Siły zbrojne

Opracowano nowe baterie na potrzeby amerykańskiego żołnierza przyszłości

US Army opracowała poręczną baterię CWB dla urządzeń elektronicznych przenoszonych przez każdego żołnierza – fot. US Army
US Army opracowała poręczną baterię CWB dla urządzeń elektronicznych przenoszonych przez każdego żołnierza – fot. US Army

Amerykańskie wojska lądowe opracowały nową i poręczną baterię zasilającą wszystkie przenoszone obecnie przez żołnierzy urządzenia elektroniczne.



Działania sieciocentryczne oraz programy dotyczące wyposażenia „żołnierza przyszłości” są związane z wykorzystywaniem przez żołnierzy coraz większej ilości urządzeń elektronicznych. Już obecnie używają oni nie tylko systemów łączności, ale również różnego typu urządzeń obserwacji wzrokowej, systemu GPS, palmtopów taktycznych, celowników noktowizyjnych i termowizyjnych itd.

Zobacz także- Rosja: system wyposażenia żołnierza przyszłości później niż planowano

Amerykańskie wojska lądowe opracowały wygodną, dopasowaną baterię CWB (Conformal Wearable Battery), którą łatwo montuje się w żołnierskim ekwipunku, przy znacznym poprawieniu zasilanie przenoszonych urządzeń elektronicznych. To duży postęp biorąc pod uwagę, że poprzednie baterie były najczęściej prostopadłościenne i zajmowały dużo miejsca.

Podkreśla się, że standardowe baterie wykorzystywane przez US Army: BA-2590 i BA-5590 były z założenia przeznaczone dla dużych urządzeń łączności i powinny być pakowane do specjalnych pojemników na baterie a nie podwieszane na wyposażeniu osobistym żołnierza do zasilania jego własnej „elektroniki”. Natomiast CWB doskonale nadają się do montażu np. w kieszeniach kamizelki kuloodpornej.

Czytaj również: Tytan Polski Żołnierz Przyszłości będzie konkurował z najlepszymi zachodnimi systemami.To efekt współdziałania polskiego przemysłu obronnego

Prace nad CWB trwają od 2008 roku i zakończyły się opracowaniem sześciu prototypów. Celem jest zbudowanie baterii mniejszej, lżejszej, tańszej, działającej dłużej i zasilającej wszystkie urządzenia. Postawiono sobie zadanie by z taką baterią żołnierz mógł działać minimum przez 72 godziny.

Takie prace niestety będziemy musieli przeprowadzić również w Polsce realizując nasz program żołnierza przyszłości.

(MD)

Komentarze (1)

  1. rs

    zasilanie może być rozwiązane poprzez http://www.sfc-defense.com/page/portable-power