Siły zbrojne

Patrolowce P-8A Poseidon gotowe do akcji

P-8A Poseidon należący do VP-16 - fot. US Navy
P-8A Poseidon należący do VP-16 - fot. US Navy

Samoloty morskie P-8A Poseidon osiągnęły wstępną zdolność operacyjną - ogłosiła amerykańska marynarka wojenna. Pierwsze dwie maszyny z 16 Eskadry Patrolowej US Navy (VP-16) mogą już brać udział w misjach. 

Eskadra przeszła pozytywnie ocenę gotowości operacyjnej, stając się pierwsza jednostką w czynnej służbie, wyposażoną w nowy typ morskich samolotów rozpoznawczo-patrolowych Boeing P-8A Poseidon. Maszyny tego typu mają zastąpić ponad pięćdziesięcioletnie turbośmigłowe patrolowce P-3 Orion. 

Trwa szkolenie trzech kolejnych eskadr na nowym typie samolotu. Zapotrzebowanie na samoloty tego typu rośnie, zarówno ze względu na liczne zagrożenia dla żeglugi, jak i potrzebę śledzenia i wykrywania rosnącej liczby okrętów podwodnych.

P-8A jest konstrukcją opartą na  samolocie Boeing 737-800. Samolot jest wyposażony w nowoczesne systemu śledzenia, wykrywania i obserwacji celów nawodnych oraz podwodnych. P-8A które przeszły testy US Navy są wyposażone w radar AN/APY-10, zdolny wykryć standardowe okręty na dystansie 200 mil.

Maszyna posiada komorę uzbrojenia w której może przenosić miny, bomby głębinowe lub torpedy lotnicze. Pod skrzydłami i kadłubem znajduje się kolejne 6 węzłów podwieszania, na których można przenosić pociski rakietowe powietrze-woda, takie jak najnowsze  rakietyHarpoon AGM-84D Block IC.

Komentarze