Reklama

Siły zbrojne

Nowy nośnik dla pocisku Kindżał

Bombowiec Tu-22M3. Fot. Dmitriy Pichugin/Wikimedia Commons
Bombowiec Tu-22M3. Fot. Dmitriy Pichugin/Wikimedia Commons

Nowy rosyjski hipersoniczny pocisk Kindżał ma być przenoszony przez samoloty bombowe Tu-22M, pozwoli to na zwiększenie zasięgu kompleksu uzbrojenia nawet do 3000 km. Dotychczas pocisk prezentowany był na lżejszych samolotach MiG-31K.

Jak podała agencja TASS, hipersoniczny pocisk Kindżał ma zostać zintegrowany z bombowcami strategicznymi Tu-22M. Dotychczas pocisk prezentowany był na samolotach przechwytujących MiG-31K (kombinacja ta dawała zasięg rażenia ponad 2000 km). Wykorzystanie lotnictwa dalekiego zasięgu, jak określane jest lotnictwo strategiczne w Rosji, do przenoszenia Kindżału ma pozwolić na zwiększenie zasięgu oddziaływania do około 3000 km. Podane wartości określać mają tzw. zasięg bojowy, czyli odległość na jaką oddziaływać ma samolot przenoszący pocisk Kindżał podczas misji bojowej.

Tu-22M ma mieć możliwość przenoszenia większej liczby pocisków niż MiG-31 (maksymalna masa do startu pierwszego to aż 124 tony, podczas gdy lżejszy samolot przechwytujący to tylko 46 ton). Prawdopodobnie będą to aż 3 pociski (w takiej konfiguracji Tu-22M przenosi Ch-22), podczas gdy MiG-31 przenosi tylko jeden. 

FOT. MIL.RU
Pocisk Kindżał pod samolotem MiG-31K Zdjęcie: mil.ru

Kindżał jest hipersonicznym pociskiem odpalanym z platform lotniczych. Przed separacją pocisku przenoszący go samolot rozpędza się do maksymalnej prędkości postępowej. Po oddzieleniu pocisku ten aktywuje własny napęd, który rozpędza go do maksymalnej prędkości ponad 10 Mach. Rakieta jest w stanie manewrować przy tych prędkościach, co ma zapewniać jej niewrażliwość na obecnie używane systemy obrony powietrznej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.