojeniem umieszczone w kabinie. Na zewnętrznych pylonach montowany może być zestaw różnorodnego wyposażenia, w skład którego wchodzą zasobniki strzeleckie i rakiety niekierowane. Konfiguracja zamówiona przez Węgry nie posiada obecnie możliwości użycia uzbrojenia kierowanego, jednak producent zapewnia, że może być rozbudowana o rakiety kierowane laserowo, przeciwpancerne pociski kierowane czy sterowanie bezzałogowców.

H145M to lekki śmigłowiec wojskowy, opracowany na bazie rodziny H145/EC145. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 3,7 tony może być używany do wielu zadań, w tym do transportu oddziałów, obserwacji, ewakuacji rannych, poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, a także ewakuacji medycznej. Charakteryzuje się m.in. zastosowaniem fenestronu (wentylatora ogonowego), nowej przekładni i mocniejszych silników Arriel 2E (667 kW każdy) sterowanych układem elektronicznym FADEC. W ostatnim czasie maszyny H145M weszły na uzbrojenie sił zbrojnych Niemiec, Tajlandii, Serbii i właśnie Węgier. Dwa ostatnie państwa są pierwszymi użytkownikami uzbrojonych H145M, wyposażony w system HForce.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.