Siły zbrojne
Pierwsze artyleryjskie wozy amunicyjne dostarczone
Jak podało Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych pierwsze artyleryjskie wozy amunicyjne (AWA) zostały odebrane przez artylerzystów z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Trafiły one do Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) M120K Rak 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej z Międzyrzecza wyposażonego w samobieżne moździerze 120 mm na podwoziu KTO Rosomak.
Dostarczone pojazdy stanowią istotny element wyposażenia KMO i umożliwią realizację zadań jakie są stawiane przed artylerzystami z 1bpzomt.
W następnym tygodniu brygada ma wzbogacić się o kolejne tego typu wozy. Docelowo AWA trafią na wyposażenie modułów ogniowych wszystkich kompanii. Przeznaczeniem artyleryjskich wozów amunicyjnych jest transport amunicji moździerzowej umieszczonej na sześciu specjalnych paletach (maksymalnie 96 pocisków kalibru 120 mm z nabojami odłamkowo-burzącymi, oświetlającymi i dymnymi) oraz jej zmechanizowanego załadunku i rozładunku. W tym celu AWA wyposażony jest w hakowy system załadowczy kontenerów Multilift Mk. IV, z którym współpracuje 20-stopowa platforma hakowa typu „Flat-rack”, z podłogą wyposażoną w „gniazda” do mocowania palet specjalnych z amunicją 120 mm. Boczne burty platformy oraz tylna są otwierane, co umożliwia załadunek lub wyładunek palet przy pomocy wózka widłowego. Palety mogą być również podnoszone za pomocą urządzenia dźwigowego i zawiesia.
Czytaj też: Jelcze z zabudową WZU dla Wisły
Nośnikiem dla AWA jest podwozie samochodu ciężarowego Jelcz 882.53 8x8, w którego układzie napędowym zastosowano silnik wysokoprężny Iveco FPT Cursor 13 EURO III o mocy 392 kW/533 KM zespolony z mechaniczną przekładnią ZF 16S 221 o 16 przełożeniach. Na sztywnych mostach napędowych zamontowano koła z ogumieniem szerokoprofilowym z bieżnikiem terenowym w rozmiarze 14.00 R20. Dodatkowo w celu poprawienia mobilności w terenie pojazd wyposażony jest w układ centralnego pompowania kół oraz w specjalne wkładki Beadlock umożliwiające jazdę przy obniżonym ciśnieniu w ogumieniu (utrzymują one oponę na feldze).
Dwuosobowa kabina Jelcza jest opancerzona i chroni załogę przed pociskami i odłamkami zgodnie ze STANAG 4569, załącznik A i B, Poziom 1. Na wyposażeniu AWA znajduje się również karabin maszynowy kal. 7,62 mmm, pokładowy zestaw urządzeń łączności wewnętrznej FONET i zewnętrznej, odbiornik nawigacji satelitarnej oraz umieszczone w kabinie urządzenie filtrowentylacyjne.
Przypomnijmy, że umowa na dostawę 24 artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) na podwoziu Jelcz 882.53 8x8 o wartości ponad 100 mln PLN brutto została podpisana przez Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) z Hutą Stalowa Wola (HSW) w sierpniu 2019 roku.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105