Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze AH-1Z Viper polecą do Pakistanu w tym roku

Fot. Bell Helicopters
Fot. Bell Helicopters

Pierwsze trzy śmigłowce Bell AH-1Z Viper dla Pakistanu mogą zostać dostarczone w najbliższych tygodniach. Kolejne egzemplarze powinno być gotowych w 2018 roku. Islamabad zamówił łącznie 12 maszyn oraz znaczną ilość uzbrojenia dla nich za łączną sumę 952 mln USD.

Pierwsza transza 3 maszyn miała zostać dostarczona „do końca roku 2017”, jak zadeklarował w czerwcu Rich Harris, Bell Helicopter’s Vice President of International Military Sales. W mediach społecznościach pojawiły się jednak zdjęcia gotowej do dostawy maszyny w barwach sił zbrojnych Pakistanu, co wskazuje, że maszyna może zostać dostarczona do użytkownika w najbliższych tygodniach. Vipery mają sukcesywnie zastępować mocno już zużyte i przestarzałe maszyny Bell AH-1 F/S Cobra.

Czytaj też: Nowi zagraniczni nabywcy Vipera. „Ponad 60 śmigłowców” [NEWS Defence24.pl]

Równolegle do służby w siłach zbrojnych Pakistanu wprowadzane są również chińskie śmigłowce bojowe WZ-10 oraz rosyjskie Mi-35M. Trwają też negocjacje z Turcją na temat zakupu T129 ATAK. Podstawowym typem maszyn uderzeniowych ma być jednak AH-1Z Viper. Pakistan zamówił trzy maszyny w 2015 r., a 9 kolejnych w 2016 r. Wiropłaty są produkowane w dwóch fabrykach w Fort Worth i Amarillo, należących do koncernu Bell Helicopter, a termin ukończenia montażu został wyznaczony na wrzesień 2018 roku. Wiropłaty zostały pozyskane przez Islamabad w ramach programu Foreign Military Sale. 

AH-1Z Viper posiada modułową awionikę, system termowizyjny III generacji firmy Lockheed Martin, hełmy TopOwl z wizyjnym wyświetlaczem nahełmowym (HMSD) firmy Thales, cyfrowy kokpit z wielofunkcyjnymi wyświetlaczami i układ HOCAS umożliwiający obsługę funkcji bez odrywania rąk od sterów.

Obaj piloci mogą zamiennie pełnić wszystkie funkcje, łącznie z obsługą umieszczonego pod dziobem maszyny trzylufowego działka kalibru 20 mm i uzbrojenia powieszanego na 6 węzłach zewnętrznych, które obejmuje pociski kierowane AGM-114R Hellfire (Pakistan chce pozyskać ich 1000 sztuk), APKWS i Sidewinder. Wiropłaty AH-1Z Viper typu są oferowane Polsce w programie „Kruk”. 

Czytaj też: Rumunia stawia na AH-1Z Viper

Reklama

Komentarze (6)

 1. Terrierred

  TYLKO AH-1Z Viper. Nie jestem wielkim zwolennikiem Wszystkiego co USA ale w tej kwestii podobnie jak tej dot. Wisły jestem pewien.

 2. Plush

  Piękna maszyna. Byśmy i my doczekali Vipera z biało-czerwona szachownicą. 3mam kciuki za ten śmigłowiec. To jest KRUK dla nas

 3. Misiek

  Panie Ministrze co z tymi nieszczęsnymi śmigłowcami dla Polskiej armii? Caracale trzeba było uwalić bo to za PO więc bleee.... Jasne, drogie, ale miała być fabryka złośliwi mówią montownia, jakiś ofset...Miał Pan prawo program skasować...no dobrze, ale co dał Pan w zamian? NIC. Nie ma ani śmigłowców, ani fabryki/ montowni, zero ofsetu...Brawo!! W którym to ostatecznie miesiącu tego roku miały być/będą te Black Hawki z Mielca dla specjalsów. Codziennie przejeżdżam koło Latkowa (Inowrocław) bida z nędzą....Mi 2 stoją, Mi 24 stoją, Głuszce stoją...i rdzewieją. Byłem niedawno na pikniku lotniczym....farba na tym ruskim złomie się łuszczy...A obok.... nowe hangary postawione... Ponoć zabrał Pan śmigłowce wojskowe z nad wybrzeża, to co teraz pełni dyżur w ramach naszej odpowiedzialności za strefę Bałtyku? A śmigłowce ponoć nie są prorytetem wg Kownackiego!! To co jest? WOT? Wydał Pan kasę na "niedzielne wojsko" które w razie ataku ruskiego Specnazu nie istnieje po 2 godzinach. Ile jeszcze będziemy trzymać ten złom Su 22 i Migi 29 do których albo nie ma części i środków walki albo za nie przepłacamy? Kiedy kolejne NOWE eskadry F16 by ujednolicić flotę? No chyba że kupicie złom z amerykańskiej pustyni, bo nikt o zdrowych zmysłach nie liczy na F35. Te samoloty są potrzebne na JUZ, bo nasze efki już 10-11 lat mają!! Proszę forumowiczów o odpowiedz: Co minister Macierewicz realnie kupił przez 2 lata dla polskiej armii oprócz karabinków dla kompanii reprezentacyjnej <które podobno nie strzelają>? Proszę o podanie programów które zostały uwalone tak jak np Mustang. Bo tak po mojemu to w tym MON-ie nie robią, albo bardzo niewiele, zasłaniają się ciągłymi analizami...nad czym? Jak kasy nie ma to miej człowieku trochę cywilnej odwagi wyjdź przed kamerę i to powiedz a nie pitolisz co miesiąc inną wersję o tym jaka nasza armia jest och i ach. Wstyd mi za takiego ministra, od polityki staram się być daleko ale widocznie Siemoniak przy Macierewiczu był super ministrem.

 4. cf

  działko kal. 20 mm to raczej pancerza bwp nie przebije no może jak z bliska i rdzeń z uranu. a system kierowania ogniem raczej kilku celów kilkoma rakietami w jednym czasie nie "poczesze" szału niema

  1. Kajetan231

   Nie tylko przebije, ale i zmasakruje załogę. Czym innym jest ostrzał z frontu, a ostrzał z powietrza. Opancerzonie jest zawsze słabe od góry.

 5. Luke

  No nie wiem, Pakistan podpadl prezydentowi Trumpowi, to moze sie zmieni.

 6. bartez84

  A nasi się do dziś kłócą jakie śmigłowce uderzeniowe wybrać. Te Polecam. Niech ktoś ruszy głową - Panie Antoni.

  1. rysio pikutek

   latales kiedys takim albo stales chociaz obok niego? tam w kabinie nie ma miejsca zeby glowa ruszyc a zaloga upakowana jest jak sledzie - do tego plozy - "fajna" sprawa jak trzeba przeholowac smiglaka po lotnisku - polecam tez ladowanie w terenie np w blocie - jesien , zima , wiosna lub podczas awarii silnika / silnkow - odechce ci sie wszystkiego a opancerzenie na poziomie mydelniczki (jak wszystkie zachodnie kartonowo styropianowe smiglowce) - dziekujemy za takie cudo

Reklama