Reklama

Siły zbrojne

ORP Sokół wybiera się w ostatnią podróż [HARMONOGRAM]

Okręt-muzeum ORP Sokół po zakończeniu prac przygotowawczych w PGZ Stocznia Wojenna.
Okręt-muzeum ORP Sokół po zakończeniu prac przygotowawczych w PGZ Stocznia Wojenna.
Autor. Muzeum MW

W piątek okręt-muzeum ORP Sokół rozpocznie swoją ostatnią podróż. W ciągu kilku kolejnych dni zostanie przetransportowany z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni na teren Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Reklama

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni opublikowało już wstępny i orientacyjny harmonogram transportu.

Reklama

PLANOWANY HARMONOGRAM

• 16.11. czwartek – ok. godz. 9.00: ORP Błyskawica odholowana zostanie zwalniając miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim i skieruje się na czas operacji transportu do Portu Wojennego na Oksywiu.

Reklama

• 17.11. piątek – na terenie PGZ Stoczni Wojennej w godz. rannych rozpocznie się przemieszczenie „Sokoła” na specjalny ponton TRD-Voyager (60×20 m) umieszczony na podnośniku Synchrolift; po zakończeniu załadunku ponton z zamocowanym „Sokołem” przeholowany zostanie do nabrzeża technicznego (na terenie gdyńskiego portu) gdzie okręt przygotowany zostanie do wyładunku.

• 19-20.11. niedziela/poniedziałek – w zależności od warunków – przejście pontonu z „Sokołem” do Nabrzeża Pomorskiego.

• 20-22.11. poniedziałek/wtorek – przygotowanie do przemieszczenia okrętu z pontonu na podstawione na nabrzeżu wieloosiowe platformy transportowe SPMT.

• 22-23.11. wtorek/środa – transport drogowy okrętu na platformach SPMT zakończony dojazdem do niecki ekspozycyjnej; przygotowanie okrętu do operacji przesuwania na miejsce docelowe.

• 24.11. czwartek – posadowienie „Sokoła” w niecce ekspozycyjnej.

Powyższy harmonogram może ulec pewnym zmianom, gdyż na przebieg skomplikowanej operacji wpływa splot szeregu czynników technicznych, organizacyjnych. Plan, co niezwykle ważne, uzależniony jest od warunków pogodowych. Operację transportową realizują wyłonione w przetargu firmy – TREND Projekt Sp. z .o.o i Poleko Budownictwo Sp. z o.o. Wielkiego wsparcia udziela 3. Flotylla Okrętów MW RP.

8 czerwca 2018 roku wycofano ze służby okręt podwodny ORP Sokół (294). Już przed tą smutną uroczystością Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęło starania o przejęcie okrętu i udostępnienie go do zwiedzania. Jako, że był to okręt bojowy musiały zostać przeprowadzone niezbędne procedury. 11 października 2019 roku wiceminister obrony narodowej zatwierdził ogłoszenie naboru wniosków o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego nr 4/2019/WWzS. Zgodnie z nim chętni mogli wnioskować właśnie o nieodpłatne przekazanie ORP Sokół. Jego wartość księgową oceniono na 755.856,37 zł. Wnioski można było składać do 22 listopada. Oczywiście wniosek taki został złożony przez Muzeum Marynarki Wojennej i został on pozytywnie zaakceptowany przez MON.

Okręt-muzeum ORP Sokół w chwili rozpoczęcia prac przygotowawczych w PGZ Stocznia Wojenna.
Okręt-muzeum ORP Sokół w chwili rozpoczęcia prac przygotowawczych w PGZ Stocznia Wojenna.
Autor. Muzeum MW
Okręt-muzeum ORP Sokół w trakcie prac przygotowawczych w PGZ Stocznia Wojenna.
Okręt-muzeum ORP Sokół w trakcie prac przygotowawczych w PGZ Stocznia Wojenna.
Autor. Muzeum MW

Formalne podpisanie umowy przekazania okrętu przez Komendę Portu Wojennego Gdynia, a przejęcia przez  Muzeum Marynarki Wojennej nastąpiło 28 lipca 2020 roku, a dzień później muzeum zawarło umowę z PGZ Stocznią Wojenną na wyciagnięcie okrętu na ląd, umycie go i zabezpieczenie przygotowujące okręt do prac adaptacyjnych.

Następna umowa dotycząca przystosowania okrętu do celów muzealnych również została zawarta z PGZ Stocznia Wojenna. Poszczególne etapy prac przystosowawczych przeprowadzano w stoczni w ścisłym uzgodnieniu i pod nadzorem pracowników Muzeum Marynarki Wojennej. Miedzy innymi dokonano całkowitej konserwacji powierzchni zewnętrznych okrętu, łącznie z końcowym malowaniem. Wypolerowano śrubę napędową. Wewnątrz wykonano prace w zakresie udrożnienia i wyposażenia ścieżki zwiedzania okrętu od węzła wejściowego na dziobie do węzła wyjściowego na rufie. Wyeksponowano również zewnętrzny osprzęt charakterystyczny dla okrętu podwodnego. Wykonano model torpedy z układem wsuwania i wysuwania torpedy na zewnątrz, przy użyciu systemu cięgien ograniczających ruch do uzgodnionych pozycji. Również wysunięto i zakonserwowano zewnętrzny osprzęt czyli radar, antenę, peryskop, chrapy i lampy sygnalizacyjne. Samo ich wsuwanie i wysuwanie odbywa się za pomocą zewnętrznego agregatu hydraulicznego.

Kolejnym krokiem było wykonanie prac budowalno-przygotowawczych na terenie Muzeum, wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Wykonała je firma Budomex Trójmiasto Sp. z o.o. (za 1405 tys. zł brutto). Po zakończeniu prac Muzeum ogłosiło przetarg na przetransportowanie okrętu z terenu stoczni na teren Muzeum oraz posadowienie go na przygotowanej pozycji wystawienniczej. Całość transportu została podzielona na dwa etapy. Etap wodny realizuje firma Trend Projekt Sp. z o.o. Sp. komandytowa (za 953 tys. zł brutto), a etap lądowy firma Poleko Budownictwo Sp. z o.o. (za 1998 tys. zł brutto).

Niewątpliwie sama operacja transportu okrętu podwodnego będzie trudna i skomplikowana. Z drugiej strony na pewno będzie bardzo widowiskowa i przyciągnie tysiące obserwujących. Wśród nich będzie też Defence24.pl.

Grafika przedstawiająca planowane usytuowanie ORP Sokół w Muzeum Marynarki Wojennej, wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego.
Grafika przedstawiająca planowane usytuowanie ORP Sokół w Muzeum Marynarki Wojennej, wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego.
Autor. Muzeum Marynarki Wojennej
Reklama

Komentarze (2)

 1. MiP

  I to byłoby na tyle jeśli chodzi o polski dywizjon okrętów podwodnych,pisowcy mimo szumnych zapowiedzi nie wybrali następców przez 8 lat.

  1. Franek Dolas

   Teraz peowcy zacznà 9 rok rządów więc możemy spodziewać się że OP kupią?

  2. Był czas_3 dekady

   Teraz POwcy uwalą programy zakupowe dla armii, a potrzeby Marynarki Wojennej tym bardziej.

 2. rwd

  Bardzo dobry finał, szkoda tylko że nie pod dachem ale dobre i to.

Reklama