Reklama

Siły zbrojne

Nowi członkowie zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Podpisanie umowy wniesienia spółek Skarbu Państwa do PGZ. Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.
Podpisanie umowy wniesienia spółek Skarbu Państwa do PGZ. Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.

Do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej dołączyli Dariusz Sokólski odpowiedzialny na rozwój spółki, Tomasz Nita, odpowiedzialny za sprawy produkcyjne oraz Krzysztof Trofiniak – odpowiedzialny za handel i marketing. Grupa zamierza zaprezentować strategię w pierwszej połowie przyszłego roku.

Trzej nowi członkowie zarządu PGZ mają doświadczenie w branży obronnej. Dariusz Sokólski sprawował stanowisko dyrektora Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, Tomasz Nita pełnił funkcję prezesa Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, a Krzysztof Trofiniak – prezesa Huty Stalowa Wola.

PGZ pracuje nad zagwarantowaniem jak najszerszego udziału polskich firm w poszczególnych programach modernizacyjnych polskiej armii. W pierwszej połowie przyszłego roku zaprezentujemy strategię biznesową koncernu

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

Służby prasowe PGZ przypominają, że w 2014 roku do zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej powołano również Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu oraz Michała Świtalskiego, członka zarządu odpowiedzialnego za sprawy finansowe. Prezes Grupy stwierdził przy tym, że strategia biznesowa spółki zostanie zaprezentowana w pierwszej połowie przyszłego roku.

Obecnie w PGZ finalizowany jest proces konsolidacji podmiotów polskiego potencjału przemysłowo-obronnego. Trwa ocena przez biegłego spółek włączonych do Grupy podczas drugiego etapu konsolidacji. Zgodnie z informacją służb prasowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej rejestracja kapitału zakładowego, kończąca proces ma się odbyć na przełomie grudnia i stycznia.

W Grupie trwają jednocześnie prace nad udziałem przemysłowym w modernizacji Sił Zbrojnych, w tym w programach: „rakietowym”, modernizacji marynarki wojennej, pancernym oraz bezzałogowych systemów powietrznych. Wojciech Dąbrowski wyraził nadzieję, że w krótkiej perspektywie czasowej zostaną przyjęte rozwiązania w zakresie armatohaubic Krab oraz modernizacji czołgów Leopard. 

Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli poinformować o przyjętych rozwiązaniach w kontekście produkcji armatohaubic Krab i modernizacji czołgów Leopard

powiedział prezes Wojciech Dąbrowski

Docelowo Polska Grupa Zbrojeniowa skonsoliduje kilkadziesiąt spółek, w tym z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii. Osiągają one roczne przychody rzędu 5 mld zł i zatrudniają ponad 19 tysięcy pracowników. Po zakończeniu procesu konsolidacji ma powstać jeden z największych koncernów zbrojeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. agrest

  patrząc na to co się dzieje w polskiej zbrojeniówce, to wychodzi na to ,że tylko zarządy i prezesi mają się dobrze,ciekawi mnie tylko czyim interesom oni tak naprawdę służą ?.

 2. mały miki

  ...z jedną z najliczniejszych kadr zarządzających, biorącą do własnej kie....ni.....część zysków :)

 3. 8m7j

  Co ta zbieranina szumnie nazywana grupą zbrojeniową jest w stanie dostarczyć Wojsku Polskiemu oprócz wniosków o dotacje .Jak na razie to detal . Jakiś współczesny odpowiednik "CEPA BOJOWEGO" . Strategia rozwoju - 1,5 roku a konkretny zaawansowany produkt np BWP to jakieś 10 albo więcej lat pod warunkiem że MON nie będzie żądał opancerzenia , pływalności , wierzy bezzałogowej , odpowiedniej siły ognia , integracji z ppk i prędkości 50 km/h w trudnym terenie.

  1. maja

   oraz rozruchu w -40 st. C., wysokości max. 220 cm oraz wykonania ze stali pancernej, tłoczonego dna, szybkozłączy w układach hydraulicznych i paliwowych, aluminiowych kół jezdnych, trwałości gąsienic 10 000 km, amunicji programowalnej, samookopywania, itd, itd. Jedno już jest: prototyp ma być w 2019 r. Ciekawe kiedy będą ZTT?

 4. Trex

  "Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli poinformować o przyjętych rozwiązaniach w kontekście produkcji armatohaubic Krab i modernizacji czołgów Leopard ...powiedział prezes Wojciech Dąbrowski" .. Czyli pewnie tak za ok 20-30 lat gdy przejdą już wszystkie fazy uzgodnień i konsultacji oraz zmian koncepcji w trakcie tzw. realizacji ;-) .. A tak na poważnie to chyba chłopcy z WSI na to nie pozwolą .. przecież Putler na to zgody z pewnością nie wyrazi ;-)

  1. say69mat

   W ramach dotychczasowych restrukturyzacji naszego przemysłu zbrojeniowego. Jedyne to co nam się ponad wszelką wątpliwość udaje. To płynna fluktuacja kadr tworzących ciała zarządzające, instytucjami przemysłu zbrojeniowego. Oczywiście, bez specjalnie istotnych ingerencji w merytoryczną stronę ich zarządzania. Czy też w istotę i strukturę systemu właścicielskiego. W tym kontekście poruszył mnie fenomen projektu systemu Iron Dome. System powstaje w odpowiedzi na konkretne zagrożenie, obejmując zakresem działania spectrum zagrożeń. Wykraczając zdecydowanie poza wstępne założenia projektu!!!! Podstawowe założenia i zręby systemu opracowuje wojskowy zespół roboczy, w ramach Departamentu Rozwoju Broń i Infrastruktury Technologicznej (Maf'at). Szczegółowy projekt systemu powstaje w Rafael Advanced Defense Systems Ltd.. Produkcja przy współpracy Israel Aerospace Industries. Czas potrzebny dla realizacji przedsięwzięcia, od pomysłu, poprzez fazę projektową, do zastosowania bojowego, to jedynie sześć lat!!! A teraz porównaj to z czasem pożerającym większość programów modernizacyjnych naszej armii!!! Na ten przykład, z ... czasem 'KRABA', czyli narodowym dylematem, jak postawić dobrze zaprojektowaną armatę na niesprawdzonym podwoziu.!!! Przecież to jest swojska apokalipsa skrojona na miarę 'Wesela w Atomicach'.

 5. Wojmił

  nadal niewiele prócz stołków i bicie piany..

 6. klerc

  Pan Prezes nie wie co mówi: sprawdziłem: 25 - 26 firma europejska na liście SIPRI w 2012 roku to 5,2 mld zł sprzedaży a więc więcej niż całe PGZ. Z 5 mld sprzedaży PGZ trzeba odjąć ok. 1,4 - 1,6 mld sprzedaży spółek nie wiadomo po co włączonych do PGZ, niektóre z nich przyniosły w 2013 r. straty, więc realny poziom sprzedaży firm "obronnych " to max 3,5 mld zł. WNIOSEK: na czele stoi facet co nie zna stanu firmy i opowiada dyrdymały, pisze strategie przez 1,5 roku, to najwyższa pora aby przyszedł ktoś, kto zna się na tym.

 7. kriss

  A tam tylko stołkami się zamieniają :) Osiągnieć produkcyjnych żadnych, eksport 0,00 pln :) I tylko puste obietnice i zapowiedzi :) Raz w roku skleja jakiś model z kartonu i ciągną kasę :)

  1. wódz indian

   A tam stołkami. Chyba długopisami ;)

 8. kryl

  co to zmienia jak taki Bumar to rudera, kto był to widział a sprzęt produkowany bazujący (nielegalnie) na technice radzieckiej z lat 70 albo na zasadzie licencji.A te roczne przychody to i tak polskie pieniadze ze skarbu państwa, zysk z eksportu to niewielka część tej sumy.

 9. J'Accuse

  Grupa Zbrojeniowa, Holding Obronny, Bumar, tylko nazwy się zmieniają, buźki wciąż te same. Tylko tzw "zbrojeniówka" coraz mniejsza. Jak już nie będzie skąd grosza przytulić, panowie powiedzą - dziękuję - i po angielsku się ulotnią...

  1. Snooker

   Dyrektor z WZL-2 i prezes z HSW to twoim zdaniem buźki z Bumaru ?

 10. czytelnik

  Pan prezes przyznaje, że strategia biznesowa będzie za 1/2 roku, to co on robił przez cały rok 2014?? Kto to toleruje i dlaczego?? Wychodzi na to, że pan prezes (pp) potrzebuje półtora roku na opracowanie strategii. A firmy się sypią, po Łabędach kolej na MESKO, a pp opracowuje strategię. A gdzie jest strategia d. Bumaru opracowana za 4 mln zł. przez niemca? (RB). Ta nowa będzie pewnie lepsza - na papierze kredowym. A firmy się sypią. A kto i z czego spłaci długi d. Bumaru? Pp oczywiście niedouczony, na stronach PGZ mówi, że będzie wymagać od członków zarządu, nie wie pp, że zarząd podejmuje decyzje kolegialnie i nic nikomu z zarządu pp kazać nie może. Jak pp nałoży swoje możliwości na plan zakupów MON to stwierdzi prawdopodobnie , że jest atrapą.

 11. zxxc

  Zbrojna Krowa Dojna. wczoraj bumar, pho, dzisiaj pgz. ja też chcę do zarządu! gdzie przesylać aplikacje?

 12. put-in

  Co z tego jak beton zostanie ten sam i twardoglowi generałowie z MONu

Reklama