Siły zbrojne

Paris Air Show: Kontrakty na F-35B dla Wielkiej Brytanii i Norwegii

Brytyjski F-35B, wizja artysty. – fot. Lockheed Martin
Brytyjski F-35B, wizja artysty. – fot. Lockheed Martin

Wielka Brytania ma podjąć jesienią decyzję o nabyciu dalszych 14 maszyn F-35, natomiast Norweski parlament dał zielone światło dla zakupie pierwszych maszyn tego typu.Podczas trwającego właśnie Paryskiego Salonu Lotniczego pojawiają się informacje na temat kolejnych lukratywnych kontraktów. Jak donoszą media, trwają już prace nad sfinalizowaniem procedury pozyskiwania funduszy na 14 brytyjskich F-35B. Wraz z trzema dostarczonymi egzemplarzami samolotów, mają one stanowić skład pierwszej brytyjskiej eskadry, która w 2020 roku mogłaby osiągnąć pełną zdolność bojową.

Więcej: US Navy obniża koszty eksploatacji F-35B

Pierwsi brytyjscy piloci, reprezentujący zarówno Lotnictwo Floty jak i RAF, szkolą się już od kwietnia tego roku na Florydzie, wraz z pilotami Marine Fighter Attack Training Squadron 501, jednostki sformowanej w 2010 roku, aby wprowadzić F-35B do służby w US Marines. Przy okazji lotów trwają też prace nad opracowaniem procedur i oszacowaniem kosztów eksploatacji tych samolotów dla RAF i Royal Navy.

Więcej: Pierwszy pionowy start samolotu F-35B

Prócz Brytyjczyków zainteresowanie F-35, ale w wersji konwencjonalnej, wyraziła również Norwegia. Tamtejszy parlament właśnie zaaprobował zakup kolejnych 6 maszyn tego typu przez norweskie lotnictwo wojskowe. Mimo że oficjalnej umowy jeszcze nie podpisano, to najprawdopodobniej stanie się to przed końcem roku, z planowaną dostawą w 2019 roku. Ambitne plany Norweskich Sił Powietrznych obejmują w sumie zakup 52 samolotów F-35 Joint Strike Fighter. Oczywiście wliczając w to 4 zakupione już maszyny, na których od 2016 roku mają się szkolić pierwsi norwescy piloci.

(JS)

Komentarze