Reklama

Siły zbrojne

Patrioty jadą do Szwecji. Zielone światło dla miliardowego kontraktu

System Patriot podczas ćwiczeń w Polsce. Fot. Spc. Aaron Good/US Army.
System Patriot podczas ćwiczeń w Polsce. Fot. Spc. Aaron Good/US Army.

Szwedzki rząd wyrazi niebawem zgodę na zakup systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot – donosi Sveriges Radio. Dzięki temu będzie mogła zostać sfinalizowana umowa międzyrządowa na zakup czterech jednostek ogniowych Patriotów.

AKTUALIZACJA 03.08 09:31 Zgodnie z oczekiwaniami agencja FMV otrzymała upoważnienie do realizacji zakupu systemu Patriot od szwedzkiego rządu. Według wydanego komunikatu kolejnym krokiem będzie formalne podpisanie LOA, co jest oczekiwane w najbliższej przyszłości. 

Jak podaje Sveriges Radio, niebawem rząd Szwecji ma wkrótce wyrazić zgodę na zakup systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Dzięki temu agencja FMV będzie mogła podpisać umowę międzyrządową LOA (Letter of Offer and Acceptance) na pozyskanie czterech pierwszych szwedzkich jednostek ogniowych Patriot.

Tym samym zakończy się trwający od listopada ubiegłego roku proces pozyskania Patriotów w trybie międzyrządowym (FMS). Wtedy to Szwedzi poinformowali o planie wysłania wniosku do strony amerykańskiej Letter of Request w celu otrzymania szczegółowej oferty rządowej.

Departament Stanu poinformował o wyrażeniu zgody na zakup przez Szwecję systemu Patriot w lutym br., a prawie trzy miesiące później – w pierwszych dniach maja – Szwedzi otrzymali szczegółową ofertę rządową. Propozycja miała być ważna do 10 sierpnia, a planowana decyzja rządu Szwecji będzie oznaczała, że zostanie zrealizowana.

Na razie nie jest znana dokładna wartość umowy. Wiadomo na pewno, że nie będzie niższa od 10 mld koron (ok. 1,13 mld USD), a w praktyce może znacznie przekroczyć tę kwotę. Kontrakt ma objąć dostawę czterech jednostek ogniowych. Każda będzie się składać z trzech wyrzutni rakiet, radaru sektorowego AN/MPQ-65, stacji kontroli ECS oraz systemów łączności i wsparcia. Szwedzi planują też zakup elementów dowodzenia dla dwóch batalionów obrony powietrznej.

Uzbrojenie szwedzkich baterii będą na tym etapie stanowić pociski PAC-3 MSE i PAC-2 GEM-T. Są one pozyskiwane w istniejącej konfiguracji PAC-3+/PDB-8 i bez offsetu, choć wstępnie zaplanowano zakup pojazdów i naczep w firmie RMMV (Rheinmetall MAN Military Vehicles), gdyż to ona zaopatruje Szwedów w pojazdy.

Maksymalna wartość pakietu obejmującego 4 jednostki ogniowe, 200 rakiet PAC-3 MSE oraz 100 pocisków PAC-2 GEM-T została w lutym wyceniona przez Departament Stanu na 3,2 mld USD. W Szwecji pojawiały się jednak głosy, że ostatecznie Sztokholm może zdecydować się na zmniejszenie liczby pozyskiwanych pocisków, aby obniżyć cenę całego systemu. Należy pamiętać, że – jak w każdym podobnym przypadku – notyfikacja dla Kongresu obejmuje maksymalny zakres i wartość umowy, ostatecznie może ona mieć mniejszy zakres.

Szwedzi zdecydowali się na pozyskanie Patriotów aby zastąpić posiadane zestawy przeciwlotnicze Hawk (oznaczone w zmodernizowanej wersji Rb 97). W ostatnim etapie postępowania, zakończonym w ub. r., brał też udział system SAMP/T.

Po zakupie Patriotów szwedzkie siły zbrojne zyskają zdolność zwalczania pocisków balistycznych, zwiększą się też możliwości odpierania ataków z użyciem celów aerodynamicznych (samoloty, rakiety cruise). Transakcja ma też stanowić ważny element zacieśniania współpracy szwedzko-amerykańskiej, tak na płaszczyźnie wojskowej jak i politycznej. Transakcja to też sukces koncernu Raytheon (producenta i integratora Patriotów), jak i Lockheed Martin (producenta rakiet PAC-3 MSE). W przyszłości nie jest wykluczone pozyskanie kolejnych czterech jednostek Patriotów, aby w pełni zastąpić Hawki. Pojawiały się informacje o zainteresowaniu Szwedów pociskami SkyCeptor, planowanymi do wprowadzenia w Polsce w ramach drugiego etapu programu Wisła. 

Szwecja jest trzecim państwem europejskim, jakie w ostatnich latach decyduje się na zakup Patriotów. Jeszcze w ubiegłym roku umowę na pierwszą jednostkę systemu Patriot podpisała Rumunia. W marcu br. sfinalizowano pierwszy etap polskiego programu Wisła. W odróżnieniu od Szwecji i Rumunii, które jak na razie zakupiły Patrioty bez offsetu i w istniejącej konfiguracji, Polska pozyskuje jednak system Patriot w nowocześniejszej wersji, zintegrowanej z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS firmy Northrop Grumman, w ramach specjalnej procedury „yockey waiver”. Umowie towarzyszył też offset, jednak w programie Wisła zdecydowanie większa część współpracy przemysłowej ma być realizowana w drugim etapie.

Zakup Patriotów wpisuje się w proces wzmacniania zdolności obronnych przez Szwecję. Jest on realizowany od rosyjskiej aneksji Krymu i obejmuje zwiększenie wydatków obronnych, zakupy i modernizację uzbrojenia, a także podwyższenie liczebności i gotowości wojsk, również jednostek rezerwowych oraz wzmocnienie obrony cywilnej. W ubiegłym roku podjęto decyzje o przywróceniu poboru powszechnego, w br. z kolei rozpoczęto odtwarzanie pułku rozlokowanego na Gotlandii (już wcześniej na wyspie ustanowiono obecność wojskową). Szwedzi podjęli też decyzje o przywróceniu do służby wcześniej wycofanych systemów, jak np. wyrzutnie rakiet ziemia-woda RBS-15 Mk 2, czy część czołgów Strv 122/Leopard 2, które przez pewien czas były wyłączone z linii. Zakup Patriotów to jeden z trzech największych programów zbrojeniowych w Szwecji, obok wprowadzenia myśliwców Gripen nowej generacji i budowy nowych okrętów podwodnych A26.

Reklama

Komentarze (29)

 1. vvv

  stunner moze zwalczac samoloty i mysliwce i ma gwarantowany zasieg 120km przeciwko mysliwcom. dziala na zasadzie hit to kill wiec po zderzeniu z samolotem niz z niego nie zostaje

 2. As

  Zabawne, że Szwedzi w przeciwieństwie do \" dobrej zmiany \" zdołali tak tanio, kupić system Patriot.

 3. zeus89

  @ccc chyba przespałeś ostatnie pół roku.

 4. Davien

  Panie MarekL to nie ja ale pan oparł swoje teorie jak widac na jednym artykule z 2012r i do tego nawet nie Izraelskim.

 5. Davien

  MarekL, Stunner nie może zwalczac samolotów tylko pociski balistyczne o zasięgu 70-300km i pociski manewrujace dowolnego zasiegu,oraz UAV-y natomiast pociski Improwed Hawk w 1995r dostały głowice przeznaczone do zwalczania SRBM-ów. Zastapienie Patriora Stunnerem w celu zwalczania samolotów nie ma większego sensu, pociski PAC-2 GEM-T maja większe mozliwości w zwalczaniu samolotów od podstawowej wersji Stunnera. Stunner nie jest w stanie zwalczać MRBM-ów w zadnej wersji, nawet PAAC-4 ma słuzyc głównie włąsnie do zwalczania samolotów, a nie pocisków balistycznych. Plany zastapienia Hawków i Patriotów są juz od kilku lat i jakos ciągle oba te typypocisków są uzywane przez IzraelA artykuł o tym pochodzi z 2012r i nie ma nic nowszego na ten temat.

 6. Marek L.

  Kolego ”Dropiku” —— odnośnie tej Twojej odpowiedzi „Davienowi” : NIE, ten „Davien” absolutnie NIE MA tutaj racji, z wyjątkiem tego jednego, iż jednostkowa cena zarówno Rayethon’a SkyCeptor’a, jak też Rafael’a STUNNER’a jest kilkakrotnie niższa, aniżeli cena PAC-3 MSE, i jest ona TEŻ ZNACZĄCO niższa, niż cena PAC-2 GEM-T. A mianowicie, całe te jego dywagacje na temat obecnych, a już tym bardziej przyszłych możliwości baterii Procy Dawidowej i ich pocisków STUNNER są bazowane na absolutnie przestarzałych, i kompletnie już, i to od dawna, nieaktualnych danych !!!! Podobnie jak i to jego ciągle wychwalanie „pod niebiosa” tego klonu / absolutnego „bliźniaka” STUNNER’a, czyli SkyCeptor’a, i jego jakichś rzekomych „lepszych” możliwości / właściwości aniżeli te, które posiada STUNNER Rafael’a. Odnośnie zaś obecnego, aktualnego statatusu, odnośnie tego, co obecnie MOGĄ baterie David’s Sling, względnie co w bardzo niedalekiej przyszłości będą one mogły —— to odsyłam do kilku moich wpisów tutaj poniżej....

 7. Marek L.

  PS. I jeszcze dla kolegi „Astera” : Krytyka w tym Dzienniku Telewizyjnym SVT1 (gdzie, pomimo, iż jest to tamtejsza, szwedzka, Telewizja Publiczna, to nie jest ona tam zdominowana i całkowicie spacyfikowana przez Jedyną Słuszną Partię, i MOŻNA tam na antenie krytykować mający władzę rząd!), polegała NIE na tym, aby tych czterech baterii Patriot PAC-3 NIE kupować !!!! Przeciwni temu zakupowi w Szwecji to są JEDYNIE Komuniści, Zieloni, oraz skrajni nacjonaliści o tendencjach nazistowskich, którzy, tak jak i wszędzie na świecie, są za Putinem.... Przeciwnie, specjaliści mówili tam, aby jak najbardziej ten system kupić !!!! Ale, wtedy, to jak już, to kupić ten system jako system obronny z prawdziwego zdarzenia, a nie taki „pic na wodę - fotomontaż”, czyli taką jedynie „Wydmuszkę”, krórą teraz chce realizować tamtejszy Socialdemkratyczny rząd. Czyli, NIE system za m.w. 11 miliardów koron, czyli za m.w. 1,25 miliarda USD, co za 4 baterie jest ceną wprost absurdalnie NISKĄ, ale wtedy to praktycznie BEZ amunicji!), a zamiast tego to kupić taki pełnowartościowy system, za te m.w. 26 miliardów koron, czyli za m.w. 2,9 miliarda USD, ale wtedy to razem z amunicją, czyli z tymi co najmniej 200 + 100 pociskami rakietowymi. I jedynie na tym polegała tam ta tzw. „krytyka”.......

 8. Maniek

  \"Tym samym zakończy się trwający od listopada ubiegłego roku proces pozyskania Patriotów w trybie międzyrządowym (FMS)\". ...A ile to u Nas trwało ?

 9. Marek L.

  ”Davien”, posiadasz stare, i już nie aktualne wiadomości. System „Proca Dawidowa” (na razie jedynie dwie baterie, najprawdopodobniej za jakiś czas będzie ich więcej!), JUŻ w IAF’ie zastąpił baterie przeciwlotnicze Improved Hawk MIM-23B, a w przyszłości zastąpi również baterie IAF’u Patriot. Dlatego właśnie Izreael nie zdecydował się na modyfikację, względnie na dokupienie Patriotów PAC-3, i pozoztają oni jedynie przy tych swoich obecnych PAC-2, przez jakiś jeszcze, ograniczony czas. I dlatego też pociski Rafael’a STUNNER mają na celu niszczenie ciężkich, dalekosiężnych rakiet artyleryjskich, pocisków balistycznych któtkiego i krótko/średniego zasięgu, dużych i lecących na wysokim pułapie dronów, nisko lecących pocisków sterujących, a TAKŻE lecących lotem poddźwiękowym i ponaddźwiękowych odrzutowych myśliwców bombardujących. Takie są i będą zadania baterii Procy Dawidowej oraz ich pocisków STUNNER, i to całkowicie niezależnie od tego, co Amerykanie zrobią ze swoim SkyCeptor’em. A już napewno będzie tak w IAF’ie po tym, gdy wycofają oni już te swoje baterie Patriot PAC-2.

 10. Marek L.

  Aster : Ja nie czytuję żadnych „komunistycznych pisemek”, ani „Offensiv”, ani też ŻADNYCH innych. A te wypowiedzi, które cytowałem, pochodzą m.in. z wczorajszego szwedzkiego Dziennika Telewizyjnego szwedzkiej państwowej telewizji, SVT1, tego z godz. 18:00. I tyle na ten temat, kolego....

 11. dropik

  @Davien, tak masz racje , ale miałem na mysli tę drugą rakietę. Wszak o niej rozprawiają Szwedzi ;)

 12. dropik

  już niedługo się przekonamy ile przepłaciliśmy. Czy to 0,5 czy 1 mld dolarów

 13. Kiks

  To ruscy nie będą zadowoleni.

 14. Marek L.

  Dropik : JEDYNE to, co MY wiemy, to są ogólnie dostępne wiadomości (i NIC więcej !!!, i NIC ponadto !!!), a TO, co tam możemy sobie poczytać, to jest między innymi to : Rafael’a STUNNER : designed to intercept enemy planes, drones, tactical ballistic missiles, medium- to long-range rockets and cruise missiles, fired at ranges from 40 km, to 300 km, with speeds of up to mach 7.5. David\'s Sling is meant to replace the MIM-23 Hawk and MIM-104 Patriot in the Israeli arsenal. Czyli, jest tam wyraźnie mowa o maksymalnym zasięgu tego pocisku rakietowego (300 km), a absolutni NIE o maksymalnym zasięgu wrogiego celu, który to ta rakieta ma zniszczyć. I oczywiście, STUNNER, i jego kopia Rayethon’a SkyCeptor, są kilkakrotnie tańsze od PAC-3 MSE. Kutyszcze 1660 : Język szwedzki znam między innymi dlatego, iż mieszkałem tam, czyli w Szwecji, ponad 40 lat, i tam też pracowałem zawodowo, w szwedzkich firmach, przez 38 lat. Obecnie mieszkam w Polsce. :-))

 15. aster

  Kolega Marek.L chyba czyta komunistyczne pisemko \"offensiv\" , ja mieszkam w Szwecji od 95\" , i NIKT , tego zakupu nie krytykuje , szczegulnie po ostatnich wyczynach Rosjii...

 16. Davien

  Dropik, Stunner w ogóle nie zwalcza samolotów, w wersji podstawowej to pocisk wyłącznie antyrakietowy o zasięgu ok 200km i pułapie do 50km da celów aerodynamicznych a ok 40km zasięgu do balistycznych. Dopiero SkyCeptor ma byc w pełni zdolny do zwalczania samolotów i w pózniejszych wersjach jako PAAC-4 zastapić PAC-2 i uzupełnic PAC-3. Istotnie ma byc tańszy (cena ok 1mln$ za pocisk)

 17. dropik

  @Marek L. stunnery nie mają zasięgu 300km i pułapu 75 km . takie maksymalne parametry ma zapewne rakiety które moze przechwytywać stunner. Stunner ma mniejsze możliwości przechwytywania rakiet niz pac3mse jest za to tanszy i rownie skuteczny przy strzelaniu do samolotów. Teoretycznie ;)

 18. Hanys

  @Gts W sedno

 19. Kutyszcze 1660

  Marku a skąd znasz szwedzki.

 20. ccc

  Fajnie, że wszystkie państwa ościenne tworzą nam darmową bańkę antydostępową !

 21. Marek L.

  Czytam szwedzką prasę, i praktycznie WSZYSTKIE niezależne media są tam bardzo krytyczne w stosunku do tego zakupu Patriotów PAC-3, i to absolutnie NIE w stosunku do zakupu tych czterech baterii, lecz z powodu tego, iż na początku, i to przez parę ładnych lat, Armia Szwedzka będzie posiadała jedynie całkowicie pustą \"Wydmuszkę\", czyli całkowicie \"bezzębny\" system obronny ---- a mianowicie, praktycznie BEZ amunicji. Te około 11 miliardów koron to wystarczy jedynie na zakup absolutnie minimalnej, wprost symbolicznej ilości pocisków rakietowych ---- absolutnie NIE ŻADNYCH tam jakichś: 200 + 100!!!! Bo, według wyliczeń amerykańskich na to, TO byłoby potrzebnych jakieś co najmniej 25 miliardów koron (szczególnie przy tym obecnym, wyjątkowo SŁABYM kursie Korony w stosunku do wszystkich walut!!!). No, a Szwecja płaci przecież teraz USA jedynie m.w. te 11 miliardów koron!!!! Szwedzi zaczynają się nawet teraz zastanawiać, czy by nie wybrać tego ewentualnego przyszłego \"rozwiązania polskiego\", i, zamiast pocisków PAC-3 MSE nie wybrać pocisków SkyCepor, czyli produkowanej na licencji przez US Raytheon\'a, pocisków Rafael\'a STUNNER, używanych w \"Procy Dawidowej\". Są one w sumie co najmniej tak samo dobre jak PAC-3 MSE. STUNNER\'y Rafael\'a mają zasięg pomiędzy min. 70 km, a max. 300 km, max. pułap do 75 km, i max. szybkość do 7,5 Mach\'a. A KOSZTUJĄ one mniej niż połowę ceny za sztukę, w porównaniu z PAC-3 MSE, i są też one ZNACZĄCO tańsze, aniżeli PAC-2 GEM-T.......

 22. xawer

  \"...oznaczone w zmodernizowanej wersji Rb 97...\" Szwedzi zazwyczaj oznaczają takie uzbrojenie RBS(RoBot System) Wydaje mi się, że powinno być RBS 97.

 23. Marek

  @ccc U nas z Patriotami sprawa już od jakiegoś czasu jest przesądzona. Wątpliwości można mieć jedynie odnośnie tej części umowy, która dotyczy drugiej części dostaw. Tymczasem Szwedzi dopiero zamierzają podpisać umowę. Nie wątpię oczywiście, że takową podpiszą i bardzo się z tego cieszę. Nie rozumiem jednak, czemu piszesz banialuki?

 24. Gts

  Zamilcz ccc mamy polityke historyczna i to wystarczy, najwyzhe znow rzuci sie setki tysiecy nieuzbrojonych ludzi na czolgi, rakiety i pod bombardowanie. Tak wlasnie funkvjonuja polskie elity, tak wlasnie wyglada polska martyrologia. Wbrew rozsadkowi, wbrew uataleniom wywiadu, wbrew sugestiom madrych i rozsadnych mezow stanu czy dowodcow rzucimy jak te kamienie na szaniec, zywe tarcze z polskiego obywatela. Po 50 latach ze zbrodni dowodztwa zrobi sie chwale narodu. Tak to wyglada elity wyslugujace sie zwyklymi ludzmi, oczekujace od nich poswiecenia, ofiary zycia, sami zas uciekna za granice zyjac dostatnio z rozkradanych rezerw o klocac sie o wszystko miedzy soba zeby potem kazdy mogl ich rozegrac a kraj rozedrzec... moze sie myle? Potwatrzamy ten scenariusz z zatrwazajaca czestotliwoscia od setek lat. Ro samo dzieje sie dzis. Inni kupuja sprzet a pis jezdzo po szczytach NATO wyvierajac sobie geby zakupami nie majacymi nic wspolnego z obronnoscia.

 25. demokrakcja

  Szwedzi wprawdzie kupili 300 pocisków za 3,2 mld USD, ale Polscy negocjatorzy wywalczyli offset - armatę 30-mm i serwis .

Reklama