Reklama

Siły zbrojne

Opozycja chce kontroli NIK ws. F-35

Fot. USAF
Fot. USAF

Koalicja Obywatelska złoży wniosek do NIK o pilną kontrolę zapowiadanego przez MON zakupu od USA samolotów bojowych piątej generacji F-35 - poinformował PAP Czesław Mroczek (KO), wiceszef sejmowej komisji obrony. Szef komisji obrony Michał Jach (PiS) broni decyzji resortu.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w piątek w Dęblinie podpisana zostanie umowa zakupu 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla sił powietrznych. Podał też kwotę jaką Polska ma zapłacić za samoloty - 4,6 mld dolarów. Informacje te przedstawił w poniedziałek na Twitterze.

Poseł Mroczek w rozmowie z PAP zapowiedział, że Koalicja Obywatelska złoży do NIK wniosek o kontrolę tego zakupu w trybie pilnym. Jednocześnie przypomniał, że opozycja zabiegała o uzyskanie informacji o planowanym przez resort obrony zakupie. Tak było m.in. na ostatnim niejawnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony, które odbyło się w minioną środę.

Podczas tego posiedzenia wiceszef resortu obrony Wojciech Skurkiewicz przedstawił posłom informacje dotyczące Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. Posłowie opozycji zwrócili się wtedy do niego, by przedstawił też informację dotyczące zakupu samolotów F-35. Chcieli się dowiedzieć w jaki sposób MON dokonał wyboru samolotów, które chce kupić. Informacja taka nie została im jednak przedstawiona. Zdaniem Mroczka przedstawienie takiej informacji zablokowała większość posłów PiS zasiadających w komisji.

Jest to największy kontrakt zbrojeniowy, a my mamy zero informacji na temat tego zakupu. Dlatego taka kontrola jest niezbędna, żebyśmy mogli pozyskać na ten temat jakieś informacje. Chcemy poznać, jakie były przesłanki tej decyzji i czy z formalnego punktu widzenia przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury poprzedzające zakup. Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna, analiza rynku, sprawdzenie jaka jest dostępność potrzebnych nam samolotów i jak doszło do wyboru samolotu, który Polska zakupi

Czesław Mroczek, poseł KO

Szef komisji obrony pytany o tę kwestię ocenił, że "można oczekiwać, żeby posłowie mogli w tej sprawie więcej wiedzieć". Przyznał również, że opozycja występowała o taką informację. Jak wyjaśnił, nie otrzymała jej, bo podczas obrad część posłów opuściła salę, przez co komisja nie miała kworum i "skończyła posiedzenie". Jach podkreślił też, że uważa decyzję resortu obrony w sprawie wyboru amerykańskiego samolotu za uzasadnioną.

Mamy już samolot czwartej generacji i kupno kolejnych maszyn tej samej generacji, o niewiele większych zdolnościach niż mają samoloty F-16, które mamy, nie ma sensu. Jeżeli chcemy kupić nowoczesny samolot, a potrzebny nam jest taki, to w tej chwili możemy kupić tylko jednej samolot, jest to F-35

Michał Jach, szef komisji obrony PiS

Zapytany o zapowiedź wniosku KO do NIK o kontrolę procedur zakupu samolotów F-35 Jach odpowiedział: "Takie jest prawo opozycji".Także przedstawiciele innych formacji opozycyjnych zwracają uwagę na brak informacji ze strony MON dotyczących zakupu. Paweł Szramka (PSL-Kukiz15), wiceszef komisji obrony, ocenił w rozmowie z PAP, że jest "skrajnie niepoważne", że sejmowa komisja obrony narodowej nie otrzymała "żadnych informacji" na temat tego zakupu, co oznacza, że jest on podejmowany bez konsultacji z Sejmem.

Zakup ten wygląda jak kaprys ministra, czy prezydenta, bo będzie można się pochwalić ultranowoczesnym sprzętem. Nikt nie zadał sobie jednak pytania, czy to jest sprzęt optymalny dla nas na chwilę obecną. Nie było żadnego przetargu a koszty tego zakupu są ogromne

Paweł Szramka, poseł PSL-Kukiz'15

Także Szramka twierdzi, że przedstawienie informacji o zakupie samolotów podczas ostatniego posiedzenia komisji zablokowała większość PiS-owska. Andrzej Rozenek (Lewica), wiceszef komisji obrony, ocenił, że to jest "bardzo złe", że sejmowa komisja nie ma żadnej kontroli "nad tym co robi minister obrony". "Wielu fachowców uważa, że jest to zakup nietrafiony, a nasza rola kontrolna (Sejmu - PAP) została ograniczona do zera. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz odmówił udzielenia jakiejkolwiek informacji" - stwierdził poseł zapytany przez PAP. Sfinalizowanie umowy na F-35 do końca stycznia MON zadeklarowało pod koniec ubiegłego roku. W maju 2019 Polska wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie 32 samolotów.

Według deklaracji złożonych w ubiegłym roku przez producenta F-35 – koncernu Lockheed Martin – pierwsze samoloty dla Polski mogłyby zostać dostarczone w 2024 r., pozostając początkowo w USA, gdzie służyłyby do szkolenia pilotów i personelu naziemnego. Dwa lata później F-35 miałyby wejść do służby w Polsce. Amerykańsko koncern zapowiadał obniżanie cen samolotów i kosztów jego eksploatacji; cena godziny lotu – obecnie ok. 44 tys. USD - ma zostać zredukowana do 25 tys. dolarów.

image
Fot. USMC

Plan modernizacji technicznej na lata 2021-35 oprócz zakupu samolotu bojowego piątej generacji (program Harpia) zakłada uzupełnienie go bezzałogowymi systemami wypełniającymi zadania rozpoznawcze i bojowe. Jednym z ostatnich nabywców samolotu F-35 jest Belgia, która zamówiła 34 takie maszyny za kwotę 4,25 mld dolarów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (40)

 1. ppor

  Brawo!, wydanie 20 Miliardów zł bez rzeczowej analizy to naprawdę WYCZYN i szczyt wiadomo czego

 2. R

  44 tys. USD za godzine loty przeciez eksperd Davien mowil co innego.

  1. Cena ma spaść do

  2. czytelnik D24

   Zanim go nabędziemy to cena za godzinę lotu spadnie o połowę.

  3. Davien

   Nie o połowe ale do 33-34 tys usd za godz lotu czyli mnie więcej tyle ile teraz kosztuje F-16V.( 32 tys usd za godzine)

 3. Covax

  Himars, Biedaholki ( MSWiA + Grom ) vipoloty, F35 i mój ulubieniec Javelin bez przetargu bez cienia konkurencji ...brawo....

  1. Muniek

   Mi sie za to podobaja zakupu helikopterów, radarów pola walki, jaki BSP. O mniejszych tematach nie bede mówił, bo jeszcze ktos z Inspektoratu sobie przypomni i trzeba będzie cos z tym zrobic :)

  2. BM21, Mi8, Tupolewy, Su22 i malutka lepsze

  3. Covax

   rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy Przetarg: sposób wyboru wykonawcy usługi lub produktu, polegający na wyborze najkorzystniejszej dla zamawiającego oferty.

 4. dawo

  UWAGA!! W ramach zakupu samolotów F/A-35A, mamy otrzymać 32 samoloty F/A-16C/D wycofane z USAF. Będziemy musieli zapłacić za ich remont, i ewentualną modernizację.

  1. Kimi

   Gdzie to wyczytałes?

 5. Janusz lotnictwa

  My że szwagrem Pioterem jak kupowalim Passata to łazilim po giełdzie i nosem krecilim że przebieg duży, że tam na końcu taniej po lewej taniej mają że w silniki stuka. Potem poszlimy do tego na końcu po lewej i narzekalim że głośno silnik klekoce, że przebieg duży i na początku po prawej tanim mają. I tak my który tysiąc urwalim, Jak by my tak nie robili to by baba( CBA/ABW) żyć nie dała

  1. Muniek

   Kupił nie kupił pohandlować można :) Tak mówił mi frzyjer z pod piaseczna... :)

  2. Kol

   Haha! Samo zycie

 6. Analityk inż MAZUR

  Myślę że to z dużej chmury mały deszcz. W US mówią że ten myśliwiec wygląda jak zdechła kaczka, coś z nazwą jak przezwisko A-10, parametry dużo gorsze jak F 16, a cena jak 3*F 16, a F-16 właśnie obchodzi 33 urodziny, lata Hrystusowe. I obawiają się że F 35 może nie wejść do eksploatacji w USA w 2023 roku. No ale to Siły Zbrojne Armii USA tak w kuluarach mówią. A na czym Oni się znają, prawda? Kto jak nie my kupimy?

  1. luk

   Skąd masz te "kuluarowe" informacje? Na marginesie, "HRYSTUSOWE" ? Serio? Po takich babolach mało kto będzie inż Mazura brał na poważnie

  2. Pjoter

   Dzwonic do Bereszynskiego cos z tym zrobi

  3. Xorer

   Google słabo z rosyjskiego tłumaczy?

 7. beryl

  Znowu podlizujemy się jankesom. Samolot został wybrany bez fazy koncepcyjnej nie zapytano armii jaki samolot rzeczywiście potrzebuje. Także nie było przetargu chociażby prowizorycznego, który mógłby obniżyć cenę samolotu. Popatrzmy jak kupują samoloty FINOWIE. Tam każdy producent zaproszony do przetargu musi dostarczyć samolot na serie testów.

  1. Erwin

   Chłopie, my nie mamy czasu. Finowie mają samoloty które bez żadnych nakładów finansowych mogą latać do 2030, a nasze powinny iść na złom w 2014 roku, ale Pan Siemoniak dokonał czego wspaniałego: za pomocą podpisu przedłużył ich resursy o 10 lat. Głupi Grecy, Belgowie, Portugalczycy i Amerykanie, żeby wydłużyć żywot samolotu o 15 lat stosują jakieś MLU i jakieś inne one direction za miliardy dolców, a tu cyk 10 lat za 1 podpis

  2. ryba

   cuda za czasów PO odajmy jeszcze do tego Ślązaka 15 lat w budowie ( czyli zanim go zbuowali powinien zakończyć już swoja wieloletnią służbę) PO przez lata udawadniała nam że jestesmy nieudacznikami europy

  3. pragmatyk

   Jak ministrami obrony zostają w Polsce ludzie ,ktorzy wojsko widzieli tylko na defiladach ,to takie efekty pózniej.Gdyby nie Irak i Afganistan ,to aż strach mysleć o wartości naszej armii ,rządy solidarnościowe myslały tak o wojsku jak PiS o wyrzuconych dowódcach przez Macierewicza ,a pózniej ktoś się dziwi,ze niby Wojsko jest ,ale własciwie to go niema.

 8. Lukas

  Zastanówmy się ile samolotów dla wojska kupił rząd PO za 8 lat a ile PIS za niecałe 5. PO: 8szt - M346 master, 5szt - W-3VIP, 8szt PZL M28 21szt PiS: 8szt - M346 master, 4szt S-70i Blackhawk, 4szt AW101, 3szt B737, 2szt Gulfstrem, 32szt F35 53szt Poprawcie mnie jeśli się mylę Podobnie sprawa ma się z kontraktami na sprzęt pancerny za PiSu: 96szt Krabów, 82szt Raków, 77szt Popradów i wiele innych umów. Wyraźnie widać że rząd PO nie był zdolny do podejmowania poważnych decyzji modernizacyjnych.

  1. ultraubawiony

   no zdolny nie był, ale fazy analityczno-koncepcyjne robił za to z rozmachem. Fazy analityczno koncepcyjne to miał być nasz główny oręż obronny.

  2. ksiezyc

   PO: + 50szt - H225 Caracal - zablokowane przez PIS. Razem PO: 71szt

  3. pragmatyk

   Wiekszośc to umowy z poprzednich rządów.Ale kupowanie po kilka sztuk sprzętu ,to dobre dla malej Litwy.

 9. kajakarz

  o co rozrywacie szaty ?cena 1 f35 to około 700 zł na jednego polaka,lichej tygodniówki wam szkoda ?f 35 + AGM-158 JASSM-ER i W RAZIE CZEGO BROŃ ODWETOWĄ.

 10. waldek

  Znowu podlizujemy się jankesom. Samolot został wybrany bez fazy koncepcyjnej nie zapytano armii jaki samolot rzeczywiście potrzebuje. Także nie było przetargu chociażby prowizorycznego, który mógłby obniżyć cenę samolotu. Popatrzmy jak kupują samoloty FINOWIE. Tam każdy producent zaproszony do przetargu musi dostarczyć samolot na serie testów.

  1. Darek

   Znafco, Finowie nie kupują samolotu 5 generacji a 4+ jaki chciałeś robić przetarg na maszynę 5 generacji, z kim F 35 miałby konkurować? Z SU 57?

  2. Marek

   Widzisz, Polska jest z USA w sojuszu. Polega on na tym że USA ma Polskę bronić, a Polska ...., no bronić USA raczej nie da rady. Trzeba więc się rewanżować w inny sposób za fort Trump, Redzikowo itp

  3. czytelnik D24

   Skoro kupują samolot 4+ to dlaczego F-35 wciąż jest w przetargu?

 11. KAR

  Przede wszystkim larum (słusznie!) podniósł Grzegorz Braun z KONFEDERACJI, reszta opozycji się tylko podpięła.

  1. Pisposldpslfan

   Dokładnie

  2. czytelnik D24

   Pan Braun zarzucił że MON nie dzieli się informacjami nt zakupu po czym zaczął rzucać konkretną kwotą w wysokości 30 mld zł. To ja się pytam skoro wszystko jest niejawne to skąd pan Braun zna koszty? Kolejny krzykacz-populista który robi burzę w szklance wody, a kiedy dodać do tego fakt że Konfederacji po drodze z Rosjanami (bo latają do Sputnika na wyścigi) to wszystko się układa w spójną całość. Rosjanie znaleźli sobie opozycję do Zachodu w polskim sejmie a pan Korwin cały ten komintern firmuje swoim nazwiskiem.

 12. cena

  Tyle co Belgia to chyba dobrze o co szum

  1. Nico Toskanii

   O to, że to pierwsze zakup bez przetargu i offsetu. Finlandia zrobiła porządny przetarg w, którym to oferenci mieli dostarczyć do fińskiego Inspektoratu Uzbrojenia dokumenty umożliwiające wzięcie udziału w przetargu na wymianę FA 18 oraz samoloty do testów poligonowych. Po drugie dlaczego tak drogo i co zawierają wstępne ustalenia dot. zakupu f-35.

  2. Darek

   No własnie, w końcu stolicą Belgii jest Bruksela, znaczy, że opozycja jest przeciwna Brukseli? Czy opozycja zdaje sobie z tego sprawę, ja bym tym argumentem opozycji wybił ich waleta ;) z rękawa :)

  3. a

   ale podobno taniej no i dobrze

 13. Luke

  A może trzeba powołać NIK do zbadania remontów mig 29 w latach 2010 - 2011 wykonanych na "lewych" częściach sprowadzonych z Ukrainy i innych dziwnych miejsc. Kto wtedy za to odpowiadał? Kto oszczędzał na życiu pilotów? Kto opóźnił modernizację polskiego lotnictwa?

  1. Kościuszko

   No wiesz ale to były mimo wszystko części do migów a nie jak to ostatnio bywa dorabiane hałupniczo z niczego pierścienie do foteli. Tamci się przynajmniej przejmowali, obecni wcale...

  2. analog Putina

   Rusku jeden te pierścienie chałupniczo to robili za Mroczka w 2011, teraz to przynajmniej przetestowali czy wszystko działa.

 14. czytelnik D24

  Jakie niejawne? Przecież kiedy pan Braun z Konfederacji oskarżał rząd w tej sprawie to rzucał bardzo konkretnymi kwotami. Wniosek nasuwa się jeden. Albo pan Braun ma jakieś dojścia w USA (w co wątpię bo takie informacje są tajne i dostępne tylko na szczeblu międzyrządowym) albo (co bardziej prawdopodobne) pan Braun plótł trzy po trzy.

  1. Strażnik Teksasu

   A konkretnie co mówił?!

  2. czytelnik D24

   Mówił że zapłacimy 30 miliardów złotych co jak już wiadomo jest kompletnym nonsensem.

  3. Strażnik Teksasu

   To ile zapłacimy za cały program wdrożenia?!

 15. Adam

  Można jeszcze anulować zakup i rozpisać przetarg z wymogiem offsetu

  1. Strażnik Teksasu

   Do czasu 100% płatności tak ale ten nastąpi najdalej do maja....

  2. Edi

   Wątpliwe by zapłacili z góry

  3. Strażnik Teksasu

   Poczytaj historię innych kontraktów..

 16. N

  I Ok, tylko ciekawe co za S-22 ? a Moze jakas totalna reorganizacja? 48 x f-16 i 32 x F-35 to troche malo...

  1. HUSKY

   W Polce mamy tylko 46 szt. f-16. Dwa efy są trwale uszkodzone. W wyniku zbyt mocnego przyziemienia popękała struktura kadłuba w miejscu mocowań głównego podwozia. Niestety.

  2. Franzz

   no to te dwa rozszabrować i mamy części

  3. dawo

   Kto koledze takich głupot naopowiadał? Struktura płatowca F/A-16 pozwala wymienić uszkodzone elementy strukturalne.

 17. razdwatri

  Zarówno opozycja /oprócz Konfederacji / jak i obecna władza szczególnie obecny minister są odpowiedzialni za zły stan naszej armii , brak przygotowania ludności cywilnej / OC / do ewentualnej wojny i brak pozyskania technologii dla naszej zbrojeniówki i jej zacofanie . Za to bardzo chętnie transferują szczególnie min. Błaszczak środki do USA , naiwnie licząc na przychylność amerykanów . Żadne pieniądze i nawet kilkadziesiąt lat nie wystarczą POPIS- owi do stworzenia silnych polskich sił zbrojnych . Bo nieudacznicy niczego sensownego nie są w stanie zbudować . Przykład : dlaczego nie mamy i nie będziemy szybko mieli kompletnego OPL średniego zasięgu - bo min. Klich zrezygnował z zakupu 12 baterii od Niemiec a dla min. Błaszczaka zakup 6 baterii Patriotów przestał być priorytetowy / stał się F-35/, itd. Jedni warci drugich .

  1. aaa

   Człowieku ty nie masz pojęcia o wojsku i obronności, nie wymądrzaj się jak nie rozumiesz o co chodzi

  2. Box123

   Niezle bajki. Konfederacja jak narazie ramię w ramie z Berlinem, Moskwą i totalną opozycją przeciw Polsce. Po naszej stronie USA, Węgry i Litwa. Jak to było? Polska powinna była się pytać Rosji o zgoda czy może wejść do NATO? Pieśń Boże coś Polskę wymyślono na cześć cara Rosji, a zsylki na Syberię to były takie wakacje na których wszyscy nosili Polaków na rękach, a w razie wojny z Rosją jeśli ta zaproponuje realizację postulatów przejście na jej stronę? Czym się różni wypowiedź przywódcy konfederacji od Potockiego, że nie ma Pnaczenia czy Polska istnieje czy nie, tylko ważne żeby dobrze się robiło interesy. Nie było lepszego rządu niż obecny nawet jeśli w kwestiach militarnych postępuje w dość nieogarnięty sposób. Jak dotąd żaden inny nie może się nawet z nim porównywać, zarówno jeśli chodzi o ilości kupowanego sprzętu jak i zwiększanie nakładów finansowych oraz liczebności wojska. A ruskie trolle za ural

  3. ryba

   im nie chodzi o dobry stan armii oni dale przepychaja sie miedzy sobą , teraz trzeba sie mocno zastanowic jak odsunąć od koryta najbardziej krewkich mocno jątrzących polityków na dodatek tak skutecznie aby nie wchodzili jak Pawłowicz tylnymi drzwiami !!!!!!!!

 18. Krab 88

  Jak można robić sabotaż i blokować rozwój polskiej armii ? Tylko wróg Polski może mieć w tym jakikolwiek interes !

  1. CAMM

   Pytasz czy bezpowrotne wytransferowanie tylu miliardów z Polski do USA to sabotaż? Myślę że tak. Można było za tą kasę kupić ciekawsze rzeczy i co więcej było to z korzyścią dla uwielbianego przez PIS przemysłu państwowego.

  2. Scleroticus

   Jakież to "ciekawsze rzeczy"? Nielatające we Francji antyczne Caracale?!

  3. D.M.

   No tak ile za taką kasę można by kupić "Tablic Mendelejewa".

 19. Luke

  Opszycia sobie moze, jak wygra wybory to moze sobie wojowac. 8 lat KO-PO is pustka, zniszczone wojsko i ziemia sprzedana!

  1. Skleroticus

   Patriot, Himars, F-35, Grot, niszczyciel min. A wcześniej? "Faza analityczno-koncepcyjna", cokolwiek ta bzdura znaczy. Plus wycofanie z projektu a zatem mitycznego offsetu na przyszłość F-35. Jak rozumiem psychiatra lepszy od historyka? Ten drugi przynajmniej powinien wiedzieć do czego prowadzi zaniechanie. I to 5mln uchodźców???? Gdzie? Skąd? Towarzysz Strażnik Leningradu chyba.

 20. Szymon

  A jaka jest alternatywa dla F35?

  1. MK

   F16V

  2. Strażnik Teksasu

   Każda!

  3. najszybszy rosyjski zegarek

   Bzdura. Alternatywą to może być samolot o przynajmniej takich samych zdolnościach.

 21. Meska

  Daleko mi do bronienia PiS, ale każdy nowoczesny sprzęt jest armii potrzebny. Protesty opozycji mnie nie dziwią. W końcu gdy rządzili też ich celem było stopniowe rozbrajanie Polski.

  1. Strażnik Teksasu

   Tam ci rozbrajali a ci likwidują ...

 22. Evivha

  Bez sensu opozycja robi.

  1. Strażnik Teksasu

   Jaka to opozycja?!

 23. Schettino

  Opcja niemiecka w realizacji interesów rosyjskich? Ciekawe co o zakupie sądzi pan różański i jego koledzy ze WSI?

  1. Strażnik Teksasu

   A co mówi ZWOP...?

 24. aaa

  Tylko patrzeć jak nasza antynarodowa i faktycznie antypolska opozycja znowu sprowadzi do Polski armię rosyjską bo im wyjdzie że to będzie najtaniej. To środowisko nie zasługuje na to żeby z nim dzielić się tajemnicami państwowymi najwyższej rangi. Część tych ludzi jawnie zachowuje się tak jakby była rosyjskimi agentami wpływu

  1. razdwatri

   Natomiast część rządzących obecnie zachowuje się jak lobbyści Lockheed Martin i agenci wpływu kraju na Bliskim Wschodzie .

  2. Hip

   Kiedy PO chciał a kupić caracale i mimo wyliczeń, ścisłych informacji itd. opozycja krzyczała o pieniądzach pod stołem. Dlaczego obecnie nie ma tego robić również skoro tak mało wiemy o tym dealu?

  3. Stari i mądry

   Myśle ze tymi typami powinny zająć sie słuzby USA ( smutni panowie ) To jest mieszanie sie w interes narodowy.Czy tak samo będzie gdy będziemy chciali zakupić czołgi i Opl? Czy mamy zostać bezbronni bo paru agentów robi zamieszanie?

 25. dywersant

  Czyżby "klątwa suflera" miała dosięgnąć i MON? Późno, bo późno, ale cieszy fakt, że przynajmniej ktoś w tym sejmie zaczyna się przebudzać!

Reklama