Reklama

Siły zbrojne

Oman wyda ponad miliard dolarów na przeciwlotniczy NASAMS

Oman zakupił za ponad miliard dolarów naziemny system przeciwlotniczy NASAMS – fot. Kongsberg
Oman zakupił za ponad miliard dolarów naziemny system przeciwlotniczy NASAMS – fot. Kongsberg

Oman podpisał kontrakt za 1,28 miliarda dolarów z koncernem Raytheon i Kongsberg na dostawę naziemnego systemu przeciwlotniczego NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System).

Kontrakt został podpisany w czwartym kwartale 2013 r. jednak dopiero teraz poinformowano o nim oficjalnie. W ten sposób Oman stał się siódmym krajem, który zamówił system opracowywany przez amerykański koncern Raytheon i norweski Kongsberg (po Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Holandii, Finlandii, Hiszpanii i jednym nieujawnionym państwie).

Norwedzy poinformowali, że ich część kontraktu wynosi 3,7 miliarda koron norweskich (602 miliony dolarów). Dla Kongsbergajest największy pojedynczy kontrakt, jaki do tego czasu zawarto. Poza samym systemem umowa obejmuje dostarczenie naziemnych urządzeń zabezpieczających, pełny trening i techniczne wsparcie.

Naziemny system przeciwlotniczy NASAMS składa się z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, sensorów oraz systemu dowodzenia, kontroli i łączności. Wykorzystuje on przede wszystkim rakiety Raytheon AIM-120 AMRAAM, ale można w nim również integrować inne rakiety krótkiego zasięgu jak np. RIM-162 Sea Sparrow czy AIM-9X Sidewinder.

NASAMS jest przygotowany do współdziałania z innymi systemami przeciwlotniczymi,takimi jak Hawk czy Patriot–tworząc jednolity, wielowarstwowy system obrony powietrznej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.