Reklama

Siły zbrojne

Rumunia stawia na AH-1Z Viper

Rumuński minister obrony Adrian Ţuţuianu podpisał z firmą Bell Helicopter list intencyjny w sprawie pozyskania śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper. Celem jest nie tylko zakup śmigłowców, ale także szeroka kooperacja i transfer technologii do państwowej grupy zbrojeniowej ROMAR. Jest to element szerszego programu modernizacji sił zbrojnych o wartości 9,8 mld euro. 

W pierwszych dniach sierpnia w Bukareszcie podpisano list intencyjny dotyczący zakupu śmigłowców uderzeniowych Bell AH-1Z Viper i współpracy przemysłowej w zakresie jego koprodukcji w Rumunii. Koncern Bell Helicopter planuje uruchomienie współpracy joint venture z państwową grupą zbrojeniową ROMARM oraz transfer technologii umożliwiający produkcję wiropłatów tego typu na terytorium Rumunii. Na razie nie poinformowano jednak, jaka jest prognozowana wartość kontraktu oraz ile amerykańskich śmigłowców szturmowych planuje kupić rząd w Bukareszcie. 

Czytaj też: Nowi zagraniczni nabywcy Vipera. „Ponad 60 śmigłowców” [NEWS Defence24.pl]

Obecnie rumuńskie siły zbrojne nie dysponują maszynami uderzeniowymi, a jedynie specjalnym, produkowanym lokalnie przeciwpancernym wariantem śmigłowca Puma. Jest to IAR330 SOCAL uzbrojony w zdalnie sterowane działko Nexter THL-20 kalibru 20 mm oraz rakiety Spike-ER. Wprowadzenie AH-1Z Viper stanowi więc krok rewolucyjny w zakresie zdolności bojowych. Można powiedzieć, iż ta decyzja jest rozwinięciem planów produkcji w tym kraju AH-1W pod lokalnym oznaczeniem IAR AH-1RO „Dracula”. Pojawiły się one w połowie lat 90. XX wieku, jednak nigdy nie zostały sfinalizowane.

AH-1Z Viper
AH-1Z Viper. Fot. Staff Sgt. Nathan Sotelo/US Marine Corps

Skutkiem podpisania listu intencyjnego między rządem Rumunii a Bell Helicopter ma być z jednej strony przesłanie odpowiedniego zapytania do rządu USA, wymaganego w ramach systemu FMS, którym objęte są śmigłowce AH-1Z Viper.

Z drugiej strony stanowi on podstawę dla rozmów z przemysłem w zakresie wymaganych kompetencji i technologii dla kooperacji, a także z ministerstwami obrony i finansów Rumunii w kwestii finansowania. Program ten jest bowiem elementem szerszego planu modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2017 – 2026, którego całkowita wartość ma sięgnąć 9,8 mld euro. Rumunia planuje wypełnić zobowiązanie NATO, co do realizacji wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB. 

W kontekście rumuńskiej decyzji o wyborze AH-1Z Viper warto przypomnieć, że Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz spółka Bell Helicopter podpisały w grudniu 2016 roku i lipcu bieżącego roku listy intencyjne dotyczące śmigłowców szturmowego AH-1Z Viper i ich potencjalnej produkcji w Polsce. Nie były one jednak powiązane z decyzją o zakupie tych maszyn oraz z żadnym programem finansowania i wsparcia ze strony rządu.

Może się jednak okazać, że Polska wraz z opóźnieniem programu Kruk straci szanse na to, aby stać się potencjalnym dostawcą maszyn AH-1Z i UH-1Y dla innych krajów europejskich. Wynika to z tego, że nawet jeśli polski MON zadecyduje o wyborze Vipera to jest mało prawdopodobne, aby koncern Bell Helicopter zdecydował się na tak duże zaangażowanie przemysłowe jednocześnie w Rumunii i w Polsce. Konkurentami AH-1Z w polskim postępowaniu są Boeing AH-64E Apache Guardian, Airbus Helicopters Tiger oraz TAI T129. 

Czytaj też: Śmigłowcowa współpraca PGZ i Bell. Podpisano porozumienie

 

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (41)

  1. olo

    to na zdjeciu to jest Super Cobra , a nie Viper

  2. not good

    nie dobrze! liczyłem na Vipery! może rząd postawi na Apache? albo Vipery albo Apache

    1. as

      Pewnie tak będzie jeden lub drugi ale raczej Viper

  3. Podbipięta

    Toczy się tu dyskusja o systemie broni absolutnie na dziś Polsce nie potrzebnej.Pytam po ki nam jakiś śmiglak p panc wart myśliwca który przy moskiewskiej OPL polata se z 5 minut.Ale jest kasa to inwestujmy.....w całkowicie nie potrzebny nam tragikomiczny złom.P.S. Jak se pomyśle że za takie 32 wiertoloty możem kupić setki tysięcy GRANATNIKÓW,PPK czy PIORUNÓW to wypadam ze świata gier i fantasmagorii...

    1. kapralek

      W takim razie dlaczego żadna nowoczesna armia albo modernizująca się nie wpadła na taki rewolucyjny pomysł jak ty i nie zastąpiła śmigłowców tysiącami piechurów z panzerfaustem? Odnoszę wrażenie że opowiadasz o armii na wojnę, która już byla.

    2. Wojtyła

      Słuchaj, chodzi o CAS dla wojsk lądowych i kawalerię powietrzną. CAS w wykonaniu Su-22... nie widzę tego. A F-16 jest za mało i szkoda ich na teo typou zadanie, bo będą miały pełne ręce roboty. Mig z oczywistych powodów odpada. Więc takie dwie eskadry śmigłowców szturmowych to może być jedyne bezpośrednie wsparcie lotnicze wojsk lądowych.

    3. pilot Tigra UHT

      "Pytam po ki nam jakiś śmiglak p panc wart myśliwca który przy moskiewskiej OPL polata se z 5 minut" Dokładnie dlatego Caracal to absolutne minimum, bo pozwala na zabranie 16 żołnierzy oraz w razie wojny ma nadal rezerwę udźwigu na dodatkowe opancerzenie do 23 mm oraz systemy anty-rakiet typu HAPS plus zapasy i broć zespołowa, rakiety dla wyrzutni Caracala itp. Dokładnie dlatego RFN inaczej niż Francja nie zamieniła swego zamówienia na "Tigry UHT" pozbawione działka obrotowego pod kabiną pilotów, ale odczytujące tablicę rejestracyjną na 8 km, wyposażone w najszybsze rakiety świata PARS3 i niszczące pojazdy nawet na 18 km. PARS3 używają tylko niemieckie "Tigry UHT", co potwierdza, że rząd RFN wciąż obawia się lawiny pancernej Rosji: PARS-3 - 555,6 m/sek = 2000 km/godz., czyli 8km w 14,4 sekundy SPIKE-ER - 200 m/sek = 720 km/godz, czyli 8km w 40 sekund SPIKE-LR Dual - 180 m/sek, czyli 648 km/godz. SPIKE NLOS jest jeszcze wolniejszy. Brimstone - ok. 450 m/sek = ok. 1620 km/godz, a 8km w 17,7 sekund Hellfire - ok. 450 m/sek = ok. 1620 km/godz, a 8km w 17,7 sekund Z przeliczenia wynika, że np. Brimstone i Hellfire potrzebują na pokonanie odległości 8 km o ok. 3,3 sekundy więcej niż PARS-3, a Spike-ER ok. 25,6 sekund więcej. Spike NLOS jest o ile wiem dużo wolniejszy. niż Spike-ER.To gigantyczne różnice na polu walki bo w 3 sekundy Tiger UHT przeleci ok. 80 m, czyli wyjdzie zupełnie z pola rażenia przeciwnika, którego pociski potrzebują od momentu uderzenia PARS-3 dodatkowych sekund na dotarcie w miejce po Tigrze UHT. Nie widać też przeszkód, by powstały, a pewnie już istnieją PARS3_Long Range do 18 km. Dokładnie dlatego, że "Tiger UHT" ma walczyć tak, by jego piloci byli bezpieczni pomimo intynsywności ognia regularnej armii Rosji, jako jedyny na świecie zamienił miejscami obu pilotów i pilot-strzelec siedzi z tyłu: 1. Tiger UHT ma walczyć superszybkimi PARS3 na olbrzymie odległości chroniące przed ogniem anty-helikopterowym, a więc jego strzelec patrzy prawie poziomo, a pilot-navigator siedząc z przodu łatwiej chowa helikopter za przeszkodami terenowymi. Na 7 km helikoptera nie słychać i nie widać gołym okiem. 2. Gdy helikopter chowa się np. za buidynkiem, to wystawia zza niego swój peryskop, albo pilot-strzelec chce sam się rozejrzeć i wzlatuje jeszcze ok. metra wyżej wystawiając zza osłony tylko swe oczy. Tandem Caracal i "Tiger UHT" jest przy dobrym przeszkoleniu pilotów oraz dodatkowym opancerzeniu Caracala i HAPS dla obu właściwie bezpieczny, a z uwagi na szybkości powyżej 250 km/godz. super-skuteczny. "Tiger UHT" wg stron Bundeswehry ma także niszczyć wszelkie pojazdy, stanowiska rakietowe, artylerii lufowej, punkty dowodzenia, systemy radarowe, zaopatrzenie na tyłach wroga itp.

  4. Red@Devil

    I dokładnie taką samą decyzję powinniśmy podjąć my. Viper+Venom to najlepsza decyzja Koszt_Efekt. Śmigłowce dla nas.

  5. TRĄBKA

    apropo śmigłowców dla Polski ....z kuluarów decydentów....MH-6 Little Bird oraz jego szturmowy wariant AH-6 Little Bird....procedowanie zostało uruchomione do pozyskania w/w latadeł ...

  6. BBB

    Spokojnie, wiecie ile listów intencyjnych ma PGZ popodpisywane? Któryś się jak dotąd przełożył na realne zamówienia i produkcję?

  7. PolExit

    Czy będzie Viper czy AH 64 będzie to dobry śmigłowiec dla WP. Każda dywizja powinna posiadać swój pułk śmigłowców bojowych, bo 32 sztuki to Nam wystarcza na ile 3-5 dni walki? Ważne jest by nie kupić badziwia w stylu Tigera, Mangusty czy jego tureckiego klona

    1. BBB

      Przewinął się tu kiedyś artykuł szacujący, że do stworzenia eskadry Kruków (8 szt.) na każdą dywizję + eskadry odwodowej potrzeba 32 szt. śmigłowców. Obecnie śmigłowce szturmowe to najmniej pilna z pilnych potrzeb, można się tym zająć po załatwieniu OPL i OPR, rozpoznania (satelitarnego i in.), nowych BWP, dokończeniu reformy artylerii (Homar, Kryl, efektory do już posiadanych środków artyleryjskich - Langust, Krabów, Dan, Goździków, Raków), ppanc. (granatniki, dywersyfikacja i zwiększenie ilości wyrzutni PPK, artyleryjskie niszczyciele czołgów?, integracja Rosomaka i nowego BWP ze Spike).

  8. Ach

    Na nasze szturmowce jeszcze sobie poczekamy

  9. WARS

    "list intencyjny" ...to i ja moge pdopisac...zreszta PGZ juz taki z Bell ma...

  10. dadej

    Wg mnie AH-1Z byłby idealnym śmigłowcem uderzeniowym dla naszej armii. Ale teraz raczej nie ma szans byśmy go kupili.

    1. vvv

      jest gorszy pod kazdym wzgledem od ah-64e i niewiele tanszy.

  11. PolExit

    To jest smiglowiec dla Nas. Jeśli zamówimy ich więcej to centrum powstanie w Polsce. Biznes jest biznes.

    1. CB

      Zanim my zamówimy, to w Rumuni będzie już dawno działała fabryka i oni będą produkować i serwisować dla nas...

    2. Art

      To jest namiastka śmigłowca w porównaniu z takim AH-64 Guardian. Taka namiastka dla bananowych republik i jeżeli dla nas, to tylko przez rządy ostatnich dwóch lat.

  12. Wolf

    Tak sie sklada, ze mam kontakty z Rumunia i trzeba przyznac, ze bardzo w tym roku przyspieszyli jesli chodzi o inwestycje w obrone i w business-ie. Amerykanie buduja im duza baze wojskowa i inwestuja w pojazdy i uzbrojenie. Zreszta Wegrzy i Rumunii wzieli sobie za cel dogonic Polakow i to skrupulatnie robia.

    1. MagdaFoxal

      Węgrzy nie! Rumunia tak, staje się solidnym sojusznikiem. W Craiova stacjonują nasi, oni u nas. Co najciekawsze - we wszystkich badaniach opinii publicznej Polacy są w Rumunii w topie najbardziej lubianych narodów!!!

    2. ewa

      dogonić Polaków? hehe naprawdę? no to wysoko postawili sobie poprzeczkę...oj wysoko...

  13. Orcio

    No to MON zaspał. Pewnie w zakładach lotniczych bardzo się z tego "cieszą".

  14. Polak

    W Rumunii Niemcy nie osadzili na 8 lat swoich ludzi u władzy.

    1. Prawdziwy Polak

      My teraz za to mamy teraz ruskich od 2 lat

    2. Lord Godar

      Kolego ... mniej politykowania , więcej realnego działania . Widzisz , wojsko przez wiele lat było traktowane po macoszemu , jako "dział" któremu można obciąć fundusze i nikt nic nie powie , a nie jak np w służbie zdrowia. A co do wskazanych przez Ciebie niemieckich "obciążeń" , to powiem tylko tyle że sami chcieli nam sprzedać więcej Leo , a my nie chcieliśmy , a teraz się prosimy i co ? Sami nam za grosze proponowali wycofywane Patrioty , które teraz dały by nam (jeśli nawet po moderce ) dodatkowe 5-10 lat na spokojne czekanie na nową generację ... Przykładów jeszcze kilka można wymienić . Sytuacja była widzisz taka , że oni nam przez te kilka lat ufali i sami wychodzili na przeciw naszym oczekiwaniom . Teraz ponoć mają się z nami liczyć , tylko że policzą sobie już odpowiednią sumę Euro , a z nami nic względem Rosji konsultować już nie chcą , co widać po obecnym podejściu do NS 2 ... Za to my jesteśmy teraz ślepo zapatrzeni na wielkiego brata zza oceanu i przez wiele lat będziemy jego tłustą dojna krową , a nie partnerem.

    3. Ziem

      I dlatego tam znacznie wieksza bieda niz w Pl.

  15. rppr

    PGZ rownież podpisała list intencyjny z Bell Helicopter

  16. Cf251

    jak niema radaru do obserwacji pola walki i kierowania ogniem z za osłon terenowych, taki helikopter ma małe szanse przetrwania jeśli przeciwnik jest chroniony Torami czy innymi systemami opl zdolnymi zwalczać cele na małych wysokościach i sporych dystansach.

    1. Kowal

      Generalnie jest zasad, że jeśli obrona plot istnieje to nie wysyła się tam lotnictwa no chyba, że celu właśnie jej eliminacji.

    2. ito

      Radar=radiolatarnia dla pocisków przeciwradarowych- więc może jego brak nie jest jakąś wielką wadą? Na odległościach 8-10 km, czyli w warunkach europejskich granicznych dla strzelań ze śmigłowca (chyba, że dostarczymy danych o celu z zewnętrznego źródła) porządna głowica optoelektroniczna wystarczy. A jest pasywna. Wyniesienie jej nad wirnik załatwiłoby sprawę strzelana zza osłon terenowych, ale bardzo komplikuje konstrukcję. W dzisiejszych warunkach można sprawę załatwić dodając towarzyszącego drona- i już przewaga Apache robi się fikcją. Tym bardziej, że w czasie "Pustynnej Burzy' AH 64 okazały się delikatnymi panienkami bardzo źle znoszącymi trudne warunki eksploatacji-a Cobry radziły sobie bez większych problemów. W warunkach wojny prowadzonej bez absolutnej przewagi nad przeciwnikiem podatność sprzętu na naprawy i obsługi może mieć kluczowe znaczenie.

    3. Adam

      Przecież ma radar

  17. Extern

    Jedyna prawdziwa fabryka śmigłowców w Polsce jest w rękach Włochów i to z nimi powinniśmy robić bojowe śmigłowce dla Polskiej armii.

    1. Antex

      Włosi już nie robią śmigłowców bojowych ... oddali te działkę Turkom.

    2. Qba

      Ile śmigłowców wyprodukowała ta fabryka w ciągu ostatnich 2 lat?

  18. Ad_summam

    No i odlatuje nam AH-1Z , w moim przekonaniu optymalny śmigłowiec dla nas. Optymalny pod względem koszt/efekt. I do tego jeszcze niezawodny... Śmigłowców powinniśmy mieć dużo, a dużo oznacza że nie mogę być najdroższe w zakupie i utrzymaniu.

    1. Brto.broo

      Mądre słowa. Także uważam, że sprzęt korpusu marines lepiej pasowałby do polskich realiów. Daje on większe możliwości zakupu części zamiennych na wolnym rynku, co pozwala na prawdziwe negocjowanie stawek. Dodatkowo serwis jest znacznie prostszy bo przystodowany fo warunków polowych. Niestety mon nie wybierze żadnego bo nie po to opracowano patologiczny system wieloletnich dialogów i koncepcji Uważam, że jeslo fachowcy w przeciągu roku max dwóch nie są e stanie doprowadzić do fazy lontraktu, to noe są fachowcami i zasługują na kopa. Helihoptery uderzeniowe to nie program orka czy Wisła. Czekam jeszcze na rozliczenie winnych opóźnień przy remoncie ORP Orzeł i braki postępów przy programie bwp.

    2. Qba

      Nie spełnia wymagań na Kruka takich jak radar i podwozie kołowe.

  19. qi

    zwyczajnie niech Rumuni te śmigłowce produkują a my ich kupmy od nich. jeśli coś będziemy w stanie pomóc to pomóżmy. może własna awionika, może inne elementy. włączmy się w to. nie róbmy tego sami. wolumen produkcji jest tak mały, że żadnemu pojedynczemu państwu się nie opłaci.

    1. Qba

      Opłaci się w czasie 30 letniej eksploatacji. Tylko idiota zrezygnowałby z produkcji i transferu technologii do WZL.

  20. mc

    To co się stało jest Fantastyczne i dla nas ! Dlaczego ? Rumuni są zainteresowani zakupem Viperów, my też. Dlaczego wszystkim się wydaje, że to my musimy produkować go u siebie i ewentualnie sprzedawać Rumunom ? A może trzeba się z nimi dogadać, uzgodnić wspólnie ile obie armie potrzebują tych śmigłowców i razem z nimi je produkować. Tak się zdobywa SOJUSZNIKÓW !!! Rumuni wiedzą że są zbyt małym rynkiem zbytu by uruchamiać większą produkcję, ale jeżeli zrobią to razem z nami to może faktycznie będziemy produkować (razem), a nie tylko "przykręcać śrubki". Przecież mogliśmy dogadać się ze Słowakami - oni chcieli Rosomaka ze swoją wieżą, ale chcieli nam coś sprzedać, a my potrzebujemy takiej wieży jaką oni mają !? Dlaczego "wypychamy" Sąsiadów i mówimy "My jesteśmy lepsi - wy możecie (kupować) u nas, ale my u was NIE".

    1. Whiskas

      My też robimy od paru ładnych lata swoją wieżę bezzałogową. Pytanie czy ktoś wie kiedy będzie?

    2. Qba

      Dlatego że inwestycje gospodarcze są warte dużo więcej niż same śmigłowce. Skoro Viper będą produkowane w Rumunii, to oznacza że nie mają szans u nas.

  21. Edward

    Od czasu rozpalania serc i umysłów społeczeństwa "nieziemskimi" Caracalami temat śmigłowców (niezależnie, jakiego typu) to pretekst do natychmiastowego podjęcia bardzo wszechstronnej i "mądrej" dyskusji. Każdy dyskutant przy tym wykazuje tu wiedzę dogłębną, przemyślaną i serwuje "jedynie słuszne" wnioski. Życie pokaże, że śmigłowce szturmowe wybiorą dobrze zorientowani w temacie fachowcy, a nie przypadkowi amatorzy. Minister Macierewicz nie pozwoli nikomu na szastanie poważnymi pieniędzmi z nawet najmniejszym uszczerbkiem dla bezpieczeństwa i kasy państwa - zakupy tego sprzętu muszą być najlepsze z możliwych - pod każdym względem i ... takie będą.

    1. say69mat

      Tak się składa, że dla rządu USA - jako wyłącznego gestora w temacie eksportu uzbrojenia - produkowanego przez przemysł zbrojeniowy tego kraju. Podstawowym, kryterium przy podjęciu decyzji o sprzedaży danego systemu uzbrojenia do krajów aplikujących o jego zakup. Jest warunek przewidywalności i transparentności jego elit, co w warunkach naszego kraju, biorąc pod uwagę liczne ekscesy i kalambury medialne miłościwie nam rządzących. Może budzić u amerykanów liczne i całkiem poważne wątpliwości.

  22. papuga

    W mojej ocenie dla nas AH - 64 jest optymalny. To jedyny śmigłowiec posiadający rakiety kierowane radarem (Hellfire). AH - 1Z takich rakiet nie ma, bo nie jest wyposażony w radar. O pseudośmigłowcu Tiger lepiej w ogóle nie wspomniać.

    1. Kowal

      AN/APG-78 jest montowany zarówno na AH64E jak i AH1Z. AZ1Z również posiada rakiety Hellfire.

    2. Davien

      Papuga, Tiger posiada rakiety Brimstone/Brimstone II które zostawiają Hellfire'y daleko w tyle więc powodzenia:) AH 1Z tez uzywają pocisków Hellfire.

  23. Cynik

    Czyli nie ma nic. Nasze lotnictwo wkrótce użyje do latania drzwi od stodoły. Jedyny sukces... samoloty dla vipów. Ratujmy polskie skrzydła!!! Bo marynarka wojenna już nie istnieje.

    1. b

      Zapewniam, ze Rumuni chcieliby latac na takich drzwiach od stodoly jakie sa w WP. Co ciekawe to wlasnie na rumunskich odpowiednikach tego forum Polska armia jest stawiana za wzor do nasladowania. W 2 lata ciezko nadrobic 8 straconych. Jednak kilka spraw ruszylo do przodu Kraby, Raki, srodki walki dla lotnictwo, Pioruny, beryle, ukm 2000, wymiana samochodow ciezarowych, pilica, OT, amunicja, modernizacja Leo 2 do 2PL. To tylko czesc przykladow na ten "slaby MON "wydal kase w 2 lata. nie tylko samoloty dla VIP, zreszta konieczne z wiadomej przyczyny, jakos jestem dziwnie pewny, ze nastepcy tez beda nimi latac a nie tupolewami. Do konca roku bedzie pewnie gotowy do produkcji Pirat, amu do Krabow.

  24. reti

    dobrze robia. a my kiedy ?

    1. b

      Co robia? Ile wyprodukowali? Podpisali list intencyjny, wiesz co to znaczy?

  25. obiektywny

    a po jaka cholere nam potrzebny ten przestarzaly zabytek na nasze warunki jest watpliwym wzmocnieniem wojska

    1. Kowal

      Przecież to jest praktycznie AH64E w innej "budzie".

Reklama