Siły zbrojne

Nowy system zarządzania polem walki trafi do "Cyfrowej Brygady"

Fot. st. szer. Łukasz Kermel
Fot. st. szer. Łukasz Kermel

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek odwiedził 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną. Jeden z batalionów tej formacji, zwanej też "Cyfrową Brygadą", będzie w najbliższym czasie testował system BMS (Battle Management System). 

BMS to nerw armii, dlatego będzie wymagał szczególnej formy prowadzenia postępowania, związanego z określaniem występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Pozwoli zintegrować dotychczas używane przez SZRP systemy, a w przyszłości będzie wspierał program Tytan.

Oświadczył wiceminister Mroczek podczas wizyty.

BMS ma wykorzystywać stosowane już w siłach zbrojnych systemy, jak Topaz kierujący ogniem artylerii oraz zarządzająca obroną przeciwlotniczą Łowcza, ale też dane z bezzałogowych statków powietrznych, systemów pozycjonowania GPS i innych źródeł. System będzie rozbudowywany od poziomu żołnierza, przez drużynę, pluton i kompanię aż po batalion.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana została wybrana do przetestowania tego systemu ze względu na duże nasycenie systemami elektronicznymi, oraz doświadczenia w korzystaniu z podobnych rozwiązań podczas misji zagranicznych w Afganistanie, Iraku, oraz podczas ćwiczeń „Borsuk 10”. Stale stosowane jest sieciocentryczne środowisko teleinformatyczne podczas ćwiczeń  i szkoleń. Decydujące było też wyposażenie jednostki w kołowe transportery Rosomak, na których nowy system BMS ma być implementowany w pierwszej kolejności. 

Wiceminister Mroczek spotkał się także z przedstawicielami polskich firm WB Electronics i TelDat, aby zapoznać się z ich możliwościami i doświadczeniami w zakresie prac nad systemem zarządzania walką BMS. W czasie wizyt w Ożarowie Mazowieckim i Bydgoszczy podkreślał znaczenie zaangażowania polskiego przemysłu zbrojeniowego przy realizacji tego programu

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.