Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze europejskie strzelanie Strykera ICV-D

Fot. Fot. 7th Army Training Command US Army
Fot. Fot. 7th Army Training Command US Army

Żołnierze 2. Pułku Kawalerii US Army stacjonujący w Niemczech przeprowadzili pierwsze testy ogniowe 30 mm armaty XM813 zamontowanej na bojowym wozie piechoty Stryker ICV-D.

W amerykańskim ośrodku szkoleniowym Grafenwöhr w Bawarii żołnierze z 4. batalionu Saber Recon należącego do 2. Pułku Kawalerii US Army przeprowadzili pierwsze w Europie strzelania z kołowego bojowego wozu piechoty M1296 Stryker ICV-D (Infantry Carrier Vehicle-Dragoon). Pojazd po raz pierwszy trafił na stan jednostki w styczniu 2018 roku.

Nowa wersja Strykera, nosząca oznaczenie M1296 Infantry Carrier Vehicle – Dragoon (ICV-D), wyposażona jest w bezzałogową wieżę Kongsberg Protector MCT-30, której podstawowym uzbrojeniem jest 30 mm armata XM813 (rozwinięcie popularnej Mk 44 Bushmaster II produkcji ATK). Armata ma dwudrożne zasilanie, zapas amunicji wynosi 150 pocisków (po 75 sztuk amunicji dwóch typów). Dodatkowym uzbrojeniem jest zamontowany zewnętrznie sprzężony 7,62 karabin maszynowy. Wóz utrzymał w pełni swoje zdolności transportowe - oprócz dwuosobowej załogi (składającej się z kierowcy oraz dowódcy-działonowego) pojazd może zabrać pełną amerykańską drużynę piechoty składającą się z dziewięciu żołnierzy. Zamontowanie nowego uzbrojenia zwiększonego kalibru zwiększyło masę pojazdu, w konfiguracji bojowej jest ona porównywalna z M1128 Mobile Gun System.

Celem powstania nowego wozu jest zwiększenie możliwości ogniowych lekkich ugrupowań piechoty w brygadach Stryker. ICV-D można traktować jako odpowiedź na rosyjskie BTR-82A, coraz szerzej wchodzące na uzbrojenie pododdziałów zmotoryzowanych w Rosji. W ramach pilotażowego programu 2. Pułk Kawalerii (obecnie jako jedyny użytkownik Strykerów) ma zastąpić wcześniejsze wersje transporterów piechoty M1126 nowymi M1296 z armatą 30 mm lub zmodernizowanymi M1126 doposażonymi w ppk Javelin.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Pplk

  A nam trzeba BWP Borsuk niepływajacego i to na wczoraj z zintegrowanym ppk Spike lub dronem. Do tego integracja KTO Rosomak z Spike lub polskim systemem potrzebna. A w magazynach już powinny być wyprodukowane osłony prętowe dla wszystkich KTO, BWP czy czołgów w razie W. O ile wiem tych osłon jest na razie mała ilość

 2. Viper

  Trochę dziwi mnie brak ppk

  1. Marek

   A mnie wcale nie. Zwiększyli siłę ognia tego pojazdu przy zachowaniu dotychczasowych możliwości transportowych. U Jankesów Stryker nie musi udawać BWP, dlatego nie robią z niego kołowego potworka.

  2. vvv

   czesc strykery otrzymaja 2x javeliny na wiezy. to bedzie na przelomie 2018/19

  3. Marek

   Ale bez 30mm. Czyli to ma być taki kołowy niszczyciel czołgów.

 3. bałwan

  Dopiero teraz. Ale i tak szybciej takie działanie od zgłoszenia wniosku z 2CAV niż w WP. ps.Myślałem, że jest więcej użytkowników wozów Stryker niż tylko jeden pułk? Zwłaszcza jak USA od Kanady kupiła ich ok.4 tysiące?

  1. Konvi

   Coś w artykule pomieszali, chyba chcieli napisać że tą konkretną wersję testuje 2CAV tylko, ale samych jednostek wyposażonych w Strykery jest więcej.

 4. Geoffrey

  Ten wóz ma taki zwis z tyłu, że wygląda jakby miał się zaraz do tyłu przewrócić. Ciekawe jak jeździ pod górę.

 5. Olgierd

  To Amerykanie stacjonują w Niemczech? Coś podobnego :) A na tym portalu co rusz czytam opinie ekspertów, że Polska jest najważniejszym sojusznikiem USA w Europie, z której Amerykanów chcą wypchnąć Niemcy :)

Reklama