Siły zbrojne

OBRUM będzie serwisować mosty Daglezja

Fot. MON
Fot. MON

4 Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu poinformowała o udzielaniu zamówienia na serwisowanie mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja.

Całe postępowanie, które było realizowane w ramach procedury ograniczonej, dotyczyło bliżej nieokreślonej liczby mostów kołowych MS-20 Daglezja. Termin realizacji prac serwisowych ustalono na 126 dni od momentu udzielenia zamówienia. Miejscem wykonania ma być siedziba wykonawców lub Rejonowe Warsztaty Techniczne w Jastrzębiu i Grudziądzu, lub teren jednostek wojskowych wykorzystujących ten sprzęt.

Termin składania ofert upłynął w 16 sierpnia br. o godzinie 9:00, po czym nastąpiło ich otwarcie i ocena, a następnie rozstrzygnięcie przetargu. Do oceny ofert złożonych we wszystkich zadaniach posłużyły następujące kryteria: cena (waga 90) oraz gwarancję (waga 10). W wyznaczonym terminie wpłynęły dwie oferty, z których wybrana została ta złożona przez OBRUM Sp. z o.o. Maksymalna wartość kontraktu (zależna od zakresu przeprowadzonych prac) wyniosła ok. 2,480 mln PLN. Co warte podkreślenia wykonawca jest twórcą i producentem, a także jedynym prawnym właścicielem dokumentacji technicznej tej konstrukcji.

MS-20 Daglezja to polski most towarzyszący na podwoziu samochodowym opracowany i produkowany przez OBRUM Sp. z o.o. Składa się z ciągnika siodłowego Jelcz C662D.43 z napędem 6 × 6, naczepy transportowej z napędem hydraulicznym 6 × 6, układacza mostowego oraz przęsła mostowego PM-20. Głównym przeznaczeniem tego systemu jest umożliwienie przeprawy przez przeszkody wodne lub terenowe o szerokości do 20 metrów wszystkim pojazdom klasy MLC70/110 (o masie do 63,5 tony), a w szczególnych sytuacjach nawet MLC80/120 (o masie do 72,6 tony).

Obsługa systemu składa się z dwóch żołnierzy - kierowcy i operatora mostu. Masa całkowita mostu wynosi 47,9 tony (w wersji z opancerzoną kabiną odpowiednio 49,5 tony), a jego prędkość maksymalna wynosi 80 km/h. Długość samego mostu w wersji ze złożonym przęsłem wynosi 16,5 m, a w przypadku wersji z rozłożonym przęsłem i najazdami 42 m. Siły Zbrojne RP dysponują dwunastoma zestawami tego typu, cztery kolejne ma armia wietnamska.

image
Reklama

Komentarze