Reklama

Siły zbrojne

Paris Air Show 2015: MBDA głównym wykonawcą MEADS

Radar MFCR, jaki brany jest pod uwagę w procesie Analizy Alternatyw w zakresie modernizacji Patriot. Fot. MEADS.
Radar MFCR, jaki brany jest pod uwagę w procesie Analizy Alternatyw w zakresie modernizacji Patriot. Fot. MEADS.

Podczas Paris Air Show 2015 przedstawiciele MBDA poinformowali, że europejski koncern będzie głównym wykonawcą programu zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MEADS, jaki trafi na wyposażenie sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

W trakcie pokazów lotniczych ujawniono iż głównym wykonawcą systemu MEADS, który został opracowany wspólnie przez przemysł zbrojeniowy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Włoch stanie się europejska spółka MBDA. Ma to związek z decyzją władz w Berlinie o pozyskaniu zestawów tego typu dla Bundeswehry, w celu zastąpienia systemów Patriot. 

System MEADS będzie budowany nie tylko z myślą o wprowadzeniu na wyposażenie sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec, ale także innych użytkowników. Jak informowano na łamach Defence24.pl, komponenty Medium Extended Air Defense System, w tym radar kierowania ogniem MFCR oraz wyrzutnia mobilna są brane pod uwagę w Analizie Alternatyw w zakresie modernizacji zestawów Patriot, należących do US Army. Omawiany proces ma się zakończyć jeszcze w bieżącym roku, a kontrakt na realizację prac może zostać podpisany w 2018 roku.

Z kolei wcześniej w świetle decyzji o pozyskaniu MEADS przez Republikę Federalną Niemiec agencja Reuters informowała, że na zakup zestawów tego typu mogą się zdecydować także Holandia (prowadząca ścisłą współpracę wojskową z Bundeswehrą) oraz Włochy (z ich udziałem realizowano prace rozwojowe w zakresie systemu MEADS). Ostateczne decyzje dotyczące dokładnego podziału pracy przy dalszej realizacji Medium Extended Air Defense System po wyborze systemu przez Berlin wciąż nie zostały jednak podjęte.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. kobuz

    Prototyp ten jest ukończony na dziś dzień w 85%, a prace badawczo - rozwojowe pochłonęły Pani van der Leyen (minister obrony BRD) w ARD wywiadzie podala, ze system MEADS jest co prawda nie ukonczony i kosztowac ma nastepne 4 Mrd €, ale Niemcy sa w tym programie udzialowcami. Miedzy innymi opozycja zarzucila jej niefrasobliwosc przy wydawaniu pieniedzy podatnika. Podano tu polski przyklad kupna Patriota (bez zbednych dodatkowych kosztow). Jjej odpowiedz byla jasna. Niemcy juz we wczesniejszych pracach rozwojowych nowego europejskiego sytemu braly udzial wydaly duzo piedniedzy.

    1. AndyP

      ???? Jak sobie wyobrażasz zakup Patriota NG-PL bez dodatkowych kosztów??? Przecież cały ten system powstanie za nasze pieniądze i prawdopodobnie tylko dla nas... To są własnie dodatkowe koszty - nasza kasa a własność intelektualna i zyski Raytheona.

  2. Sejsmo

    Nie piszcie proszę po raz kolejny, że MFCR to alternatywny radar dla Patriota NG. Cały bowiem MEADS był rozpatrywany jako studium alternatywnego rozwiązania dla Patriota. Mimo jego zalet, system ten ma ograniczenia, które spowodowały, że Amerykanie nie zdecydowali się wprowadzić go na wyposażenie jako następcę Patriota.

    1. antyoszołom

      Każdy system ma ograniczenia, ale MEADS pod każdym względem mniejsze od Patriota. USA nie zdecydowały się też wprowadzić IRIS-T czy Meteora, choć są zdecydowanie lepsze od amerykańskich odpowiedników. To że czegoś USA nie chce wprowadzać nie znaczy, że jest gorsze. Najczęściej po prostu jest zagraniczne (przykład: latająca cysterna Airbusa, która w amerykańskich testach wypadła lepiej od Boeinga a USA i tak wybrały tego ostatniego). Nie wiem tylko czemu Polska łyka każde g... tylko dlatego że jest z USA.

  3. Alfons

    Prace badawczo - rozwojowe nad rozszerzonym rakietowym systemem OPL średniego zasięgu międzynarodowe konsorcjum MEADS zrealizowało w latach 2005 - 2014, gdzie owocem tych prac jest gotowy prototyp systemu rakietowego, a który przeszedł serie ostrych, wymagających strzelań i otrzymał pozytywne oceny i certyfikacje.Prototyp ten jest ukończony na dziś dzień w 85%, a prace badawczo - rozwojowe pochłonęły jak dotąd ponad 4 mld $. USA w ramach konsorcjum MEADS sfinansowało w większości owe prace pomimo, iż Pentagon wycofał się w 2011 r. z finansowania tego programu.Niemcy wyłożą od 4,5 - 5 mld euro, aby ostatecznie dopracować, sfinalizować i wdrożyć rakietowy system OPL średniego zasięgu MEADS.Firma MBDA i amerykański Lockheed Martin zrealizują to przedsięwzięcie.Amerykanie będą odpowiedzialni za terminową realizacje wszystkich etapów produkcji od strony technicznej i logistycznej.Szczegóły, kto i co będzie produkował są ustalone, ale na tym etapie realizacji planów umowy, to konsorcjum MEADS nie będzie wtajemniczało opinii publicznej państw zainteresowanych.Osobiście uważam, że program MEADS zakończy się sukcesem, a opinie krytyczne w Republice Federalnej Niemiec, na temat tego programu są mi znane od wielu miesięcy.Ponadto Niemcy podjęły dobrą i słuszną decyzje, gdyż i tak posiadają aż 14 zestawów rakietowego systemu OPL średniego zasięgu PATRIOT, a które to od lutego 2013 r. zostały wszystkie zmodernizowane przez niemiecki sektor zbrojeniowy do najnowszej konfiguracji na dziś dzień, czyli do PAC - 3.Niemcy nadal je unowocześniają, bo jako kraj partnerski i użytkownik systemu PATRIOT mają pełny dostęp do najnowszego pakietu modernizacyjnego, a z którego zwyczajnie dziś korzystają, choć nie za darmo.Natomiast system PATRIOT pozostanie w służbie Luftwaffe do 2025 r. włącznie.Firma Raytheon zaproponowała RFN szybką i stosunkowo tanią modernizacje ich zestawów PATRIOT, ale Niemcy przeprowadziły niezależne badania, ekspertyzy i postawili na nowy produkt.Szanuje decyzje Berlina, bo jest racjonalna i perspektywiczna, a Warszawa dotąd nie ma nic poza mglistymi wizjami i planami.Różnica jest tutaj kolosalna na dziś dzień i na jutro także.Umeblujmy najpierw własne mieszkanie, a dopiero potem oceniajmy krytycznie decyzje Berlina.

  4. gazek

    MEADS używa 2 radarów. Jeden wczesnego ostrzegania, a drugi jest do naprowadzania efektorów. To samo podejście można by zastosować w SAMP/T. Dodać radar. W zależności od radaru i jego zasięgu wystarczą 1 lub 2 radary na całe nasze terytorium. Można też wybrać droższe rozwiązanie i dodać taki radar do każdej baterii. Nie ma alternawy wobec obrotowych radarów naprowadzania efektorów, bo trzeba by było 3 anten ścianowych, żeby zapewnić 360 pokrycia. Wiec albo 360 stopni pokrycia albo antena scianowa. Nie można mieć obu fukcjonalności! Trzy anteny ścianowe podniosły koszty na tyle znacząco, że nie miałoby to sensu ekonomicznego. Do tego dochodzi jeszcze kwestia kierunkowych wyrzutni systemu Patriot, co jest dodatkowym problemem dla prowadzenia ognia w 360 stopniach. Jedynym system gotowym do zakupu na dzisiaj jest SAMP/T i stary Patriot.

  5. Sejsmo

    Obracająca się antena to ogromne ograniczenie dla systemu o tym zasięgu. W przypadku anteny radaru obracającej się, jak w MEADS, nawet gdyby robiła to 20 razy na minutę, to pomiędzy poszczególnymi "oświetleniami" celu iskander przelatuje niemal 7km, w trybie standardowym (10/min.) - niemal 14km, a mówimy tu o precyzyjnym naprowadzaniu rakiet na wiele tym podobnych celów. Mowa tu o realnym zagrożeniu a nie testach MEADS w USA z wykorzystaniem jednego pocisku samosterującego i starej rakiety balistycznej prawie połowę wolniejszej od Iskandera.

    1. RR

      Racja, ale dzięki sieciocentryczności de facto stacja radarów baterii wręcz lepiej, żeby nie zdradzała swego położenia, o ile to nie jest konieczne. Dane mogą być pozyskiwane z wielu źródeł, w tym pasywnych, w tym dalekiego zasięgu.

  6. Oj

    HAHAHA producentem MEADS będzie MBDA i za "chwilę" okaże się,że efektorem zostanie Aster 30 o czym niedawno wspomniałem + do tego IRIS-T. Jest jeszcze czas by zrezygnować z Patriota który ostatecznie pogrąży polaków ( technicznie i finansowo ).....

    1. KrzysztofO

      Slyszales o planach rozmieszczenia Amerykanskiego ciezkiego sprzetu w Polsce? Niema juz odwrotu od patriota.

    2. Rafał

      Aster 30 ma być argumentem ZA MEADSem? Chyba w jakimś alternatywnym wszechświecie żyjesz. Powyższa informacja jest dowodem na to, że MEADS może się okazać zbieraniną różnych technologii i kolejną studnią do topienia kasy (co przewidują niemieckie media), a nie systemem, który może być w rozsądnym czasie i budżecie operacyjny. Może się jeszcze skończyć tak, że Amerykanie wezmą kilka dobrych elementów z MEADS i zmodernizują nawet te stare wersje Patriotów, a MEASD będzie tylko na papierze jeszcze przez dekadę.

    3. RR

      Podstawowym efektorem do zwalczania rakiet balistycznych jest PAC3 MSE. Ta rakieta to trzon Patriota i MEADS. Aster 30 może być zastępcą PAC2 do celów aerodynamicznych. Po za tym umowa jest między rządem PL i USA, jeśli (a sporo na to wskazuje) USA zdecydują o połączeniu elementów z MEADS w Patriot NG, to gdzie tutaj widzisz jakiś problem? Ja widzę przed wszystim zysk. System zarządzania obroną nie tworzy Raytheon, więc jeśli rząd USA stwierdzi po analizach, że bateria, czy radar ma być z MEADS, to Patrioty NG będą miały taką wyrzutnię.

  7. zxxc

    Jeśli projekt MBDA zaczyna zlewać się z projektem MEADS, to może za 3 lata okaże się że nowy Patriot też będzie mutacją jednego wspólnego systemu, różniącego się od niemieckiego czy francuskiego drobnymi elementami.

Reklama