Reklama

Siły zbrojne

Rosja wzmacnia "pancerz" w Kaliningradzie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosja sformuje w Obwodzie Kaliningradzkim nowy pułk zmotoryzowany. Rozpoczęto już pierwsze prace budowlane. Jednostka wejdzie w skład nowo formowanej dywizji.

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego resortu obrony, rozpoczęto już pierwsze prace budowlano-remontowe w koszarach w Sowiecku. Instalacje te mają stać się bazą dla nowego pułku piechoty zmotoryzowanej, który już wkrótce ma zostać sformowany w Obwodzie Kaliningradzkim.

Obecny zakres prac dotyczy modernizacji istniejącej i budowy nowej infrastruktury wojskowej, która przyjmie docelowo pododdziały pułku. Nowa jednostka ma według nieoficjalnych informacji otrzymać historyczną nazwę 75 Gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych i wejść w skład nowej dywizji strzelców zmotoryzowanych, która ma zostać z kolei podporządkowana dowództwu 11. Korpusu Armijnego z Kaliningradu. 

Reklama
Reklama

75. Gwardyjski Pułk Strzelców Zmotoryzowanych z Sowiecka w czasach ZSRR do 1993 roku wchodził w skład 40 Gwardyjskiej Dywizji Pancernej. W 1993 roku w związku ze zniesieniem dotychczasowej struktury pułkowej został on przekształcony w 10 Gwardyjską Brygadę Pancerną, a z kolei już w 1997 na fali redukcji jednostek wojskowych rozwiązany. Samo miasto Sowieck znajduje się nad brzegiem rzeki Niemen przy granicy z Litwą. Z tego miejsca prowadzi też najkrótsza droga lądowa z Obwodu Kaliningradzkiego do reszty terytorium Federacji Rosyjskiej. Tym samym zwiększona zostanie liczba jednostek rosyjskich, znajdujących się na granicy litewskiej.

O planach sformowania wspomnianej nowej dywizji strzelców zmotoryzowanych w Kaliningradzkie rosyjskie media donosiły już dwa miesiące temu. W jej skład miałyby wejść nowe jak i istniejące jednostki takie jak m.in. samodzielny pułk zmotoryzowany (przypuszczalnie istniejący od dawna 7 pułk), pułk pancerny (11 ppanc, sformowany stosunkowo niedawno, bo około 2019 roku) czy brygada zmotoryzowana (stacjonująca, podobnie jak pułk pancerny w Gusiewie). Dodatkowo nowa dywizja ma mieć także kompletne zabezpieczenie bojowe, w tym pułk artylerii. 

Według organizacji struktur wojsk lądowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w skład dywizji zmotoryzowanej (zmechanizowanej) wchodzą trzy pułki zmotoryzowane (zmechanizowane) i jeden pancerny – w sumie 10 batalionów zmotoryzowanych (zmechanizowanych) i sześć batalionów pancernych, co przekłada się na dysponowanie od około 150 do ponad 200 czołgami wraz z odpowiednio większą liczbą BWP i transporterów opancerzonych. Wskazuje to jasno na zwiększenie liczebnego i siłowego potencjału rosyjskiej armii w Kaliningradzie.

Reklama

Komentarze

    Reklama