Reklama

Siły zbrojne

Ostre strzelanie przeciwrakietowej "tarczy" dla Europy. Pierwszy raz w historii

Fot. MDA
Fot. MDA

Amerykanie przeprowadzili pierwszy w historii test naziemnego systemu przeciwrakietowego Aegis Ashore, obejmujący całą sekwencję strzelania. Zestaw tego typu, wraz z pociskami Standard SM-3 Block IB jakich użyto w czasie próby, zostanie rozlokowany w Polsce i w Rumunii.

Zakres testu obejmował przeprowadzenie sekwencji zwalczania celu o parametrach pocisku balistycznego średniego zasięgu, przy pomocy rakiety Standard SM-3 Block IB. Najpierw cel został zrzucony z samolotu transportowego C-17 na południowy zachód od Hawajów. W trakcie lotu został wykryty przez radar AN/TPY-2, pracujący w trybie wczesnego wykrywania.

Następnie dane o celu przekazano za pomocą dowodzenia i zarządzania obroną przeciwrakietową (C2BMC) do zestawu Aegis Ashore. Radar AN/SPY-1, stanowiący część systemu wykrył i śledził cel, po czym wypracowano dane do strzelania. Następnie odpalono pocisk przeciwrakietowy Standard SM-3 Block IB Threat Upgrade, który zniszczył cel energią kinetyczną w wyniku bezpośredniego trafienia.

Głównym celem próby było sprawdzenie funkcjonowania zestawu Aegis Ashore, czyli naziemnego wariantu systemu Aegis w ramach architektury obrony przeciwrakietowej. Przeprowadzony przez Missile Defense Agency we współdziałaniu z innymi służbami rządowymi USA test przebiegł pomyślnie, co otwiera drogę do osiągnięcia zdolności bojowej przez instalację, która będzie rozmieszczona w Rumunii. Wcześniej planowano, że „rumuński” system Aegis Ashore będzie gotowy do działań operacyjnych jeszcze w tym roku.

Zestaw w bazie Deveselu, dysponujący Aegis BMD w wersji 5.0 powstaje jako element realizacji drugiej fazy programu European Phased Adaptive Approach, czyli budowy systemu obrony przeciwrakietowej dla Starego Kontynentu w ramach NATO. Trzeci etap projektu obejmuje m.in. rozmieszczenie w Redzikowie zestawu Aegis Ashore w odmianie Aegis BMD 5.1, z pociskami Standard SM-3 Block IB oraz nowszymi Standard SM-3 Block IIA. Jak wiadomo, instalacje przeciwrakietowe w Polsce mają być gotowe do działań nie później, niż w 2018 roku.

Czytaj więcej: Test pocisku przeciwrakietowego SM-3 Block IIA. "Będą rozlokowane w Polsce"

Głównym zadaniem systemu obrony przeciwrakietowej, budowanego w ramach EPAA i obejmującego również okręty nawodne jest ochrona obszaru Europy przed pociskami balistycznymi średniego zasięgu, odpalonymi z Bliskiego Wschodu. Aegis Ashore składa się z radaru wykrywania i śledzenia celów AN/SPY-1, wyrzutni pocisków przeciwrakietowych Standard SM-3 oraz elementów systemu dowodzenia i zarządzania walką.

Omawiana próba jest istotnym krokiem naprzód w budowie naziemnych instalacji przeciwrakietowych w Europie. Po raz pierwszy bowiem przeprowadzono pełną sekwencję strzelania (od wykrycia celu do jego porażenia z pomocą pocisku przeciwrakietowego) z wykorzystaniem naziemnej instalacji Aegis Ashore. Ponadto, w ramach testu sprawdzono zdolności pocisku Standard SM-3 Block IB w odmianie Threat Upgrade. Podczas poprzedniej próby, która miała miejsce na przełomie października i listopada zmodyfikowana rakieta Standard SM-3 Block IB nie zdołała przechwycić celu.

Standardowe pociski SM-3 Block IB były już wcześniej z powodzeniem testowane, zostały też operacyjnie rozmieszczone na okrętach należących do US Navy.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Krzysiek

    Problem jest inny Panowie nadal w razie czego będą strącać nad Polską i tu pies jest pogrzebany.

  2. zLoad

    No i bardzo dobrze. Dostalismy CZAS. Teraz zablokowac wszystkie przetargiu , zbudowac zaawansowana infrastrukture, osrodki przemyslowe do budowy uzbrojenia i przyspieszyc rozwoj naszych technologii.

  3. pisar

    w nazwie Standard SM-3 Block IB jest blad gdyz camo SM znaczy STANDARD MISSLE

  4. MW80

    Nie będę się upierał, bo nie śledzę sprawy na bieżąco ale coś kiedyś czytałem, że w Polsce mają być rozmieszczone pociski SM-3 Block IIA. A SM-3 Block IB są aktualnie rozmieszczane w Rumunii. Amerykanie rozważają późniejszą wymianę części (lub w miarę możliwości wszystkich) pocisków "rumuńskich" na nowszą wersję SM-3 Block IIA. Ale w Polsce SM-3 Block IB nie miały być rozmieszczane. Chyba, że coś się zmieniło.

    1. Senkju

      Prawdopodobnie w Redzikowie w ramach systemu Aegis Ashore zainstalowane zostaną także SM-3 Block IB. Block IIA jest szybszy i ma większy zasięg przez co jest bardziej odpowiedni do przechwytywania pocisków balistycznych ICBM atakujących Stany Zjednoczone. Do osłony naszej części Europy wystarczy tańszy Block IB. Republikanie z Izby Reprezentanów domagają się instalacji w Redzikowie także systemów przeznaczonych do obrony przeciwlotniczej i przeciwko rakietom manewrującym w odpowiedzi na groźby Putina ataku na instalacje Aegis Ashore w razie kryzysu. Mowa o pociskach SM-6 lub SM-2, ale co z tego wyniknie czas pokaże.

Reklama