Rosyjska modernizacja nie zwalnia. Plany na 2021 rok [ANALIZA]

18 stycznia 2021, 09:12
Zdj Witiaź
System przeciwlotniczy S-350 „Witiaź”. Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjskie siły zbrojne otrzymają w 2021 roku ponad 4700 sztuk nowego oraz wyremontowanego sprzętu wojskowego i na zakup tego uzbrojenia planuje się wydać dwie trzecie budżetu wojskowego Rosji. Dzięki tym planom już na początku 2022 r. wskaźnik wyposażenia jednostek stałej gotowości w najnowszą broń ma przekroczyć 71%.

Rosyjska agencja TASS przekazała dane na temat planów zakupów sprzętu wojskowego, jakie mają być zrealizowane w rosyjskiej armii w 2021 roku. Wynika z nich, że do końca grudnia br. roku siły zbrojne Rosji mają otrzymać ponad 4700 sztuk nowego i wyremontowanego sprzętu wojskowego.

Rakietowe wojska strategicznego przeznaczenia

W przypadku rakietowych wojsk strategicznego przeznaczenia przełoży się to na oddanie 13 wyrzutni z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi „Jars” i rakietami hiperdźwiękowymi „Awangard”. Dodatkowo specjalnie dla tych systemów ma zostać zakończona budowa odpowiedniej infrastruktury w Kozielsku, Jasnym, Użurze, Nowosybirsku i Joszkar-Oli. W ten sposób poziom nowoczesnej technologii w strategicznych siłach jądrowych ma zostać podniesiony do 88,3%.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/
Reklama

Mobilne wyrzutnie „Jars” mają zostać przekazane do jednego z pułków Barnaulskiej dywizji rakietowej, natomiast silosowa wersja tych pocisków wejdzie na uzbrojenie kozielskiej dywizji rakietowej. W przypadku rakiet hipersonicznych „Avangard”, to ma je otrzymać jeden z pułków jasieńskiej dywizji rakietowej stacjonujący w okolicy Orenburga. Pułk ten podjął służbę bojową pod koniec 2019 roku i do końca 2021 roku ma być już uzupełniony do pełnego składu, posiadając sześć w pełni operacyjnych, stacjonarnych wyrzutni - silosów.

Ważnym elementem w modernizacji rakietowych wojsk strategicznego przeznaczenia ma być modernizacja infrastruktury do testowania najnowszych systemów rakiet międzykontynentalnych. W najbliższych dwunastu miesiącach ma być m.in. dokończone doposażanie poligonu testowego w pobliżu miejscowości Sewero-Jenisejski w kraju Krasnojarskim pod potrzeby prób nowego pocisku międzykontynentalnego „Sarmat”.

Wojennomorskoj Fłot

Opisując plany modernizacyjne rosyjskich sił zbrojnych, agencja TASS na drugim miejscu nie wymieniła wojsk lądowych, ale marynarkę wojenną. Jest ona bowiem bezpośrednio powiązana ze strategicznym systemem odstraszania zabezpieczając dla ich potrzeb atomowe okręty podwodne.

W 2021 roku mają zostać oddane aż cztery takie jednostki pływające. Rosyjska marynarka wojenna ma bowiem otrzymać dwa atomowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi projektu 955A typu „Boriej-A” („Kniaź Oleg” i „Generalissimus Suworow”) oraz dwa uderzeniowe, atomowe okręty podwodne z rakietami manewrującymi projektu 885M typu „Jasień-M („Kazań” i „Nowosibirsk”).

image
Fot. mil.ru

W sumie w rosyjskich stoczniach jest realizowana obecnie budowa aż szesnastu okrętów podwodnych z napędem atomowym jednocześnie. Poza sześcioma „Boriejami-A” i ośmioma „Jasieniami-M”, do 2027 roku mają zostać dostarczone jeszcze dwa atomowe okręty podwodne projektu 09851 i projektu 09852, Mają być one przede wszystkim nosicielami bezzałogowych strategicznych pojazdów podwodnych z głowicą atomową typu „Poseidon”.

Jeżeli chodzi o siły nawodne to rosyjska marynarka wojenna ma otrzymać w sumie 28 jednostek pływających. Wśród okrętów bojowych najprawdopodobniej będzie: jedna fregata „Admirał Golowko” (projektu 22350 typu „Admirał Gorszkow”), dwie korwety „Rietiwyj” i „Riezkij” (projektu 20380 typu „Strieguszczyj”) oraz jeden niszczyciel min „Jakow Baliajew” (projektu 12700 typu „Aleksandrit”).

Z mniejszych jednostek pływających do Wojennomorskowo Fłota mają być przekazane w 2021 roku: jeden okręt oceanograficzny „Jewgienij Gorigliedżan” projektu 02670, jeden duży, hydrograficzny katamaran projektu 23370G, dwa kutry antydywersyjne projektu 21980 typu „Graczonok”, kuter – poławiacz torped nowego projektu TL-2195, okręt wsparcia logistycznego „Wsiewołod Bobrow” projektu 23120 oraz szereg innych pomocniczych kutrów i łodzi.

Do końca 2021 roku do swoich flot ma również powrócić „znaczna liczba” naprawianych okrętów i jednostek pomocniczych, po nawet wieloletnich remontach i modernizacjach. Wśród nich ma być m.in. uderzeniowy, atomowy okręt podwodny „Tambow” projektu 671RTMK typu „Szczuka”, który był przekazany na stocznię w 2015 roku oraz uderzeniowy, atomowy okręt podwodny „Leopard” projektu 971 typu „Szczuka-B” (według NATO typu Akula), który na stoczni „Zwiezdoczka” znajduje się od czerwca 2011 roku. Zakończy się także modernizacja i naprawa podwodnego pojazdu załogowego AS-36 „Biestier” należącego do Floty Północnej.

W przypadku sił nawodnych do rosyjskiej marynarki wojennej ma powrócić duży okręt desantowy projektu 775 „Alieksandr Szabalin”.

Siły Powietrzno-Kosmiczne i lotnictwo morskie

W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy Rosjanie planują wprowadzić do swojego lotnictwa wojskowego ponad sto nowych i zmodernizowanych aparatów latających. Będą wśród nich cztery najnowsze myśliwce wielozadaniowe piątej generacji Su-57 (pierwszy taki samolot wszedł do służby w jednym z pułków lotniczych Południowego Okręgu Wojskowego w grudniu 2020 roku). Rosjanie pochwalili się przy tej okazji, że liczba myśliwców Su-57 wzrośnie do 22 sztuk w 2024 roku i do 76 sztuk w 2028 roku (czyli wprowadzane mają być nie cztery – ale ponad dziesięć sztuk rocznie).

image
Fot. mil.ru

 Agencja TASS nie poinformowała o wprowadzaniu w 2021 roku innych typów nowych samolotów bojowych. Zwiększona ma zostać jedynie flota samolotów szkolnych Sił Powietrznych, która ma zostać uzupełniona o lekkie samoloty szkolne z napędem tłokowym Jak-152 przeznaczone do wstępnego szkolenia w locie. Jeżeli chodzi o samoloty bojowe to Rosjanie zaznaczyli jedynie że w 2021 roku:

 • rozpoczną się testy państwowe zmodernizowanego, strategicznego bombowca rakietowego Tu-160M, po których wejdzie on do służby. Na samolocie, który wykonał swój pierwszy lot w lutym 2020 roku, wprowadzono nową awionikę, systemy nawigacyjne, łączności pokładowej, dowodzenia, radar pokładowy oraz system walki radioelektronicznej.
 • zostanie podpisany z korporacją „Rostech” kolejny kontrakt na budowę zmodernizowanych bombowców frontowych Su-34M. W ramach wcześniejszej umowy na różnych etapach produkcji jest około 20 samolotów Su-34 dla Sił Powietrzno-Kosmicznych;
image
Strategiczny bombowiec Tu-160. Fot. mil.ru

Lepsza sytuacja ilościowo będzie w przypadku śmigłowców. W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy planuje się bowiem:

 • wprowadzić do wojsk najnowsze śmigłowce wielozadaniowe Mi-38 produkowane przez holding Russian Helicopters (wchodzący w skład korporacji „Rostiech”);
 • zakończyć przygotowanie do produkcji seryjnej w pierwszej połowie tego roku ciężkiego wojskowego śmigłowca transportowego Mi-26T2W;
 • wprowadzić do wojsk pierwsze dziesięć śmigłowców transportowo-bojowych Mi-8AMTSZ-WN, zabezpieczających desantowanie.

Jednocześnie poinformowano, że zakłady lotnicze  „Rostwiertoł” rozpoczęły seryjną produkcję śmigłowców szturmowych Mi-28NM, zmodernizowanych z uwzględnieniem doświadczeń uzyskanych w czasie działań bojowych w Syrii. Obecnie planuje się, że 98 takich helikopterów zostanie dostarczonych rosyjskim siłom zbrojnym do 2027 roku. W wyniku modernizacji śmigłowce te otrzymały m.in. nowy silnik, awionikę z unowocześnionym systemem celowania i poszukiwania oraz możliwością interakcji z dronami. Helikoptery Mi-28NM otrzymają również  nowe rakiety „powietrze-ziemia” Hermes o zasięgu do 25 km.

Wojska lądowe

Według TASS rosyjskie wojska lądowe mają być uzupełnione przez ponad 400 pojazdów opancerzonych, z których większość to będą maszyny po remontach. Wymienia się pośród nich czołgi: T-72B3M, T-80BWM i T-90M „Proryw”, bojowe wozy piechoty BMP-3 i zmodernizowane BMP-2 (z bojowym modułem bezzałgowym „Bierieżok”) oraz kołowe transportery opancerzone BTR-82A. W przypadku nowej generacji czołgów T-14 „Armata” produkowanych przez zakłady „Uralwagonzawod” mówi się jednak jedynie, że „powinny ruszyć seryjne dostawy” tych pojazdów oraz, że na „wielu uczelniach wojskowych rozpoczęto już szkolenie ich załóg”.

image
Rosyjski czołg T-80BWM. Fot. mil.ru

Głównymi beneficjentami dostaw mają być pancerne i zmodernizowane jednostki wojskowe Zachodniego Okręgu Wojskowego w rejonach Moskwy, Niżnego Nowogrodu, Smoleńska, Iwanowa i Jarosławia. Mają one otrzymać aż 200 czołgów, transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty, bojowych wozów wsparcia czołgów „Terminator” i maszyn inżynieryjnych, a także systemy szkoleniowe do szkolenia ich załóg. Przykładowo stacjonująca w Obwodzie Moskiewskim 2. Gwardyjska Dywizja Zmechanizowana „Tamańska” ma otrzymać 18 samobieżnych przeciwpancernych zestawów rakietowych „Chrizantema-S”.

image
Samobieżny przeciwpancerny zestaw rakietowy „Chrizantema-S”. Fot. mil.ru

Z kolei jednostki artyleryjskie Południowego Okręgu Wojskowego mają otrzymać najnowsze, samobieżne armatohaubice „Koalicja-SW”, zmodernizowane wyrzutnie pocisków termobarycznych TOS-1A „Sołnciepiek” (ze zwiększonym zasięgiem i celnością), jak również rozpocząć eksperymentalną eksploatację nowego rodzaju amunicji dla najnowszej wersji samobieżnej, wieloprowadnicowej wyrzutni pocisków termobarycznych - TOS-2 „Tosoczka”.

Rosjanie mają dodatkowo nadzieję rozpocząć produkcję seryjną rozwiązań opracowanych w ramach pracy rozwojowej „Nabrosok” przez Centralny Instytut Badawczy „Buriewiestnik”. Ma to pozwolić na wprowadzenie do jednostek: haubicy samobieżnej na podwoziu kołowym "Malwa", samobieżnego moździerza „Drok” kalibru 80 mm, samobieżnego kołowego systemu artyleryjskiego „Fłoks” kalibru 120 mm oraz systemu artyleryjskiego „Magnolia” kalibru 120 mm (na bazie arktycznego dwuczłonowego pojazdu gąsienicowego), co ma „znacznie poprawić skuteczność bezpośredniego wsparcia ogniowego jednostek lądowych na polu walki”.

Wojska powietrzno-desantowe

W przypadku wojsk powietrzno-desantowych Rosjanie planują rozpoczęcie dostaw:

 • najnowszych powietrznodesantowych pojazdów opancerzonych o podwyższonym poziomie ochrony „Tajfun-WDW” (wyposażonych w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia z automatyczną armatą kalibru 30 mm i karabinem maszynowym PKTM kalibru 7,62 mm);
 • nowego systemu łączności i dowodzenia, który ma skrócić czas przekazywania i otrzymywania informacji na wszystkich szczeblach podejmowania decyzji co najmniej o połowę.

 

image
Samobieżne wyrzutnie pocisków termobarycznych TOS-1A „Sołnciepiek”. Fot. mil.ru

 Wojska przeciwlotnicze

W 2021 roku Rosjanie planują dostawę dwóch pułkowych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dalekiego zasięgu S-400 „Triumf” oraz 18 rakietowo-artyleryjskich, samobieżnych zestawów przeciwlotniczych „Pancyr-S”. Równie ważnym zadaniem ma być planowane na ten rok:

 • zakończenie procesu badań najnowszego systemu przeciwlotniczego S-500 „Promietiej” i jego wprowadzenie na uzbrojenie;
 • rozpoczęcie przezbrojenie przeciwlotniczych pododdziałów rakietowych Centralnego Okręgu Wojskowego, stacjonujących na Terytorium Krasnojarskim i Chakasji, w najnowszy system przeciwlotniczy S-350 „Witiaź” (do końca 2027 roku planuje się dostarczenie 12 dywizjonów S-350W);
 • zakończenie budowy radaru stacjonarnego wczesnego ostrzegania „Woroneż” w Workucie i oddanie go do eksperymentalnej służby bojowej;
 • rozpoczęcie prac nad budową radaru „Jachroma” w Sewastopolu oraz oddzielnych posterunków radarów pozahoryzontalnych w Kaliningradzie i Zeja. Radar ten ma działać w czterech pasmach (metrowym, centymetrowym, decymetrowym i milimetrowym) z zabezpieczonym kątem obserwacji 270 stopni.
 • wprowadzenie partii próbnej maszyn rozpoznania i dowodzenia dla taktycznych systemów przeciwlotniczych „Gibka-S”;

Nowe rodzaje uzbrojenia wojskowego

Poza „tradycyjnymi” choć nowej generacji systemami uzbrojenia Rosjanie poinformowali również o planach wprowadzania zupełnie nowych klas uzbrojenia bezzałogowego i zdalnie sterowanego. Dzięki szeroko pojętej robotyzacji, do końca roku w rosyjskich wojskach mają się pojawić m.in.:

 • wielozadaniowe bezzałogowe statki powietrzne dalekiego zasięgu i dużej autonomiczności, uzbrojone w kierowane pociski „powietrze-ziemia”, zdolne do atakowania celów stacjonarnych i mobilnych
 • małogabarytowa amunicja kierowana dla dronów uderzeniowych UAV, której rozwój już się zakończył, która przechodzi obecnie eksploatację próbną i której produkcja seryjna ma się rozpocząć jeszcze w tym roku;
 • egzemplarze próbne samobieżnej, zdalnie sterowanej platformy naziemnej „Markier”;
 • wielofunkcyjny kompleks MRK-RCBZ, w skład którego wejdą naziemne platformy robotyczne i bezzałogowe statki powietrzne. Ma on być zdolny do realizowania całego zakresu prac związanych z przeprowadzeniem rozpoznania radiologicznego, chemicznego i biologicznego (RCB) i uczestniczyć w eliminowaniu skutków użycia przez wroga broni masowego rażenia w czasie wojny oraz wypadków i katastrof RCB w czasie pokoju.
image
Robot lądowy „Markier”. Fot. Służby prasowe FPI (Funduszu badań perspektywicznych)

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 77
Reklama
Monkey
wtorek, 19 stycznia 2021, 10:21

Strasznie dużo wydają procentowo na zakup uzbrojenia. Aż 2/3, u nas to kosmos. Rzecz nie do osiągnięcia. A poza tym u Rosjan ważne jest nie to, co ogłoszą, ale to, o czym wspomną półgębkiem albo o czym nie wspomną w ogóle;-) Zwłaszcza to drugie;-)

PAWEŁ
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:23

ja spisuję jakie plany mają rosjanie!!!!!!

Pirat
środa, 20 stycznia 2021, 16:18

Widocznie pensje idą z innego budżetu.

Dumny Polak
wtorek, 19 stycznia 2021, 01:01

To dla nas dobrze. Rachityczna rosyjska gospodarka oparta na eksporcie surowcow mineralnych do rozwinietych krajow bedzie przeciazona wydatkami na zbrojenia tak jak schylkowe sowiety

środa, 20 stycznia 2021, 12:06

Wg. statystyki celnej FR za 11 miesięcy 2020 (cytuję w przybliżeniu, dane w mld. USD): Eksport – 302, w tym: • ropa naftowa – 66 (ok. 22%), • gaz ziemny – 22 (ok. 7,3%), • gaz skroplony – 6 (ok. 2%) • węgiel kamienny – 11,5 (ok. 3,8%). Łącznie z innymi, niewielkimi pozycjami surowcowymi (drewno, rudy metali itp.) maksymalnie 110 (ok. 36%). W 2020 handel surowcami energetycznymi (z wyłączeniem węgla) istotnie się zmniejszył cenowo i ilościowo. W roku poprzednim byłby raczej bliski wartości 45%. Eksportu wyrobów petrochemicznych (40 mld. USD) nie uwzględniam – to produkty przemysłowe, i to często wysokotechnologiczne. Najbardziej śmieszą mnie powtarzane od lat zaklęcia, że jeżeli nie będziemy kupować rosyjskiego gazu ziemnego, to Rosja padnie. Import – 209 (ok. 69% eksportu). Gospodarce rosyjskiej można wiele zarzucić, ale nazwać ją „rachityczną” to deklaracja niedoinformowania i braku obiektywizmu. Określenie „oparta na eksporcie surowców mineralnych” też jest mocno na wyrost.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:20

Jedynym plusem jest to że zabezpieczają wschód przed Chińczykami, co do gospodarki to jest ona dość niezależna, nawet jak by się odgrodzili murem to przetrwają w przeciwieństwie do gospodarek wysoko rozwiniętych.

kjcklxjzklcjxz
wtorek, 19 stycznia 2021, 16:54

Każde nadmierne zbrojenia są złe i nie są dobre dla nikogo.

sża
wtorek, 19 stycznia 2021, 13:36

No nie tylko, bo eksportują również zaawansowane uzbrojenie, tytan, zboże i elektrownie atomowe, które mają wzięcie w wielu krajach na świecie.

Gracz
wtorek, 19 stycznia 2021, 13:00

Tylko w przeciwieństwie do naszej ich zbrojeniówka exportuje i zarabia. Część wydatków im się zwróci.

wtorek, 19 stycznia 2021, 11:22

Aha...prozak wzięty?

Olo
wtorek, 19 stycznia 2021, 10:41

Oni wydają kasę u siebie, więc nie musisz się o nich martwić. Bez polskich jabłek też sobie poradzili.

Babcia Jagoda
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:09

Skąd wiesz, że im już zęby nie powypadały z braku vit C. Byłeś, widziałeś? ;P

Takeha
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 23:51

Rosyjski kompleks zbrojeniowy jest gigantyczny. Zatrudnia prawie 1/4 wszystkich zatrudnionych w Rosji. Wliczajác z rozdzinami to miliony osób których byt uzaleniony jest od tych zakładów. Dodatkowo ludzie stojący za tymi przedsiębiorstwami mają spore wpływy na Kremlu. Rosja nie ma wyjścia, dla spokoju społecznego i politycznego musi zamawiać nowe uzbrojenie. Nawet bez tego i tak rząd rosysjki musi spłacać gigantyczne długi zbrojeniówki, które mimo tego nadal rosną. Paradoksalnie Putin nie ma wyjścia, musi kupowac nowe uzbrojenie, i wrzucać kolejne miliardy w charakterze dotacji czy spłat długów by zachowac w kraju spokój.

Wania
środa, 20 stycznia 2021, 18:58

Bardzo dobra analiza, która oddaje klimat rosyjskiej zbrojeniówki. Trzeba jeszcze dodać, że eksport rosyjskiego uzbrojenia jest niższy od eksportu polskich mebli.

piątek, 22 stycznia 2021, 07:42

To IKEA jest polska?

wtorek, 19 stycznia 2021, 13:22

dlugi to my mamy,rsoja ma 600 mld rezerw dwizowych.

dim
środa, 20 stycznia 2021, 10:07

Właśnie rezerw dewizowych, per capita, nie wiem czy mają więcej, niż Polacy. Nie wiem, więc sprawdzam: W styczniu ub.r. te polskie wynosiły 125,5 mld USD. W Grudniu 2020 znajduję dane wycenione tylko w złotych polskich, ale też sporo: 579,7 mld. Zagraniczny dług rosyjski jest niski, ale niski jest też eksport, Rosja per capita: 2570 Euro (2019), Polska: 6,2 tys Euro per capita. UUUuuuu... Rosja pozostaje daleko w tyle za Polską ! A pamiętam, sprawdzałem rok temu także eksport wyrobów wysoko przetworzonych i Rosja miała ten wynik, per capita, 9-krotnie niższy od Polski. Tak więc, nasze drogie rosyjskie trole, musicie chyba zabrać się do pracy bardziej pożytecznej, nim Wasz kraj Polskę dogoni. Jeśli dogoni.

prawdziwy Polak
sobota, 23 października 2021, 16:39

Polska słynie z eksportu mebli,krasnali i różańców , są to surowce produkowane w najwyższej technologii, praktycznie żaden kraj na świecie nam nie dorównuje

środa, 20 stycznia 2021, 12:36

Eksport polski wyrobów przemysłowych to na ogół rezultat pracy montowni zachodnich koncernów, korzystających z niskich płac w półkolonii - obcy produkuje 30% urządzenia (myśl techniczna i podstawowe podzespoły) za 60% wartości, wwozi do Polski (import), Polak dokłada tańsze podzespoły i pracę ręczną (70% urządzenia za 35% wartości), wywozi (eksport), obcy dokłada za 5% papiery, że to Mercedes i sprzedaje. Nazwy własne i liczby traktować jako przybliżone. Kto się zachwyca polskim eksportem, powinien popatrzeć także na import. Saldo (różnica) jest niewielkie, a jeszcze niedawno (kilka lat temu) było ujemne. Czytając dane statystyczne warto pamiętać, jakie procesy opisują. W przypadku Rosji mechanizm jest zupełnie inny - eksport przemysłowy Rosji to wyroby rosyjskie od myśli technicznej do większości (im nowsze, tym bardziej zdecydowanej większości) podzespołów. Firmy zagraniczne w Rosji produkują na ogół na rynek miejscowy, rzadko na eksport.

Wania
środa, 20 stycznia 2021, 19:05

A wiesz jak zbudowały swoją potęgę Chiny? A wiesz, że renault montuje w Rosji parę swoich modeli z tym, że sprzedają się one tylko w Rosji bo mają słabą jakość; opony fińskiego koncernu też są produkowane w Rosji. Więc też jest to montownia dla koncernów zachodnich. Polskie meble, naczepy czy autobusy głównie elektryczne są czymś o czym Rosja długo może marzyć. A są to nasze konstrukcje. Na zachodzie nikt nie kupi czegoś co jest wyprodukowane w Rosji, bo jakość tego jest tragiczna. Auta wyprodukowane w Polsce są chętniej kupowane w Niemczech od niemieckich bo są lepiej złożone.

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 21:23

Wiem, jak zbudowały swoją potęgę Chiny – na obcych inwestycjach, skrajnym protekcjonizmie i totalnym lekceważeniu patentów i praw autorskich. Wiem, że Renault i inni, i fińskie opony i inne i wiele innych rzeczy, ale głównie na rynek lokalny – o tym pisałem. Renault akurat trochę eksportuje, więc chyba nie jest źle z jakością, ale jeśli ma Pan rację, to znaczy że Francuzi nie potrafią utrzymać standardów jakości w swoim zakładzie. Obce montownie są obecne w Rosji, ale stanowią uzupełnienie gospodarki, a nie jej fundament. Meble – napisałem, że wyroby niskotechnologiczne z dużym wkładem pracy ręcznej to polska nisza w międzynarodowym podziale pracy. Naczepy – dlaczego akurat naczepy? W Rosji jest wielu producentów naczep. Autobusy głównie elektryczne – Rosja długo może jeszcze marzyć. Skąd takie przekonanie? W latach 2018 i 2019 w Polsce wyprodukowano odpowiednio ok. 4,5 tys. i 5,6 tys. autobusów (o masie powyżej 8 ton – takie dane znalazłem na szybko), w Rosji w tych samych latach 45,8 tys. (wszystkich) oraz 39,6 tys. (wszystkich, w tym 22,8 tys. powyżej 5 ton i 16,8 tys. poniżej 5 ton – wg. Rosstat). W Polsce produkują obcy – Solaris (od 2018 w hiszpańskiej grupie CAF), MAN, VOLVO, Mercedes. Stąd konstrukcje nie są nasze – w przypadku hiszpańskiego (od 2018) Solarisa mogły być co najwyżej stworzone przez polskich inżynierów w zakładzie na terenie Polski. W Rosji produkują głównie swoi – KAMAZ (marka NEFAZ), GAZ (marki PAZ, LiAZ), VOLGABUS, i może ktoś jeszcze. Autobusy elektryczne produkuje i KAMAZ i GAZ i VOLGABUS. Ciekawostka – w październiku 2020 w Moskwie odebrano 500-tny elektrobus, wszystkie są rodzimej produkcji. Podobno to największy park elektrobusów w Europie. W Europie nikt nie kupi itd., bo mają wbite w głowy to co i Pan, a oprócz tego funkcjonuje wewnątrzunijny protekcjonizm. Ostatnie zdanie oznacza, że Polacy za lepszą pracę uzyskują mniejszą płacę (o tym m.in. pisałem) - może to dla Pana powód do dumy, dla mnie nie. Nie przekonuję Pana, że Rosja to kraj mlekiem i miodem płynący, bo tak nie jest. Przekonuję Pana, że Pan żyje propagandą, a nie realiami.

Dr Hihot
piątek, 22 stycznia 2021, 07:41

Tak wania, rozja buduje samoloty bojowe, atomowe elektrownie, atomowe lodolamacze, atomowe okrety podwodne, pociski balistyczne, rakiety, samoloty odrzutowe, helikoptery a marzy o polskich meblach. Buahahahahahahahahahahahahahahahaha.

ekonom
środa, 20 stycznia 2021, 12:20

To prosta manipulacja danymi. Bo Polska m. in eksportuje samochody osobowe , pralki i inne AGD - ale to nie do końca tak - bo to "sztuczna" wymiana handlowa - bo wymiana papierowa. Wiekszość firm które wytwarzają coś w Polsce to koncerny zagraniczne, które ulokowały tutaj fabryki z uwagi na NISKIE PŁACE PERSONELU I ZWOLNIENIA Z PODATKÓW LUB WRĘCZ DOPŁATY OD PAŃSTWA. Więc co z tego że z Polski wyeksportują Fiata 500 - skoro większość zysku wypłynie za granicę do właściciela a do kasy Państwa wpłyną marne grosze. I co z tego sztucznego PKB - które już od dawna nie określa rzeczywistej siły gospodarki właśnie z uwagi że większość jest generowana w ten sposób. Więc co z tego że np - sprowadzisz części do złożenia samochodu z różnych krajów a później ten samochód wyeksportujesz - obrót handlowy "papierowy" będzie w duży a zysk mniejszy niż np wyprodukowanie tony zboża w kraju. Wiec pisanie np o PKB i mierzenia nim wielkości gospodarki to archaizm - np zbudowanie domu w Polsce to koszt ok 1 mln PLN w Niemczech to 1 mln ale Euro - a to nadal ten sam dom - i do PKB wliczy się w Niemczech 1 mln Euro a w Polsce 200 tys Euro czyli 4x mniej - dokładnie za to samo. Operacja usunięcia wyrostka w USA to koszt 10 tys dolarów w Polsce 3 tys PLN - to tak w skrócie

jw2457
środa, 20 stycznia 2021, 11:53

Rosja jest jednym z 19 krajow wierzycieli netto.Sprawdz sobie Net Investment International Position.To najwazniejszy wskaznik niezaleznosci finansowej.Tak poza tym ciekawe dane,malo przytaczane,chyba z powodu niewiedzy.A te dane wyjasniaja wiele.Np,.to dlaczego niektore panstwa pomimo deficytu i dlugu rzadu federalnego sa bardziej niezalezne finansowo niz te ktore moga miec nizszy dlug rzadowy ale wiekszosc tego dlugu jest zagraniczna.Te dane sa publikowane co kilka lat,bo analiza tysiecy danych wymaga czasu..Ostatnia publikacja jest z 2017 roku. ...Jesli chodzi o eksport wyrobow przetworzonych Polska faktycznie wyprzedza Rosje mocno.Wg.najwazniejszego wskaznika -Economic Complexity Index Polska jest na 23 miejscu w swiecie,a Rosja na 64-tym.Tylko nie ma to chyba przelozenia na mozliwosci militarne...Nawiasem mowiac ten wskaznik jest publikowany od konca lat szescdziesiatych i mocnym zaskoczeniem moze byc to,ze w penych latach za Komuny Polska byla wyzej niz obecnie.

Ciekawski
środa, 20 stycznia 2021, 11:47

Dim po pierwsze sprawdź ile Rosja ma rezerw w złocie, bo rezerwy dewizowe zamieniają na kruszec, zgodnie z polityka odejścia od dolara, więc Twoje dane juz sa niemiarodajne.. I drugie zagadnienie.. Polska eksportuje.. A dokładnie kto eksportuje? Polskie firmy, czy firmy obce znajdujace sie tylko tutaj dla taniej sily roboczej..? Gdzie zostaje kapital takiej Biodronki..? W Portugalii czy w Polsce?

Wania
środa, 20 stycznia 2021, 19:18

Rosja jest najbogatszym krajem na świecie posiadającym zasoby naturalne. W ciągu roku w Rosji wydobywa się 560 mln ton ropy, 738 miliardów metrów sześciennych gazu, 4 miliony ton aluminium, 43 miliony karatów diamentów, 25 ton platyny, 996 ton srebra, 344 tony złota. Jednocześnie 38% Rosjan nie ma pieniędzy na jedzenie lub odzież. Rosja mając takie zasoby powinna być bogatsza od Norwegii.

niedziela, 24 stycznia 2021, 07:40

Ucz sie wiecej. Porownaj populacje i obszary obu krajow.

dim
środa, 20 stycznia 2021, 16:57

podaje się łącznie, w złocie i dewizach.

wtorek, 19 stycznia 2021, 11:23

Nie to co Polska...która jest gospodarką auxiliarną Niemiec

wert
wtorek, 19 stycznia 2021, 15:25

sami to wybraliśmy. Ochoczo

Extern
środa, 20 stycznia 2021, 18:51

Do pewnego momentu to nie był taki zły pomysł, ale na dłuższą metę wiadomo że będzie nas ograniczał. My tak jak Chiny powinniśmy w pewnym momencie postarać się cicho przeskoczyć do wyższej ligi i ujawnić się dopiero jak będzie już za późno aby nas ściągnięto w dół. Chiny zrobiły to mądrze, my natomiast chyba zaczęliśmy rozrabiać trochę za wcześnie.

Zocha
środa, 20 stycznia 2021, 12:08

To się wyprowadź do Afryki

Greg
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 20:22

A Polska otrzyma na nowo pomalowane metalowe hełmy.

poniedziałek, 18 stycznia 2021, 20:55

Zauważ ze oni wydają 2/3 budżetu wojskowego na zakup nowego uzbrojenia. A u nas ile jest wydawane? Większość zrzeraja emerytury i pensje.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:17

U nas teoretycznie 1/3, ale warto pamiętać że ruscy nie kupują uzbrojenia z zagranicy to i nie płacą haraczy obcym rządom a i cena paliwa tak niezbędnego dla wojska jest tam znacznie mniejsza bo są producentem. Oczywiście ogromne środki zżera im utrzymanie potencjału jądrowego i pilnowanie ogromnie długich granic co trochę niweluje przewagi.

Gnom
wtorek, 19 stycznia 2021, 07:50

Skoro uważasz, że są wysokie, to wstąp do służby zawodowej, a jak w niej jesteś to dobrowolnie oddaj część pieniędzy (tę wg ciebie nadwyżkową). Proponuje byś ogłosił to publicznie podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 20 stycznia 2021, 15:07

Emerytury mundurowych oczywiście są za niskie dlatego biedny MON i inne resorty taki sprawami się nie powinny zajmować, Emerytury mundurowych powinny być z bogatego ZUS !!!!!!

Pobór
wtorek, 19 stycznia 2021, 04:51

Widocznie nie dostają żadnej pensji.

Rolo
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 18:53

Polacy przeszkolą rezerwistow w wieku 40-60lat, WOT i odmalują sprzęt by był nowoczesny do 1985roku. Chwała bohaterom.

reczot czili pepers
wtorek, 19 stycznia 2021, 08:54

Ale praca dla Polaków !!!, nie zapominaj ;)))))

Gnom
wtorek, 19 stycznia 2021, 07:53

A wiesz dlaczego w wieku 40-60? Podchorążówki rezerwy praktycznie skończyły się na początku lat 90 (28 +30 to 58 - zatem tyle mają oficerowie czasu W). Pobór tez blisko 20 lat temu. 20+20 da ci 40 lat. Czyżbyś był za powrotem poboru? Jeśli tak, to pogadaj z ludźmi w wieku 20-30 lat co oni na to. Wątpię by wielu tego chciało, ci co cha mogą isć do WOT.

Inż.
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 16:49

Dla nas to s-f.

taka prawda
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 16:14

Czyli prawie nic nowego wciąż odgrzewane stare sowieckie "kotlety"

Herr Wolf
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 18:55

Dokładnie zu 23-2

Davien
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 17:21

Tak, a co masz w USA noweg? Abrams, Bradlej. Same odgrzewane kotlety.

Władek
środa, 20 stycznia 2021, 19:23

F-35, nowe lotniskowce i okręty. Za chwilę będzie b-21 i następca f-22. Rosja nie zbliżyła się do f-22 i b-2.

Davien
piątek, 22 stycznia 2021, 07:46

Tak, a skad wiesz jaki bedzie Su-57 czy PAK-DA? F-35 to bubel, awaryjny, zawodny, naszpikowany problemami, F-22 kosztowna i uciazliwa w eksploatacji maszyna, ktorej w danej chwili nie beda zdolni zapewne wystawic wiecej jak 20 sztu. B-21 inastepcy F-22 jeszcze nie ma, alke sadzac jak idzie z F-35, to jeszczedlugo ich nie bedzie. Reszta to tem sam poziom co maja ruscy.

pilot
sobota, 23 października 2021, 16:57

f-22 to bardzo kosztowny samolot, wymaga długiego czasu na obsługi przed i po wylocie, cztery samoloty f-22 wylądawały w bazie Diego Garcia na oceanie Indyjskim, że względu na tropikalny klimat nazajutrz żaden nie odpalił, muszą być przechowywane w odpowiednich pomieszczeniach o których większośc ludzi na świecie może pomarzyć, Rosjanie ze względu na klimat muszą budować i wyposażać sprzęt bojowy niby w " toporne rozwiązania" ale one się sprawdzają w realnych warunkach , ot i cała tajemnica. Pozdrawiam serdecznie wszystkich tutaj na forum

On on ono
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 16:05

F35-64 F16V-96 Wisła 10 Narew 20 Orka 8 Homar 110 Apache 54 Blackhawk 60 Viper 32 Krab 50 Langusta 50 Czołgi 150 Krył 50 Poprad 40 Merlin 16 Spike NL 50 TOMAHAWK 100 JASM Er 300 JASM 500 NSM 6 Spike 800 8000 Rosomak 309 Mamy to i Rosja jedyne atom ratuje

autor
wtorek, 19 stycznia 2021, 09:01

ale tego nie zrobią bo broń jadrowa jest tylko do straszenia i polityki

poniedziałek, 18 stycznia 2021, 22:46

Jedna mała ruska głowica ma siłę uderzeniową całego naszego wojska. Zjedź na ziemie. Tymi naszymi jassm nawet bombek na choince na kremlu nie zbijemy.

Davien
środa, 20 stycznia 2021, 09:44

A potem wielkie zdziwienie w Rosji że została z niej radioaktywna pustynia. No ale jak byli tak.... by zacząc wojnę jądrową....

ppp
wtorek, 19 stycznia 2021, 19:35

Jeszcze kwestia czy zdoła tam dotrzeć . W inne punkty może tak ale Krem jest pod specyficzną ochroną .

Davien
środa, 20 stycznia 2021, 09:43

Wow, a co ma , pole siłowe czy Szojgu z packa na muchy?:)) Inna sprawa że stzrelanie JASSM w Kreml nie ma wiekszego sensu, są wazniejsze cele dla tych pocisków;)

Olo
wtorek, 2 lutego 2021, 22:41

System nudol. Przeciwrakiety z ładunkiem nuklearnym.

Piekny Rumunek
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 16:05

Juz w 2009 roku wydali z budżetu 19 miliardów dolarów na uzbrojenie, co miało wyposażyć 100 tysiecy zolnierzy, a ceny uzbrojenia w rosji sa niziutkie np. okret podwodny atomowy 1 mld usd, okret podwodny konwecjonalny 300 mln usd, czolg 3 mln usd, bwp 2 mln usd, btr 1 mln, fregata 400 mln usd, korweta 150 mln usd

Herr Wolf
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 18:54

Patrz jak tanio mogliśmy kupować sprzęt i w dodatku z barterem..

Mg
środa, 20 stycznia 2021, 11:23

Tanio jest dla nich, dla nas tanio by nie było...

Dalej widzący
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 15:13

Rosyjski budżet socjalny obecnie jest 2x większy niż budżet wojskowy, więc spodziewajmy się cięć w programach wojskowych ...

daro
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 15:06

Pojawiła się w indyjskiej prasie informacja powołująca się na MO Indii o zakupie 21 samolotów MiG-29 oraz 12 samolotów Su-30MKI. Samoloty MiG-29 miałyby pochodzić ze składów rezerwowych. Samoloty miałyby być dostarczone w latach 2024-25.

Davien
środa, 20 stycznia 2021, 09:47

Indie kupiły stare MiG-29S by zastapić w Kaszmirze Bisony. A MiG-29 z kolei ma zastapić maszyna z przetargu na srednie mysliwce wielozadaniowe.

Ekspert
piątek, 22 stycznia 2021, 07:50

Nie Davidku. Nie bedzie zadnego przetargu. KupiaTejasa za 6,5 miliarda dollarow. Byl o tym artykul na Defence 24, pod tytulem: "Indie: własny myśliwiec zamiast przetargu stulecia".

Fanklub Daviena
wtorek, 19 stycznia 2021, 09:15

To nie może być prawda. Davien przecież pisał, że "sami Hindusi mówili", że MiG-29 to taki szrot a Flankery to prawie taki sam, że teraz kupią F-16 lub F-21 albo F-31! :D

Davien
środa, 20 stycznia 2021, 09:46

Widzisz funku ale juz wykopal Rosje z przetargo na maszyny pokładowe, a te MiG-i kupili by zastapić skompromitowane w Kaszmirze Bisony. A wszystkie MiG-29 zastapi zapewne wlasnie F-21 lub inna zachodnia maszyna z przetargu na średnie mysliwce wielozadaniowe:)

Ekspert
sobota, 23 stycznia 2021, 08:00

Nie Davidku. Nie bedzie zadnego przetargu. KupiaTejasa za 6,5 miliarda dollarow. Byl o tym artykul na Defence 24, pod tytulem: "Indie: własny myśliwiec zamiast przetargu stulecia".

Wania
piątek, 22 stycznia 2021, 07:52

Jedyne co sie skompromitowalo nad Kaszmirem, to AIM-120 C5 AMRAAM, ktore nie trafili w jednego z pary Bisonow, czyli w stosunku do MiG-21 mialy skutecznosc 50%, i skompromitowaly sie nie trafiaja w zadnego Su-30MKI mimo szesciu odpalen, czyli ich skutecznosc wyniosla ZERO PROCENT.

Wowo
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 18:21

Okaże się, to te nówki sztuki z odzysku co Algieria odesłała;)

karon
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 14:37

Czekam kiedy Polska się "pochwali" co bedzie robic w sprawie wojska.

Extern
wtorek, 19 stycznia 2021, 10:20

W tym roku podobno mają dojechać PPK Pirat, APR do nowych haubic, haubica Kryl I, BWP Borsuk, rozpoznawczy Bóbr, może nawet uda się podpisać jakiś kontrakt. A ze spraw organizacyjnych pewno będą dalej forsować tą Agencje Uzbrojenia. I kolejny sezon serialu z formowaniem 4tej dywizji. No i to co wszyscy już pisali, ma być przeszkolonych 200 tysięcy rezerwistów.

Piknik
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 18:54

Szkolić 40-60 rezerwistów.

Herr Wolf
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 18:53

Tylko że oni się nie chwalą...

Cat
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 14:29

Niby nie mają kasy a co roku coś nowego.

ckxckxjzclk
wtorek, 19 stycznia 2021, 16:59

Mają kasę, choć nie tak dużo jak w szczycie surowcowym. Ponadto obcięli emerytury, żeby się móc zbroić.

Zenek
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 13:26

A u nich nie ma dialogów technicznych i analiz co by zatrzymały modernizację?

Herr Wolf
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 12:21

2/3 budżetu na sprzęt!!! A u nas...?

Maks
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 20:35

5%?

Olo Kwasek
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 17:43

12%??

Fanklub Daviena
wtorek, 19 stycznia 2021, 09:15

I jeszcze te 12% przeznacza się na nowe szelki... :D

Ercik Rob
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 11:08

Proponuje zrobic za rok podsumowanie co zostalo wdrozone.

podzielicrosje
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 10:34

Znowu ich sprowokowaliśmy do zbrojeń .

jckxzjklxjvlkjczx
wtorek, 19 stycznia 2021, 17:01

Rosja zaczęła zbrojenia ok 2010. I nikt jej nie prowokował. Zwyczajnie gdy do władzy dochodzą siłowniki, to kraj wydaje na zbrojenia.

Extern
wtorek, 19 stycznia 2021, 10:30

Wszystko przez te nasze prowokacyjne fazy analityczno koncepcyjne. Naczytają się Rosjanie co to my nie będziemy kiedyś mieć. Pewno myślą że my tak na poważnie i taki potem efekt.

Tweets Defence24