Siły zbrojne
Pierwsi ochotnicy rozpoczną służbę w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
Ponad 100 ochotników rozpocznie w sobotę służbę w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To pierwsze powołanie do dolnośląskiej brygady; rozpocznie się ono od 16-dniowego szkolenia na poligonie w Żaganiu - poinformowała w czwartek oficer prasowy brygady kpt. Renata Mycio.
Pierwszych 100 ochotników dolnośląskich Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie przyjętych w sobotę do jednostki przy Alei Hallera we Wrocławiu.
Kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (DBOT), podkreśliła, że nowo powołani żołnierze pierwszego dnia przejdą badania lekarskie i test sprawności fizycznej; otrzymają również umundurowanie i wyposażenie. "Zostaną przeszkoleni z zakresu znajomości budowy i użytkowania broni, ponieważ już pierwszego dnia w szeregach dolnośląskich +terytorialsów+ nastąpi wręczenie żołnierzom broni, karabinków MSBS Grot, z którymi będą nierozłącznie szkolić się na poligonie" - przekazała kpt. Mycio.
Czytaj też: Pierwsza akcja WOT w służbie ASAR
Tzw. "szesnastka", czyli podstawowe szkolenie ochotników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem, odbędzie się na poligonie w Żaganiu. Podczas tego szkolenia żołnierze WOT mają nauczyć się posługiwania się bronią oraz wyposażeniem wojskowym. Mają też zapoznać się z zasadami taktyki działania na polu walki, co – jak podkreśliła kpt. Mycio - w praktyce przekłada się na naukę przetrwania i udzielania pierwszej pomocy. Rekruci poznają też zasady topografii.
Dowódca 16. DBOT płk Artur Barański wskazał, że szkolenie podstawowe oraz egzamin praktyczny zwany "pętlą taktyczną" poprzedzają złożenie przysięgi wojskowej przez ochotników. Rekruci, którzy ukończą to szkolenie, złożą przysięgę 23 lutego i jako dolnośląscy "terytorialsi" rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych. Będą one prowadzone w systemie weekendowym.
Czytaj też: Terytorialsi strzelali z lekkich moździerzy
Formowanie dolnośląskiej brygady WOT rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie kompletowane jest dowództwo i sztab brygady oraz 161. wrocławski batalion lekkiej piechoty. Ochotnicy po przejściu szkolenia wejdą w skład tego batalionu, który będzie stacjonował we Wrocławiu. Docelowo brygada w swojej strukturze będzie posiadała trzy bataliony, a liczba "terytorialsów" przekroczy 2 tys. żołnierzy.
Wołodyjowski
Pułkownika juz mają
On
Ten Pulkownik stworzyl juz conanjmniej 2 brygady obrony terytorialnej i zostawil je innym dowodcom a jemu przekazano zadanie stworzenie kolejnych wiec kolego mysle ze ty jemu nawet do piet nie dorastasz bardzo sympatyczny czlowiek mialem okazje go poznac i jest to gosc na poziomie ktorego pewnie tobie brakuje
Zbigniew Dworski
Tak powstaje elita Kraju. Dlatego agentura tak zwalcza Obronę Terytorialna. Patrze na to z daleka ale z wielka życzliwością i podziwem.
Ruski sołdat-FR
Przykro jest o tym wspominać ale jest Pan w błędzie i to głębokim. W przeważającej większości tak 80% ochotników to motywuje się żołdem - z autopsji - rok i 3 miesiące w WOT. Owszem nie jest to naganne i zrozumiałe ale elity Kraju tworzy się trochę zgoła odmiennie niźli tylko poprzez rozdanie środków finansowych i ubranie w mundur. Kiedyś w słusznie i mam nadzieję minionych czasach (choć patrząc na to jak cofa się ten kraj w rozwoju oraz świadomie dewaluuje pewne zawody poprzez pauperyzację finansową - bo mają odmienne zdanie niż władza - to chyba nie minione) było takie powiedzenie - Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera - to taki mały sarkazm.
Ggre
Nigdy 2000 żołnierzy nie będą mieli
Wachmistrz Soroka
Oczywiście, że nie. Będą mieli więcej.
Andrzej
Niestety as ludzie którym Wojsko Polskie wyraźnie przeszkadza,tak samo jak straż pożarna czy ratownicy medycznie.